ბჟანია იმ კომპანიების სანქცირებას ელის, რომლებიც ოკუპირებულ აფხაზეთში იფრენენ
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია ვარაუდობს, რომ დასავლეთი სანქციებს დააწესებს რუსული ავიაკომპანიების წინააღმდეგ, რომლებიც ფრენებს დაიწყებენ სოხუმის აეროპორტში.
როგორც მან, "ეხო კავკაზას" ცნობით, აფხაზურ ტელევიზიასთან ინტერვიუში განაცხადა, აეროპორტის აღდგენის პროექტს სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია (ICAO), საქართველო და ევროკავშირის ქვეყნები ბლოკავს.
„არის ასეთი საერთაშორისო ორგანიზაცია ICAO, ორგანიზაცია, რომელიც არეგულირებს სახელმწიფოებს შორის, საჰაერო მიმოსვლას. შეიმუშავებს გარკვეულ საერთო წესებს და ა.შ. ეს ორგანიზაცია ამ პროექტს ბლოკავს. ეს პროექტი იბლოკება საქართველოს ინიციატივით და ამ პროექტს ბლოკავს ევროკავშირის ყველა სახელმწიფო. ამის მიუხედავად, აეროპორტის აღდგენაში გვეხმარება ჩვენი მოკავშირე (რუსეთი - რედ.). ამან შეიძლება დამატებითი სანქციები გამოიწვიოს იმ ავიაკომპანიებისთვის, რომლებიც იფრენენ. მიუხედავად ამისა, მუშაობა გრძელდება“, - თქვა ბჟანიამ.
ის დარწმუნებულია, რომ პროექტი ოკუპირებული რეგიონის "ეკონომიკურ იერსახეს შეცვლის":
„აფხაზეთი კიდევ უფრო პოპულარული გახდება. ამის არ უდნა გვეშინოდეს. ეს არის ჩვენი უპირატესობა, ჩვენი პლუსია. აფხაზი ხალხია აფხაზეთის ბატონ-პატრონი. აფხაზი ხალხი განსაზღვრავს, რა წესებით იქნება აქ ხალხი, თუნდაც დროებით. მთავარია, ეს ხალხი იყოს“.
2023 წლის შემოდგომაზე ცნობილი გახდა, რომ სოხუმის აეროპორტის აღდგენას შპს „ინფრასტრუქტურის დეველოპმენტი“ განახორციელებს, რუსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი ხელმძღვანელის რაშიდ ნურგალიევის ვაჟის – რაშიდ რაშიდოვიჩ ნურგალიევის კომპანია. ის რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის პირველი მოადგილის პოსტს იკავებს.
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილემ დმიტრი ვოლვაჩმა განაცხადა, რომ პროექის საინვესტიციო მოცულობა 12 მილიარდ რუბლს გადააჭარბებს. მისი თქმით, რუსეთიდან სოხუმის აეროპორტის მიმართულებით პირველი საცდელი რეისი წელს იგეგმება.

Бжания ожидает санкций против компаний, которые будут летать в Абхазию
Президент самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания предполагает, что Запад введет санкции против российских авиакомпаний, которые начнут выполнять рейсы в сухумский аэропорт.
Как заявил он в интервью Абхазскому телевидению, проект восстановления аэропорта блокируют Международная организация гражданской авиации (ИКАО), Грузия и страны ЕС.
«Есть такая международная организация ИКАО. Организация, которая занимается регулированием воздушного сообщения между государствами, вырабатывает определенные единые правила и так далее. Эта организация блокирует данный проект. Блокируется данный проект по инициативе Грузии, блокируется данный проект всеми государствами Евросоюза. Несмотря на это, наш союзник (Россия – ред.) нам помогает в восстановлении аэропорта. Это может привести к дополнительным санкциям, скорее всего, приведет в отношении тех авиакомпаний, которые будут летать. Несмотря на это, работа продолжается», – добавил Бжания.
Абхазский лидер уверен, что проект «поменяет экономический облик» Абхазии.
«Абхазия станет еще более популярной. Этого бояться не нужно. Это наше преимущество, это наш плюс. Народ Абхазии – хозяин Абхазии. Народ Абхазии определяет, по каким правилам люди здесь будут находиться даже временно. Главное, чтобы эти люди были», – сказал он.
Осенью 2023 года стало известно, что восстанавливать сухумский аэропорт будет ООО «Инфраструктурное развитие» – компания Рашида Рашидовича Нургалиева, сына бывшего главы МВД России Рашида Нургалиева, теперь занимающего пост первого заместителя секретаря Совета безопасности РФ.Заместитель министра экономического развития России Дмитрий Вольвач заявил, что объем инвестиций в проект превысит 12 млрд рублей. По его словам, в текущем году ожидается первый пробный рейс из России в сухумский аэропорт.