რუსეთი ცხინვალს დაფინანსებას უმცირებს
რუსეთი ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონს დაფინანსებას უმცირებს. ამის შესახებ ოსური "პარლამენტის" საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარემ ელენა ჯიოევამ რუს კოლეგასთან მოსკოვში გამართული შეხვედრის შემდეგ განაცხადა.
მისივე თქმით, "სამხრეთ ოსეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პროგრამის დაფინანსების საბაზისო ნაწილი 2016 წლიდან 3 მლრდ 609 მლნ რუბლს შეადგენდა, ხოლო 2024 წლისთვის 3 მლრდ 325 რუბლითაა განსაზღვრული".
"რუსულმა მხარემ 284 მლნ რუბლის ოდენობის სახსრების სეკვესტრირება მოახდინა. აღქმა 2023 წლის ბიუჯეტთან დაკავშირებით არსებობს. რაც შეეხება 2024 წელს, საჭირო სახსრები ბიუეტში ჯერ არ ჩადებულა. მე ეს საკითხიც დავაყენე დღის წესრიგში. მეორე მიმართულება, რომელიც რუს კოლეასთან განვიხილეთ, საბიუჯეტო ინვესტიციებს, საინვესტიციო საქმიანობას შეეხება. რუსეთმა უნდა გამოყოს სამხრეთ ოსეთში დაგეგმილი იმ საინვესტიციო პროექტების სახელმწიფო მხარდაჭერის სახსრებიც, რომელთა ზღვრული ლიმიტი 408 მლნ რუბლითაა განსაზღვრული. სამხრეთ ოსეთს ჯერ არც ეს ფული მიუღია", – დასძინა ჯიოევამ.
დაახლოებით ერთი თვის წინ ცნობილი გახდა, რომ რუსეთი დაფინანსებას საქართველოს მეორე ოკუპირებულ რეგიონს - აფხაზეთსაც უმცირებდა.

В Цхинвали сообщили о сокращении российского финансирования
Россия сокращает финансирование самопровозглашенной республики Южная Осетия. Об этом, по информации "Эха Кавказа", по итогам встречи в Госдуме РФ сообщила председатель комитета югоосетинского парламента по бюджету и налогам Елена Джиоева.
По её словам, базовая часть финансирования программы социально-экономического развития Южной Осетии с 2016 года составляла 3 млрд 609 млн рублей, а на 2024 год она заложена в сумме 3 млрд 325 млн рублей.
«Российской стороной были секвестированы средства в размере 284 млн рублей. Понимание по бюджету на 2023 год есть. Что касается 2024 года, то необходимые средства еще не заложены в бюджет. Мною был обозначен и этот вопрос. Второе направление, которое мы обсудили с российским коллегой, касалось бюджетных инвестиций, поддержки инвестиционной деятельности», – сказала Джиоева.
Она добавила, что Россия должна предоставить господдержку инвестиционным проектам в Южной Осетии, предельный лимит средств на которые составляет 408 миллионов рублей.
«Эти деньги Южная Осетия тоже пока не получила», – сказала Джиоева.
Ранее «Эхо Кавказа» писало о том, что Россия сокращает финансирование Абхазии в рамках Инвестпрограммы содействия социально-экономическому развитию самопровозглашенной республики.