ისარელის არმია: ღაზას ალყაში ვაქცევთ, სახმელეთო ოპერაციას თან ახლავს ციდან და ზღვიდან ცეცხლი
ქალაქ ღაზას ალყაში ვაქცევთ, – ამის შესახებ ისრაელის თავდაცვის ძალების გენერალური შტაბის უფროსმა ჰერზი ჰალევიმ განაცხადა.
“ომში კიდევ ერთ მნიშვნელოვან საფეხურს მივაღწიეთ. ჩვენი ძალები ჩრდილოეთ ღაზას შუაგულში არიან, ქალაქში მოქმედებენ, ალყაში აქცევენ და ოპერაციას აღრმავებენ”, - განაცხადა ჰალევიმ.
მან აღნიშნა, რომ “სახმელეთო ოპერაციას თან ახლავს ზუსტი სადაზვერვო ინფორმაცია, ციდან და ზღვიდან ცეცხლი”.
მისი თქმით, ამ მომენტისთვის სახმელეთო ოპერაციაში ისრაელის 18 ჯარისკაცი დაიღუპა.
ისრაელის არმიისა და ჯანდაცვის სამინისტროს 2 ნოემბრის მონაცემებით, "ჰამასის“ თავდასხმების შედეგად დაღუპულია 1400 ადამიანი. დაჭრილია რაოდენობა 4 000–ზე მეტი პირი. ისრაელში დაღუპულთა შორის არიან ამერიკის, ევროპის და აზიის ქვეყნების მოქალაქეები. ისრაელის არმიის ცნობით, "ჰამასს" 200–ზე მეტი ადამიანი ჰყავს მძევლად აყვანილი.
პალესტინის ჯანდაცვის სამინისტროს 1 ნოემბრის მონაცემებით, ისრაელის ავიადარტყმების შედეგად, 7 ოქტომბრიდან დღემდე დაღუპულია 8 500–ზე მეტი და დაჭრილია 18 000–ზე მეტი ადამიანი.

Israel's military is in "very significant" areas of Gaza City, says IDF chief of staff
The Israeli military is surrounding Gaza City and "deepening" its operations there, the Israel Defense Forces chief of staff said in a TV interview Thursday.
“Our soldiers have been operating in Gaza City for the past few days, surrounding it from several directions, deepening the operation,” Lt. Gen. Herzi Halevi said. “Our forces are in very significant areas of Gaza City.”
Halevi said Israel has not delivered any fuel into Gaza. "We check the situation every day," he said. "When fuel runs out, fuel will be delivered under supervision to the hospitals."
Nearly half of all hospitals in Gaza are out of service due to bombardments and fuel shortages, including the leading cancer hospital in the strip, according to the Palestinian Ministry of Health in Ramallah. It warned on Wednesday that Gaza’s largest hospital, Al Shifa, could be forced to stop operating soon.
More background: The Israeli army began its full ground operation in Gaza on Friday, moving tanks, bulldozers, infantry and combat engineer units into the strip.