სახელმწიფო მინისტრი: გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს სავაჭრო/ბიზნეს-ურთიერთობების განვითარების ხელშეწყობა ფინანსური მექანიზმის - “მშვიდობის ფონდის“ მეშვეობით მიმდინარეობს
12/12/2023 15:51:21 კონფლიქტები
სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში თეა ახვლედიანი აცხადებს, რომ გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს სავაჭრო/ბიზნეს-ურთიერთობების განვითარების ხელშეწყობა ფინანსური მექანიზმის - “მშვიდობის ფონდის“ მეშვეობით მიმდინარეობს. ამის შესახებ მან პარლამენტში "მინისტრის საათის" ფორმატში სიტყვით გამოსვლისას ისაუბრა.
"ნდობის აღდგენისა და დიალოგის, კონფლიქტით დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვისა და მათ შორის ინტერაქციის წახალისების მიზნისკენ არის მიმართული სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ პრიორიტეტული განზომილებებიც:
გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს სავაჭრო/ბიზნეს-ურთიერთობების განვითარების ხელშეწყობა აღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში ამოქმედებული უნიკალური ფინანსური მექანიზმის - “მშვიდობის ფონდის“ მეშვეობით მიმდინარეობს. ფონდის საქმიანობა, მოგეხსენებათ, 2020 წლის ბოლოს შემოსული 27 ბიზნეს განაცხადით დაიწყო და დღემდე გამოცხადებული 4 საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, 350 განაცხადზე გავრცელდა; მათ შორის, წელს შემოსული კვალიფიციური განაცხადების რაოდენობა 129-ს შეადგენს. ხოლო, ჯამურად, დაფინანსებული და მიმდინარე პროექტების რიცხვი 100-ს აღწევს. ჩვენი ინიცირებით, წელს ცვლილებები განხორციელდა გრანტების შესახებ კანონში და ამგვარად, ფონდს, ფიზიკური პირების დაფინანსების გარდა, საქართველოში რეგისტრირებულ სამეწარმეო სუბიექტებზე გრანტის გაცემის უფლება მიენიჭა. აღნიშნული განვითარება, ასევე, შესაძლებელს გახდის, ეტაპობრივად, მცირე და საშუალო ზომის ერთობლივი ქართულ-აფხაზური/ქართულ-ოსური ბიზნეს პროექტების დაფინანსებას. მისასალმებელია, რომ, ფონდის წარმატებული საქმიანობის კვალდაკვალ, შვეიცარიამ და გაერთიანებულმა სამეფომ მნიშვნელოვნად გაზარდეს საგრანტო კუთხით გამოყოფილი დახმარება", – განაცხადა მინისტრმა.

В Тбилиси рассказали о грузино-абхазских и грузино-осетинских бизнес-проектах
Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Тея Ахвледиани, выступая 12 декабря в парламенте, рассказала депутатам о мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему», - информирует "Эхо Кавказа".
Приоритетные направления программы направлены на восстановление доверия и диалога между Тбилиси и проживающими за разделительными линиями гражданами:
«Содействие развитию торгово-деловых отношений по обе стороны разделительных линий осуществляется через уникальный финансовый механизм — «Фонд мира». Как известно, деятельность фонда началась с 27 бизнес-заявок, полученных в конце 2020 года, а сейчас в рамках четырех объявленных грантовых конкурсов были поданы 350 заявок, среди них 129 квалифицированных заявок, поступивших в этом году. А всего количество профинансированных и реализуемых проектов достигает 100».
Кроме того, в текущем году были внесены изменения в закон о грантах, и таким образом, помимо финансирования физических лиц, фонд получил право выдавать гранты субъектам предпринимательской деятельности, зарегистрированным в Грузии, сообщает Тея Ахвледиани:
«Данное развитие также позволит шаг за шагом финансировать малые и средние совместные грузино-абхазские, грузино-осетинские бизнес-проекты. Стоит отметить, что благодаря успешной работе Фонда Швейцария и Великобритания значительно увеличили свою грантовую помощь».
Тея Ахвледиани выступила с отчетом в парламенте в рамках «Часа министра». Говоря о гибели гражданина Грузии Темура Карбая, она заявила: «это еще одно ужасное проявление оккупации».