ჟურნალისტური გამოძიება: ამერიკელი დიპლომატების წინააღმდეგ ოპერაცია რუსულმა ГРУ–მ, მათ შორის, თბილისში ჩაატარა
01/04/2024 08:12:33 ეს საინტერესოა
რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის 29155 სამხედრო ნაწილის (ყოფილიГРУ) თანამშრომლებს შეეძლოთ, გავლენა მოეხდინათ ამერიკელ დიპლომატებზე, ოფიციალურ პირებსა და დაზვერვის ოფიცრებზე საიდუმლო იარაღით, რომელიც იწვევს ე.წ. „ჰავანას სინდრომს“,– ამ დასკვნამდე მივიდნენ The Insider-ის, CBS News-ის გადაცემა „60 წუთის“ და გერმანული ყოველკვირეულ გაზეთ Der Spiegel-ის ჟურნალისტები. მათი გამოძიების შედეგები ორშაბათს, 1 აპრილს გამოქვეყნდა.
რუსეთის სამხედრო დაზვერვის აგენტების მოგზაურობის შესახებ მონაცემების მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონში „ჰავანას სინდრომის“ შემთხვევებთან შედარებით, ჟურნალისტებმა მკაფიო კორელაცია აღმოაჩინეს. როგორც გამოძიებამ აჩვენა, "ჰავანას სინდრომის" სიმპტომები ამერიკელებს გამოუვლინდათ იმავე პერიოდებში და იმავე ადგილებში, სადაც 29155-ის თანამშრომლები იმყოფებოდნენ.
კერძოდ, რუსული სამხედრო დაზვერვის აგენტების გადაადგილება ევროპის მასშტაბით 2014 წელს დაემთხვა „უცნაური თავდასხმების სერიას“ ფრანკფურტში ამერიკის საკონსულოს თანამშრომლებზე. 2016-2017 წლებში ჩინეთში, 29155–ის აგენტების ჯგუფის ჩასვლის შემდეგ, ამერიკელმა დიპლომატებმა დაიწყეს ხელმძღვანელობისთვის ჯანმრთელობის უცნაური პრობლემების შესახებ შეტყობინებების გაგზავნა. 2021 წელს საქართველოში, სადაც 29155 განყოფილების თანამშრომლები იმყოფებოდნენ, ამერიკელი დიპლომატის მეუღლეს, რომლის ვინაობაც არ სახელდება, მინორის სინდრომი დაუდგინდა. „უცნაური დამთხვევები“ ასევე დაფიქსირდა ბელგრადსა და ჰანოიში 2021 წელს.
ჟურნალისტებმა ასევე მოიპოვეს დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს 29155 ჯგუფის ერთ-ერთი მთავარი წევრის ივან ტერენტიევის კვლევას, „ქალაქში სამხედრო (საბრძოლო) ოპერაციების დროს არალეტალური აკუსტიკური იარაღის პოტენციური შესაძლებლობები“.
გამომძიებელი ჟურნალისტების განმარტებით, ეს ტერმინი რუსეთის სამხედრო-სამეცნიერო ლიტერატურაში აღწერს „ულტრაბგერით და რადიოტალღებზე დაფუძნებულ ენერგიის მოწყობილობებს“.
ორმა სავარაუდო მსხვერპლმა, რომლებსაც „ჰავანას სინდრომის“ სიმპტომები გამოუვლინდათ, თავდასხმების სავარაუდო მონაწილეები ფოტოებიდან ამოიცნეს: ფრანკფურტში ნახეს აგენტი იეგორ გორდიენკო ჯანმრთელობის გაუარესებამდე, თბილისში - ალბერტ ავერიანოვი, დანაყოფის ხელმძღვანელის ანდრეი ავერიანოვის ვაჟი.
რა მოხდა თბილისში
ჯოი (სახელი შეცვლილია) 2020 წლის თებერვალში გადავიდა აშშ-დან საქართველოში საცხოვრებლად დიპლომატ მეუღლესთან და შვილთან ერთად. ისინი თბილისში, საელჩოსთან ახლოს, მშვიდ ქუჩაზე მდებარე სახლში დასახლდნენ. ჯოი, პროფესიით ექიმი, მუშაობდა კერძო ამერიკულ კლინიკაში.
2021 წლის 7 სექტემბერს ის ელოდა შვილის სკოლიდან დაბრუნებას და სამოსს მეორე სართულზე რეცხავდა. როდესაც სარეცხის მანქანიდან იღებდა ტანსაცმელს, ფანჯრისკენ მიბრუნდა, უცებ იგრძნო რაღაც ძლიერი ხმის ტალღის მსგავსი, რომელმაც თავში მარცხნიდან, ფანჯრის მხრიდან დაარტყა, ყოვლისმომცველი ხმაურით აავსო და საშინელი თავის ტკივილი დაეწყო. ჯოიმ ოთახი დატოვა და სააბაზანოში შევიდა, სადაც თითქოს ხმა მიჩუმდა და ღებინება აუტყდა. მან დაურეკა ქმარს, რომელიც მალევე მივიდა სახლში საელჩოდან დაცვის თანამშრომლების თანხლებით.
ქმრის მოლოდინში ჯოიმ გარეთ გაიხედა, შენიშნა უცნაური მანქანა, რომელიც აქამდე ამ ქუჩაზე არასდროს უნახავს და გადაუღო ფოტო. მანქანასთან მან დაინახა მაღალი, გამხდარი, ქერათმიანი მამაკაცი. გვერდით გოგონა იდგა, ძალიან კარგად იყვნენ შემოსლნი, თითქოს წვეულებაზე ან სპექტაკლზე მიდიოდნენ. როდესაც კაცმა დაინახა, რომ ჯოი მათ უღებდა, სწრაფად ჩაჯდა მანქანაში.
იმ დღიდან მოყოლებული ჯოი ყოველდღიურად განიცდის შაკიკს მძიმე შეტევებს (რაც აქამდე არასდროს ჰქონია). მისი ცნობიერება დაბინდულია, კიბეებზე ჩასვლისას საფეხურების პოვნა უჭირს, აქვს კოორდინაციის დარღვევა. მას ხშირად აქვს ყურებში ხმაური, განუვითარდა სმენის პრობლემები, ზოგჯერ თავბრუსხვევა იმდენად ძლიერი იყო, რომ საწოლში გადაბრუნებაც კი უჭირდა. სმენა ჰიპერმგრძნობიარე გაუხდა და კონდიციონერის ხმაც კი მისთვის თვითმფრინავის ძრავის ხმაურად ჟღერს.
ჯონ ჰოპკინსის უნივერსიტეტში ჯოის დიაგნოზი დაუსვეს, რომელიც მოგვიანებით ლოს–ანჯელესის უნივერსიტეტში დადასტურდა: ორმხრივი ნახევარწრიული არხის დეჰისცენცია, ძალიან იშვიათი დაავადება. ეს შეიძლება იყოს თანდაყოლილი, მაგრამ ამ შემთხვევაში დაავადება დიდი ხნის წინ გამოვლინდებოდა, ან შეიძლება იყოს ტრავმის შედეგი, მაგრამ ჯოის დაზიანებები არ ჰქონდა. მას ოპერაცია ჩაუტარდა –თავის ქალას ორივე მხარეს ლითონის ფირფიტები ჩაუსვეს. ეს ამსუბუქებდა სიმპტომებს, მაგრამ სრულად არ აღმოუფხვრია.
ამერიკელმა გამომძიებლებმა ვერ დაადგინეს, რამ გამოიწვია ინციდენტი. თუმცა, როგორც The Insider-მა გაარკვია, ამ დროს საქართველოში, უცნაური დამთხვევით, ГРУ–ს თანამშრომლები იმყოფებოდნენ 29155 განყოფილებიდან.
2021 წლის 30 სექტემბერს 29155 განყოფილების უფროსი, გენერალი ანდრეი ავერიანოვი სამუშაო ვიზიტით გაემგზავრა. ამავდროულად, მოსკოვიდან გაფრინდა მისი ვაჟი ალბერტ ავერიანოვი, რომელიც მამამ თავის განყოფილებაში რამდენიმე წლის წინ დაასაქმა.
ალბერტს, მიუხედავად მისი მცირე ასაკისა (მაშინ 21 წლის იყო), უკვე დაგროვილი ჰქონდა სერიოზული გამოცდილება: ჯერ კიდევ მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სწავლისას, 2017-2018 წლებში არაოფიციალურად „ვარჯიშობდა“ ჟენევაში ზემოთ ხსენებული იეგორ გორდიენკოს მეთვალყურეობის ქვეშ, რომელიც მაშინ ჟენევაში მუშაობდა მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში რუსეთის მეორე სავაჭრო წარმომადგენლის საფარქვეშ.
ამის შემდეგ ალბერტი გახდა ჯგუფის აქტიური წევრი (როგორც ჩანს მისი აქტივობებიდან), თუმცა, სხვებისგან განსხვავებით, ის აგრძელებდა სრულიად საჯარო ცხოვრების წესს, დაფრინავდა საზღვარგარეთ მისი ნამდვილი სახელით, თამაშობდა ფეხბურთს მეგობრებთან ერთად „ევიანის“ გუნდისთვის (0 გოლი 60 მატჩში), თავის შეყვარებულ ნასტიას ასეირნებდა Mercedes-Benz ML/GLE -ით. აღწერილი მოვლენების დროს ალბერტმა დაასრულა მაგისტრატურა მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გლობალური პროცესების ფაკულტეტზე (მისი დისერტაციის თემა იყო „მიგრაციული პროცესების მართვის გლობალური დონის ფორმირება და ინსტიტუციონალიზაცია“).
იმ დღეს გენერალმა ავერიანოვმა ტელეფონი გათიშა და კვლავ მოსკოვში ჩნდება 10 ოქტომბერს, იმავე დროს, როგორც მისი შვილი.
შვილის ტელეფონის მიხედვით ჩანს, რომ 30 სექტემბერს ის გაფრინდა ტაშკენტში, სადაც მეორე დილით აეროპორტიდან უზბეკურ სატელეფონო ნომერზე დარეკა. ეს ზარი უკანასკნელი იყო, რომელიც ალბერტმა განახორციელა მომდევნო 10 დღის განმავლობაში. ამ ზარიდან 40 წუთის შემდეგ, 1 ოქტომბერს, დილის 8:40 საათზე, აეროპორტიდან ტაშკენტი-თბილისის რეისი აფრინდა.
ამის შემდეგ ავერიანოვ უმცროსის ტელეფონი როუმინგშია, მაგრამ ქსელში წვდომის გარეშე.
ტაშკენტში განხორციელებული ბოლო ზარიდან ცხრა დღის შემდეგ - და ჯოისთან დაკავშირებული ინციდენტიდან სულ რაღაც ორი დღის შემდეგ - 9 ოქტომბერს, ალბერტ ავერიანოვმა ისევ ჩართო ტელეფონი ტაშკენტში (აშკარაა გზავნილიდან "მოგესალმებით უზბეკეთში", რომელიც მან მიიღო იმავე მომენტში) და მეორე დღეს დაბრუნდა მოსკოვში.როდესაც ჯოის აჩვენეს ალბერტ ავერიანოვის ფოტო, მან მაშინვე ამოიცნო იგი. ალბერტ ავერიანოვმა The Insider-ს უარი უთხრა ინციდენტში მისი მონაწილეობის კომენტირებაზე.
მიუხედავად იმისა, რომ არ არსებობს პირდაპირი მტკიცებულება რუსული სამხედრო დაზვერვის მიერ ოპერაციებში "აკუსტიკური იარაღის" ჩართვის თაობაზე, ახლა "ამერიკის ხელისუფლებას შეუძლია, გადახედოს საკუთარ დამოკიდებულებას "ჰავანას სინდრომის" მიმართ და დაიწყოს ინციდენტების სრულფასოვანი გამოძიება", - ასკვნიან გამოძიების ავტორები.
რა არის „ჰავანის სინდრომი“
"ჰავანის სინდრომი" პირველად კუბის დედაქალაქში მდებარე აშშ-ის საელჩოში 2016-2017 წლებში დაფიქსირდა. „ჰავანის სინდრომი“ დაუდგენელ დაავადებას ეწოდა, რადგან დიპლომატები და უსაფრთხოების სამსახურების თანამშრომლები ავად ხდებოდნენ დაუდგენელი მიზეზებით.

«Гаванский синдром» и сотрудники ГРУ в Тбилиси. Расследование СМИ
Перемещения сотрудников российского ГРУ совпадают со случаями так называемого «гаванского синдрома», когда у американских дипломатов выявляли недомогание с необъяснимыми симптомами, утверждается в совместном расследовании российского The Insider, американской телекомпании CBS и немецкого журнала Spiegel.
По данным СМИ, случаи «гаванского синдрома» совпадали с поездками сотрудников воинской части ГРУ 29155. В том числе, речь идет об Александре Мишкине и Денисе Сергееве – двух сотрудниках спецслужбы, которых подозревали в отравлении бывшего российского разведчика Сергея Скрипаля. В расследовании отмечается, что две жертвы отравлений узнали сотрудников ГРУ по фотографиям.
В частности, осенью 2014 года группа сотрудников ГРУ находилась в Женеве, где могла арендовать машину для перемещения в соседние города. В ноябре одна из сотрудниц американского консульства во Франкфурте ощутила внезапную тошноту, головокружение, звуковые галлюцинации. Позже она узнала по фото сотрудника ГРУ Егора Гордиенко, который «ходил вокруг жилого комплекса, предназначенного для сотрудников консульства, и фотографировал территорию», утверждается в расследовании.
В 2016 и 2017 годах группа агентов оказалась в Китае, где российская сторона организовывала ралли «Шелковый путь». С визитами совпали сообщения о случаях, похожих на «гаванский синдром»: о симптомах сообщил IT-специалист из Госдепартамента из Шанхая, а также группа американцев, работающих в Гуанчжоу.
В расследовании указано, что Джой (имя изменено) переехала из США в Грузию в феврале 2020 года вместе с мужем-дипломатом и сыном. Они поселились в элитном жилом комплексе неподалеку от посольства. Джой, врач по образованию, работала в частной американской клинике.
«7 октября 2021 года Джой ждала возвращения сына из школы и стирала белье на втором этаже. Когда она вынимала белье из стиральной машины, повернувшись к окну, она внезапно почувствовала что-то похожее на мощную звуковую волну, которая пронзила голову слева, со стороны окна, наполнила ее всепоглощающим шумом и отозвалась страшной головной болью. Джой вышла из комнаты и зашла в ванную, там звук будто бы исчез из ее головы, и ее вырвало. Она позвонила мужу, вскоре он приехал в сопровождении сотрудников службы безопасности при посольстве. Ожидая мужа, Джой выглянула на улицу и заметила там странную машину, которой раньше не видела на этой улице, и сфотографировала ее. Возле машины она увидела высокого светловолосого мужчину худощавого телосложения. Рядом с ним был ребенок, девочка, они были очень хорошо одеты, будто собирались на свадьбу или на спектакль. Когда мужчина увидел, что Джой фотографирует его, он быстро нырнул в машину», – указано в расследовании.
Начиная с того дня и до сих пор, каждый день Джой испытывает тяжелые приступы, её сознание затуманено, ей сложно найти ступеньки, когда она спускается по лестнице, нарушилась координация движений, начались проблемы с вестибулярным аппаратом:
«У нее часто звенит в ушах, появились проблемы со слухом. Головокружения были настолько сильные, что иногда ей было даже тяжело перевернуться в кровати. Слух стал сверхчувствительным, и даже звук кондиционера для нее звучит, как рев самолетного двигателя. В Университете Джона Хопкинса Джой поставили диагноз, после подтвержденный в университете в Лос-Анджелесе — двустороннее расхождение полукружных каналов, это очень редкое заболевание. Оно может быть врожденным, но тогда заболевание проявилось бы давно, либо может быть результатом травмы, но никаких травм у Джой не было. Джой пришлось сделать операцию и вставить металлические пластины по обе стороны черепа. Это облегчило симптомы, но не убрало их полностью», – говорится в расследовании.
Американским следователям не удалось установить, что стало причиной этого инцидента. Однако, как удалось выяснить The Insider, по странному совпадению в этот момент в Грузии находились сотрудники ГРУ из подразделения 29155:
«30 сентября 2021 года генерал Андрей Аверьянов, глава в/ч 29155 отправился в рабочую командировку. Одновременно с ним вылетел из Москвы и его сын Альберт Аверьянов, которого отец взял к себе в подразделение еще несколько лет назад. Альберт, несмотря на юный возраст (тогда ему был 21 год), уже получил серьезный опыт — еще будучи студентом МГУ в 2017-2018 году он неофициально «стажировался» в Женеве под присмотром упомянутого выше Егора Гордиенко, работавшего тогда в Женеве под прикрытием второго торгового представителя России в ВТО».
В тот день генерал Аверьянов выключил телефон, и проследить его дальнейший маршрут сложно, известно лишь, что он снова появляется в Москве 10 октября, ровно тогда же, когда и его сын, говорится в расследовании:
«По телефону сына видно, что 30 сентября он вылетел в Ташкент, где на следующее утро из аэропорта созвонился с узбекским мобильным номером. Этот звонок стал последним, который примет Альберт в течение следующих 10 дней. Через 40 минут после этого созвона, в 8:40 утра 1 октября из аэропорта вылетал рейс Ташкент-Тбилиси. После этого телефон Аверьянова-младшего находится в роуминге, но без доступа к сети. Через девять дней после последнего звонка из Ташкента — и только через два дня после инцидента с Джой — 9 октября Альберт Аверьянов снова включает телефон в Ташкенте (видно по сообщению «Добро пожаловать в Узбекистан», которое он получает в тот же момент) и на следующий день возвращается в Москву».
Когда Джой предъявили фотографию Альберта Аверьянова, она сразу узнала его:
«Когда я увидела это фото, у меня сразу возникла спонтанная реакция, мне стало плохо. Я не могу на 100% быть уверенной, что это именно этот человек, но он точно очень похож. Даже по сей день, глядя на него, я чувствую ту же самую интуитивную реакцию».
Похожую атаку летом 2021 года пережила сотрудница ЦРУ в Белграде, занимавшаяся российским направлением.
Так называемый «гаванский синдром» стали широко обсуждать с 2016 года, когда сотрудники американского консульства в Гаване начали испытывать внезапные приступы тошноты, головокружение, скачки давления, звуковые галлюцинации, проблемы с концентрацией и сном. В 2023 году Управление директора национальной разведки (ODNI) назвало «очень маловероятным» то, что «Гаванский синдром» был вызван воздействием со стороны иностранного противника. В то же время группа медицинских экспертов пришла к выводу, что неизвестное заболевание может быть вызвано внешним раздражителем. Это может быть импульсное микроволновое излучение, с меньшей вероятностью – ультразвук.