სოხუმის მტკიცებით, ვითომდა ქართული დივერსიული ჯგუფის ძებნაში ავიაცია ჩაერთო
აფხაზური მედიის მტკიცებით, ვითომდა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ოკუპირებულ რეგიონში გადასული დივერსიული ჯგუფის ძებნაში ავიაციაც ჩაერთო.
"გულრიფშის რაიონის სოფელ აზანთას ტერიტორიაზე დივერსიული ჯგუფის გამოჩენის შესახებ ინფორმაციის მიღების შემდეგ ადგილზე ვითარების გადასამოწმებლად მაშინვე გაემართნენ ჩვენი სამართალდამცველები. ძებნა მთელი ღამის განმავლობაში გრძელდებოდა, საქმეში ჩაერთვნენ სამხედროები და ავიაციაც" - განუცხადა სააგენტო «Апсны.Иахьа»-ს დე ფაქტო შს მინისტრმა რობერტ კიუტმა, თუმცა იქვე დასძინა, რომ ძალოვანებმა ამ დრომდე ვერაფერს მიაკვლიეს.
განცხადება გააკეთა დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა სერგეი შამბამაც. როგორც მან რუსულ სააგენტო ТАСС-ს განუცხადა, "გრძელდება კოორდინირებული მუშაობა იმ უწყებებს შორის, რომლებიც მოწოდეულები არიან, უსაფრთხოების საკითხებზე იმუშავონ, აფხაზეთის შეიარაღებული ძალები ჩვეულ რეჟიმში აგრძელებენ მსახურს, ამასთან, მიღებულია ყველა საჭირო ზომა".
ინფორმაცია საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში "სოხუმის აეროპორტის წინაღმდეგ ტერაქტის მოწყობის მიზნით დივერსიული ჯგუფის გადასვლის" შესახებ 8 ნოემბერს თავდაპირველად თავის იუთუბ-არხზე კრემლის პროპაგანდისტმა სოლოვიოვმა გაავრცელა, ხოლო მოგვიანებით იგი აფხაზეთის დე ფაქტო შს მინისტრმა რობერტ კიუტმა "აიტაცა". როგორც ამ უკანასკნელმა გუშინ ჟურნალისტებს განუცხადა, "მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მწყემსებმა გულრიფშის რაიონში, სოფელ აზანთასთან შენიშნეს ნიღბიანი და ჩაფხუტიანი პირების 7-კაციანი ჯგუფი ყოველგვარი ამოსაცნობი ნიშნების გარეშე, რომელიც უცხოური წარმოების იარაღით კარგად იყო აღჭურვილი". მისივე თქმით, "სოხუმის ყველა მისადგომი გადაკეტილი იყო, აფხაზეთის უშიშროების სახელმწიფო სამსახურში შეიქმნა სპეციალური ოპერატიული შტაბი ვიცე-პრეზიდენტ ბადრა გუმბას ხელმძღვანელებით, სამართალდამცველი ორგანოების წარმომადგენლები და სამხედროები კი დივერსიული ჯგუფის აღმოჩენის ადგილის მიმდებარე ტერიტორიაზე სოფლებს საგულდაგულოდ ამოწმებდნენ".
საგულისხმოა, რომ სოლოვიოვის ინფორმაცია გავრცელდა სწორედ 8 ნოემბერს - ევროკომისიის მიერ საქართველოსვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მონიჭებაზე დადებითი რეკომენდაციის გაცემის დღეს და ამადროულად, ორიოდ დღეში მას შემდეგ, რაც რუსმა ოკუპანტებმა კირბალში, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ჩვენი ქვეყნის მოქალაქე თამაზ გინტური მოკლეს.

К поискам «диверсионной группы» в Абхазии подключилась авиация
В Абхазии продолжаются поиски «диверсионной группы», сообщает, по информации "Эха Кавказа", информагентство «Апсны.Иахьа».
«После сообщений о возможном присутствии диверсионной группы на территории села Азанта Гулрыпшского района представители силовых структур отправились в село с целью проверки информации», – заявил глава МВД самопровозглашенной республики Роберт Киут.
По его словам, всю ночь силовики вели поиски, прочесывали местность. Задействованы пешие отряды и авиация.
На месте, кроме главы МВД, находятся вице-президент Бадра Гунба, начальник Государственной службы охраны Дмитрий Дбар, первый заместитель министра обороны Беслан Цвижба, председатель СГБ Темур Ахиба, спикер парламента Лаша Ашуба, председатель парламентского комитета по обороне и национальной безопасности Темур Шергелия.
По словам главы МВД, «по имеющимся признакам следов диверсионной группы не обнаружено, поиски продолжаются».
По словам секретаря абхазского Совбеза Сергея Шамба, «ведется скоординированная работа между силами, призванными заниматься вопросами безопасности».
«Вооруженные силы Абхазии несут службу в обычном режиме, при этом предпринимают необходимые в таком случае меры», – сказал Шамба в разговоре с ТАСС.
Абхазский лидер Аслан Бжания находится в Москве. В его пресс-службе сегодня сообщили, что Бжания 7 ноября выехал с рабочим визитом в Российскую Федерацию, где проведет рабочие встречи в администрации президента и правительстве РФ.
8 ноября о «заходе диверсионной группы из Грузии» написал телеграм-канал «Соловьев LIVE». «Цель — совершение теракта против сухумского аэропорта», – говорилось в сообщении. Публикация позже была удалена.Роберт Киут заявлял СМИ: «Местные охотники у села Азанта увидели семерых вооруженных людей без каких-либо опознавательных знаков, они были вооружены иностранным оружием, предположительно, автоматами М-4, в черной форме, в масках, касках, хорошо экипированы. У этих людей также был коптер, который летал над местностью».В Тбилиси информацию абхазских источников не комментировали.