ტოივო კლაარი: "აფხაზეთის მხარდასაჭერად ევროკავშირმა დაახლოებით 180 მლნ ევრო დახარჯა"
"ევროკავშირი 15 წელზე მეტია, აფინანსებს მნიშვნელოვან პროგრამებს აფხაზეთის მოსახლეობის მხარდასაჭერად", – ამის შესახებ ევროკავშირის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ტოივო კლაარმა გამოცემა JAM news-თან ინტერვიუში განაცხადა.
კლაარმა, კომენტარი გააკეთა კრიტიკაზე, რომელიც იანვარში გამოთქმულ მის მოსაზრებას მოჰყვა ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. ხელისუფლების მხრიდან, მაშინ მან თქვა, რომ ორჯერ უარი უთხრეს რეგიონში სამუშაო ვიზიტებზე.
JAM news-თან საუბრისას კლაარმა აღნიშნა, რომ არ ელოდა, თუ მისი მოსაზრება „ამხელა ინტერესს გამოიწვევდა, განსაკუთრებით აფხაზეთში“:
"მინდოდა, საჯაროდ მესაუბრა აფხაზეთში წვდომის სირთულეებზე, რომლებიც ახლახან შემექმნა (ეს არ იყო დაკავშირებული ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ვიზიტებთან)... მე მესმის სიტუაციის სირთულე, რომელიც დაკავშირებულია მიმდინარე გეოპოლიტიკურ მოვლენებთან. მაგრამ დარწმუნებული ვარ, რომ საერთაშორისო ურთიერთქმედების სივრცის შემცირება ან საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და მათი ადგილობრივი პარტნიორების საქმიანობის შეზღუდვა – და, შესაბამისად, აფხაზეთში შემოდინებული დახმარებაც – მხოლოდ გაამწვავებს პრობლემებს. ნამდვილად არ ველოდი, რომ ჩემი აზრი ამხელა ინტერესს გამოიწვევდა, განსაკუთრებით აფხაზეთში. ძალიან კარგი იყო იმის დანახვა, რომ ადამიანებს შეუძლიათ თავისუფლად გამოხატონ თავიანთი შეხედულებები და ჩაერთონ საინტერესო დებატებში, განსაკუთრებით სოციალურ მედიაში“.
ოკუპირებულ აფხაზეთში პროექტების დაფინანსებაზე საუბრისას კლაარმა დასძინა, რომ „ეს ძირითადად ხდება აფხაზეთში მყოფი პარტნიორების მეშვეობით, როგორიცაა გაეროს სააგენტოები, საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები და ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოება“:
„ეს პროგრამები მხარს უჭერს ჯანდაცვის, განათლების, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სექტორებს და სხვა. ეს არის ასევე პროექტები დაკარგული ადამიანების მოსაძებნად და ასაფეთქებელი მოწყობილობების გასანეიტრალებლად. 2008 წლიდან სულ დაახლოებით 80 მილიონი ევრო დაიხარჯა მხარდაჭერის პროგრამებზე, ასევე ნდობის აღდგენის ღონისძიებებსა და დიალოგზე. ვფიქრობ, სამართლიანი იქნება ასევე აღვნიშნო დამატებითი თანხა – დაახლოებით 100 მილიონი ევრო, რომელიც ევროკავშირმა სესხებისა და გრანტების სახით გამოსცა ენგურჰესის შეკეთებასა და მოდერნიზაციაზე. ამის გარეშე დღეს აფხაზეთში სინათლე არ იქნებოდა. და სხვათა შორის, სესხებს იხდის ექსკლუზიურად საქართველოს მთავრობა, ანუ ის ასევე დიდად უჭერს მხარს აფხაზეთის ენერგომომარაგებას".
სპეციალური წარმომადგენლის თქმით, "ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული მრავალი პროექტი და აქტივობა აფხაზეთში მიზნად ისახავს აფხაზური იდენტობის შენარჩუნებას და განვითარებას, განსაკუთრებით აფხაზურ ენას, ისტორიულ არქივებს, კოლხური ბზის და თუნდაც აფხაზური ღვინოების გადარჩენას".
ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს. გმობის რუსეთის მხრიდან საქართველოს ორი რეგიონის ოკუპაციას და მოუწოდებს სრული დეოკუპაციისკენ.

Тойво Клаар: ЕС потратил на поддержку Абхазии около 180 млн евро
Евросоюз уже более 15 лет финансирует значительное количество программ в поддержку населения Абхазии, заявил специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в интервью изданию JAM news.
Клаар, в частности, прокомментировал критику, которая последовала со стороны властей самопровозглашенной республики Абхазия после его комментария, опубликованного в конце января. Тогда он рассказал, что ему дважды отказали в рабочих визитах в Абхазию.
В новом комментарии Клаар говорит, что не ожидал, что его мнение вызовет «такой большой интерес, в частности, в Абхазии».
«Я хотел публично рассказать о трудностях с доступом в Абхазию, с чем я недавно столкнулся (это не было связано с визитами по линии Женевских международных дискуссий). <...> Я понимаю сложность ситуации, связанную с нынешним геополитическим развитием. Но я убежден, что уменьшение пространства для международного взаимодействия или ограничение деятельности международных организаций и их местных партнеров – и, следовательно, также помощи, поступающей в Абхазию, – только усугубит проблемы», – говорит дипломат.
Говоря о финансировании проектов в Абхазии, Клаар добавил, что это «происходит в основном через партнеров, представленных в Абхазии, таких, как агентства ООН, международные неправительственные организации и местное гражданское общество».
«Эти программы поддерживают, среди прочего, секторы здравоохранения, образования, охраны окружающей среды и сельского хозяйства. Также это проекты по поиску пропавших без вести людей, по обезвреживанию взрывоопасных боеприпасов», – сказал он.
По словам Клаара, с 2008 года в совокупности около 80 миллионов евро были потрачены на программы поддержки, а также на «меры по укреплению доверия и диалог».
«Я думаю, будет справедливо также упомянуть дополнительную сумму — примерно 100 миллионов евро, которую ЕС предоставил в виде кредитов и грантов на ремонт и модернизацию Ингурской ГЭС. Если бы не это, в Абхазии сегодня вообще не было бы света. И, кстати, кредиты погашаются исключительно правительством Грузии. То есть оно тем самым тоже очень сильно поддерживает энергоснабжение Абхазии», – добавил Клаар.
Спецпредставитель отметил, что многие проекты и мероприятия, финансируемые ЕС в Абхазии, ставили целью «содействие сохранению и развитию абхазской идентичности, в частности, в отношении абхазского языка, исторических архивов, спасения колхидского самшита и даже абхазских вин».