საქართველოსთვის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებას მხარს დაუჭერთ? - ევროკავშირის წევრი ქვეყნების პასუხები
01/12/2023 10:39:10 პოლიტიკა
ევროპული საბჭო საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებაზე საბოლოო გადაწყვეტილებას დეკემბერში მიიღებს.
მანამდე, 8 ნოემბერს ევროპულმა კომისიამ გასცა რეკომენდაცია, ქვეყანას სტატუსი 9 დათქმით მიენიჭოს.
„აქცენტი“ საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭების თაობაზე ევროკავშირის წევრი ქვეყნების პოზიციით დაინტერესდა და მათ დიპლომატიურ უწყებებს შესაბამისი კითხვით მიმართა.
გთავაზობთ, მიღებულ პასუხებს:
რუმინეთის ელჩი რაზვან როტუნდუ:
"რუმინეთი, როგორც საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორი, ყოველთვის მხარს უჭერს მის ევროპულ მისწრაფებებს".
ბულგარეთის ელჩი ვესელინ ვალკანოვი:
"მჯერა, რომ ევროპულ საბჭოში ბულგარეთი მხარს დაუჭერს ევროკომისიის რეკომენდაციას საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭების თაობაზე".
სამხრეთ კავკასიაში ფინეთის ელჩი კირსტი ნარინენი:
"ფინეთის მთავრობამ პოზიტიური პასუხი გაუგზავნა პარლამენტს და მხარი დაუჭირა ევროპული კომისიის მოსაზრებას ევროკავშირის გაფართოების შესახებ და მთავრობა საპარლამენტო განხილვისას პოზიციის შეცვლას არ ელის. ჩვენ გვინდა, საქართველოსა და ქართველი ხალხის კეთილდრეობა, მაგრამ ჩვენ ასევე ველით დამსახურებაზე დაფუძნებულ შეფასებას, რომელიც განსაზღვრავს საქართველოს ევროპული გზის მომავალს. რეფორმები უნდა გაგრძელდეს და კომისიის მიერ დასახელებული პირობები შესრულდეს".
იტალიის ელჩი ენრიკო ვალვო:
"იტალია მიესალმება ევროპული კომისიის 8 ნოემბრის რეკომენდაციას საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების თაობაზე დათქმით, რომ ნაბიჯები გადაიდგმება ცხრა პრიორიტეტული სფეროს მოსაგვარებლად. როგორც საქართველოს ევროპული პერსპექტივის ძლიერი მხარდამჭერი, იტალია იმედოვნებს, რომ დეკემბერში ევროპული საბჭო მხარს დაუჭერს კომისიის რეკომენდაციას, რაც საშუალებას მისცემს საქართველოს გადადგას მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ევროინტეგრაციის პროცესში. იქედან გამომდინარე, რომ გაფართოების პროცესი დამსახურებაზეა დაფუძნებული, ინტეგრაციის პროცესის წინსვლისთვის ყველა ქართველ პოლიტიკურ და სოციალურ აქტორს შორის ინკლუზიური თანამშრომლობა აუცილებელ რეფორმებზე ფოკუსირებისთვის გადამწყვეტი იქნება".
ნიდერლანდების სამეფოს ელჩი მელინე არაკელიანი:
"ამ ეტაპზე შეგვიძლია, გაცნობოთ, რომ ნიდერლანდების მთავრობას ჯერ არ ჩამოუყალიბებია პოზიცია ევროკომისიის გაფართოების ანგარიშსა და მის რეკომენდაციაზე საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ".
ჩეხეთის ელჩი პეტრ კუბერნატი:
"ჩვენ ყოველთვის მტკიცედ ვუჭერდით მხარს საქართველოს ძალისხმევას კანდიდატის სტატუსის მისაღებად და გავაგრძელებთ საქართველოს მხარდაჭერას ევროკავშირისა და ნატო–სკენ მიმავალ გზაზე. ჩვენ ვიცით, რამდენად მნიშვნელოვანია კანდიდატის სტატუსი ქართველი ხალხისთვის, თუმცა ეს მხოლოდ ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ეტაპია. ვაღიარებ, მნიშვნელოვანი ეტაპია ევროკავშირისკენ მიმავალ გრძელ გზაზე. ჩვენ ადრეც განვაცხადეთ, რომ მზად ვართ, მხარი დავუჭიროთ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას, თუ ამას ევროკომისიის შემოდგომის შეფასების ანგარიშის დასკვნები შეესაბამებოდა. კომისიამ რეკომენდაცია გასცა, რომ ევროპულმა საბჭომ საქართველოს მიანიჭოს კანდიდატის სტატუსი იმ დათქმით, რომ რამდენიმე ნაბიჯი გადაიდგმება. ახლა ჩვენ ვსწავლობთ საქართველოს სამოქმედო გეგმას 2023 წლის 8 ნოემბრის კომისიის გადაწყვეტილებით განსაზღვრული 9 ნაბიჯის განსახორციელებლად, რომელიც დამტკიცებულია საქართველოს ევროპასთან ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის მიერ 27 ნოემბერს. ჩეხეთის მთავრობის საბოლოო პოზიცია ჯერ არ არის მზად".
ავსტრიის საელჩო:
"ავსტრია სრულად უჭერს მხარს საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებს. ევროკომისიამ თავისი რეკომენდაციით გააგზავნა ძლიერი პოლიტიკური სიგნალი საქართველოს ევროპულ გზასთან დაკავშირებით და ხაზი გაუსვა საქართველოს მოსახლეობაში პროევროპულ განწყობას. ევროკომისიის რეკომენდაციას სახელმწიფოთა და მთავრობათა მეთაურების დონეზე ევროსაბჭოში ორ კვირაში განვიხილავთ. ამის შემდეგ ევროკავშირის ყველა წევრი ქვეყანა ერთად მიიღებს გადაწყვეტილებას. ამასობაში და შემდგომში, მოვუწოდებთ ყველა ქართველ დაინტერესებულ მხარეს, დაიწყონ ერთობლივად და ინკლუზიურად მუშაობა ევროკომისიის მიერ განსაზღვრულ ცხრა ნაბიჯზე".
გერმანიის საელჩომ საკითხზე პოზიციის დაფიქსირებისგან თავი შეიკავა და გვირჩია "დაველოდოთ გადაწყვეტილების გასაჯაროებას".
შვედეთის საელჩომ ჩვენი კითხვა პასუხის გარეშე დატოვა "ამ ეტაპზე ელჩის სხვა ვალდებულებების გამო".
რაც შეეხება ევროკავშირის წევრ სხვა ქვეყნებს, მათ პოზიციას "აქცენტი" ელის და პასუხებს მიღებისთანავე შემოგთავაზებთ.

Positions of Some EU Countries on Granting Candidate’s Status to Georgia
On November 8, the European Union's executive recommended that the bloc grants formal candidate status to Georgia, if and when it fulfils remaining conditions.
The outstanding conditions include Georgia aligning itself with the EU's foreign policy sanctions, pushing back against disinformation and political polarisation, as well as ensuring a free and fair 2024 election.
The European Council will take the decision on granting the status in December 2023.
The Accent was interested in the positions of EU member states on granting EU candidate’s status to Georgia and sent the following question to their embassies in Georgia: "Will you support granting EU candidate’s status to Georgia?".
Here are the comments of their embassies in Georgia:
Romanian Ambassador to Georgia, Razvan Rotundu:
![]()
- "I can tell you that Romania as a strategic partner of Georgia is always supporting the European aspirations of it."
Bulgarian Ambassador to Georgia, Vesselin Valkanov:
- "I believe at the European Council Bulgaria will support the recommendation made by the EC."
Ambassador of Finland to South Caucasus, Kirsti Narinen:
- "The Finnish government has sent the positive response supporting the Commission’s opinion on the EU enlargement to the Parliament and government does not expect the position to change in the parliamentary scrutiny.
We want Georgia and Georgian people to prosper but we also expect the merit-based assessment to form the future guidelines for the Georgian EU-path. Reforms need to continue and conditions to be fulfilled as described by the Commission."
Italian Ambassador to Georgia, Enrico Valvo:
- "Italy welcomes the recommendation issued by the European Commission on November 8 to grant EU candidate status to Georgia on the understanding that steps are taken to address 9 priority areas.
As a strong supporter of Georgia’s European perspective, Italy hopes that the December European Council will support such recommendation, allowing a substantial step forward in Georgia’s European integration process.
As the enlargement process is merit-based, inclusive co-operation of all Georgian political and social actors in focusing on necessary reforms will be crucial for advancing the integration process."
The Ambassador of the Netherlands to Georgia, Meline Arakelian:
- "At this point we can inform you that the Government of the Netherlands has not yet formulated a position on the enlargement report of the European Commission and its recommendation to grant Georgia candidate status."
The Ambassador of the Czech Republic to Georgia, Petr Kubernat:
- "Since very beginning we have always fully supported Georgia´s effort to fulfil conditions to receive Candidate Status and we will continue to support Georgia on its EU and NATO paths. We know how important the Candidate Status is for your people, although it is only one of the milestones, I admit an important one, on the long way to the EU.
We declared before that we are willing to support the granting of candidate status to Georgia if the conclusions of the European Commission's autumn evaluation report are consistent with this.
EC recommended that the European Council grants Candidate Status to Georgia on the understanding that a number of steps are taken.
We are studying now the Action plan of Georgia to address the 9 steps defined in the European Commission Communication of 8 November 2023 approved by the Georgian Government Commission on European Integration on 27, November. Final position of the Czech government is not yet ready."
The Embassy of Austria in Georgia:
- "Austria fully supports the European aspirations of Georgia as underlined by the European Council in June 2022. With its recommendation, the European Commission has sent a strong political signal regarding Georgia’s European path and underscored the pro-European sentiment among the Georgian population. We will discuss the European Commission’s recommendation on the level of Heads of State and Government at the European Council in two weeks.
All EU Member States will then take a unanimous decision together. In the meantime and beyond, we encourage all Georgian stakeholders to start working jointly and inclusively on the nine steps identified by the European Commission."