ოკუპირებულმა აფხაზეთმა რუსული ელექტროენერგიის შესაძენად 60 მილიონი რუბლი გამოყო
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტმა 2023 წლის ბიუჯეტში ცვლილებები შეიტანა, რომლის თანახმად, რუსული ელექტროენერგიის შესაძენად 60 მილიონი რუბლი (650 ათასი დოლარი) გამოიყოფა.
როგორც "რადიო თავისუფლება" იუწყება, მანამდე ამ თანხის გამოყენება ელექტროენერგიის აღმრიცხველი მოწყობილობების შესაძენად იგეგმებოდა.
მისი ცნობით, დე ფაქტო დეპუტატებს „ელექტროენერგიის მოხმარების შეზღუდვის თავიდან ასაცილებლად თანხების მიზნობრივი გამოყენების კორექტირების აუცილებლობის შესახებ ე.წ. ვიცე-პრემიერმა და "ეკონომიკის მინისტრმა“ კრისტინა ოზგანმა მიმართა.
არსებული ინფორმაციით, ოკუპირებულ აფხაზეთს რუსული ელექტროენერგია 5 ნოემბრიდან მიეწოდება.
"რადიო თავისუფლების" პროგრამა "ეხო კავკაზასთან" ინტერვიუში კომპანია „ჩერნომორენერგოს“ გენერალურმა დირექტორმა ტიმურ ჯინჯოლიამ განაცხადა, რომ "მიღწეულია წინასწარი შეთანხმება 30 მილიონი კილოვატ/საათის იმპორტზე":
"ერთი კილოვატ/საათის საშუალო ღირებულება დაახლოებით 3.90 - 4 რუბლს შეადგენს. ჩვენ ვყიდულობთ თითქმის ოთხ რუბლად და 1 რუბლად ვყიდით. ამაში აფხაზეთმა 135 მილიონი რუბლი გადაიხადა. აფხაზეთის დელეგაცია პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას ხელმძღვანელობით მოსკოვში აწარმოებს მოლაპარაკებებს. თუ ის შედეგიანი იქნება, მაშინ ამ წლის ბოლომდე დაგვჭირდება დაახლოებით 250-370 მილიონი კილოვატ/საათი“.

В Абхазии выделили 60 млн рублей на закупку российской электроэнергии
Депутаты парламента самопровозглашенной республики Абхазия внесли изменения в бюджет на 2023 год. Принято решение выделить 60 млн рублей (650 тысяч долларов) на закупку российской электроэнергии, - информирует "Эхо Кавказа".
Ранее эти средства планировали направить на приобретение приборов учета потребленной электроэнергии. Обращение о необходимости осуществить корректировку целевого назначения средств «в целях недопущения ограничения электропотребления» к депутатам поступило от вице-премьера, министра экономики Кристины Озган.
Как сообщалось ранее, поставки российской электроэнергии начались в Абхазию 5 ноября.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕТимур Джинджолия: «Речь идет не о трех перепадных ГЭС, а об одном каскаде №2»В интервью «Эху Кавказа» генеральный директор компании «Черноморэнерго» Тимур Джинджолия заявил, что достигнута предварительная договоренность об импорте 30 млн киловатт/часов.
«Стоимость одного киловатт/часа в среднем получается примерно 3.90-4 рубля. Покупаем практически по четыре рубля, продаем по рублю. Абхазия заплатила за этот переток 135 млн рублей», – сказал он.
Джинджолия добавил, что абхазская делегация во главе с президентом Асланом Бжания проводит переговоры в Москве: «Если они будут результативными, то до конца этого года нам потребуется еще порядка 250-370 млн киловатт/часов».