ისრაელის არმია: ღაზას ალყაში მოქცევა დავასრულეთ, რაც მნიშვნელოვანი ნაბიჯია იერიშების გასაძლიერებლად
ისრაელის არმიამ დაასრულა ქალაქ ღაზას ალყაში მოქცევა და სანაპირო ხაზის გასწვრივ წაიწია წინ. ამის შესახებ განაცხადა ისრაელის თავდაცვის არმიის წარმომადგენელმა დანიელ ჰაგარიმ. მან მიმდინარე პროცესს უწოდა „ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი“ იერიშების გასაძლიერებლად რადიკალური პალესტინური დაჯგუფება „ჰამასის“ წინააღმდეგ, რომელიც აკონტროლებს ღაზას სექტორს.
ჰაგარის თქმით, კვირას საღამოს ფაქტობრივად დასრულდა ღაზას სექტორის გახლეჩა ჩრდილოეთ და სამხრეთ ნაწილებად. ისრაელის არმიის წარმომადგენელმა კვლავ მოუწოდა ღაზას მოსახლეობას, გადავიდნენ რეგიონის სამხრეთში მდებარე უფრო უსაფრთხო რაიონებში.
მანამდე ისრაელმა რამდენიმე საათით გახსნა დერეფანი, რათა მშვიდობიანი მოსახლეობა სექტორის ჩრდილოეთ ნაწილიდან სამხრეთში გადასულიყო.
როგორც The New York Times-სთვის გახდა ცნობილი, უკანასკნელი კვირების განმავლობაში ისრაელი არასაჯაროდ ცდილობს მოელაპარაკოს ზოგიერთ ქვეყანას, რომ დროებით შეიფარონ ასეულობით ათასი პალესტინელი ღაზას სექტორიდან და ეგვიპტიდან, სანამ სექტორის ტერიტორიაზე ომი მიმდინარეობს.
გამოცემის წყაროების თქმით, ღაზადან პალესტინელების გადასახლების იდეა ისრაელის დიპლომატებმა რამდენიმე სახელმწიფოსთან განიხილეს და ის ჰუმანიტარულ ინიციატივად წარმოადგინეს. გამოცემის თანამოსაუბრეთა განცხადებით, ქვეყნების უმრავლესობამ, რომელთა შორის აშშ და დიდი ბრიტანეთიც არიან, უარყვეს წინადადება - მათ შორის იმის შიშით, რომ ლტოლვილები არ დაბრუნდებიან ღაზაში და ეგვიპტეში ვითარების დესტაბილიზაციას გამოიწვევენ.
ოქტომბერში კაირომ უარი თქვა პალესტინელი ლტოლვილების მიღებაზე და ეს იმით ახსნა, რომ ეს ხელს შეუშლის დამოუკიდებელი პალესტინური სახელმწიფოს შექმნას. ახლა რაფაჰის ერთადერთი საკონტროლო-გამშვები პუნქტით ღაზადან ეგვიპტეში გადასვლა შეუძლიათ მხოლოდ უცხოელებს, ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პალესტინელებს და დაჭრილებს.
საბრძოლო მოქმედებებამდე, რომლებიც ისრაელმა პალესტინელი ისლამისტების წინააღმდეგ დაიწყო მას შემდეგ, რაც 7 ოქტომბერს დაჯგუფება „ჰამასი“ ისრაელის სამხრეთს დაესხა თავს, ღაზას სექტორში ორ მილიონზე მეტი ადამიანი ცხოვრობდა. ღაზაში „ჰამასის“ კონტროლქვეშ მყოფი ხელისუფლება აცხადებს, რომ ისრაელის იერიშის გამო საკუთარი სახლი დატოვა მილიონ-ნახევარმა ადამიანმა, დაიღუპა 10 ათასამდე პალესტინელი, მათ შორის - 4800 ბავშვი.

Армия Израиля сообщила о завершении окружения города Газа
Израильская армия завершила окружение города Газа одноимённого сектора и продвинулась вдоль береговой линии. Об этом, по информации "Радио Свобода", заявил представитель Армии обороны Израиля Даниэль Хагари, назвав происходящее «очень существенным шагом» в усилении атак на радикальную палестинскую группировку ХАМАС, под контролем которой находится сектор Газа.
По словам Хагари, к вечеру воскресенья фактически завершился раскол сектора Газа на северную и южную части. Представитель израильской армии вновь призвал жителей Газы двигаться в более безопасные районы – на юг региона.
Ранее в воскресенье Израиль открывал на несколько часов коридор для перехода мирных жителей из северной части сектора в южную.
Как стало известно газете The New York Times, в последние недели Израиль непублично пытается договориться с рядом стран о временном переселении сотен тысяч палестинцев из Газы в Египет – на время войны на территории сектора.
Источники The New York Times рассказали, что идею переселения палестинцев из Газы израильские дипломаты обсудили с несколькими государствами, представив её как гуманитарную инициативу. По словам собеседников издания, большинство стран, среди которых США и Великобритания, отклонили предложение – в том числе из-за опасений, что беженцы не вернутся в Газу и дестабилизируют обстановку в Египте.
В октябре Каир отказался принять палестинских беженцев, объяснив это тем, что это помешает созданию независимого палестинского государства. Сейчас через единственный открытый погранпереход Рафах в Египет из Газы могут выехать только иностранцы, палестинцы со вторым гражданством и раненые.
До начала боевых действий, начатых Израилем против палестинских исламистов в ответ на нападение группировки ХАМАС на юг Израиля 7 октября, в секторе Газа проживали более двух миллионов человек. По данным подконтрольных ХАМАС властей, свои дома из-за израильских атак покинули полтора миллиона человек, погибли почти 10 тысяч палестинцев, из которых 4800 – дети. Независимого подтверждения этим данным нет.