კოენი: „ანაკლიის პორტი საქართველოს მნიშვნელოვან სატრანზიტო ქვეყნად ქცევისათვის დამატებით შესაძლებლობებს გაუჩენს“
14/03/2019 10:54:19 თვალსაზრისი, კომენტარი
ატლანტიკური საბჭოს უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი არიელ კოენი მიიჩნევს, რომ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი სავარაუდოდ, აბრეშუმის გზის ერთ-ერთი წარმატებული პროექტი იქნება.
ამის შესახებ კოენმა „აქცენტთან“ საუბრისას განაცხადა.
„ჩინეთის ინიციატივა „ერთი სარტყელი–ერთი გზის“ ფონზე ანაკლიის პორტი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს. პორტი აღმოსავლეთ–დასავლეთის სავაჭრო მარშრუტის მნიშვნელოვან სატრანზიტო ქვეყანად ქცევისათვის საქართველოს დამატებით შესაძლებლობებს გაუჩენს. ანაკლია სავარაუდოდ, აბრეშუმის გზის ერთ-ერთი წარმატებული პროექტი იქნება“, – განუცხადა „აქცენტს“ კოენმა.

Ariel Cohen – Anaklia port will provide Georgia with additional capacity to become important transit country
14/03/2019 10:54:19 Viewpoint, Comment
Ariel Cohen PhD, Senior Fellow of the Atlantic Council, and Principal, International Market Analysis Ltd has said that the Anaklia Deep Sea Port is likely to be one of the successful projects of the South Caucasus end of the Silk Road.
“The port of Anaklia is an important terminal on the Belt and a Road network. It will provide Georgia with an additional capacity to become an important transit country in the East – West trade route,” Cohen told the Accent.