უცხოეთის აგენტები სოხუმსა და თბილისში
ძნელად თუ წარმოვიდგენდით, რომ ერთმანეთთან დაპირისპირებული ანტიპოდები - თბილისი და სოხუმი პრაქტიკულად ერთნაირ მდგომარეობაში აღმოჩნდებოდნენ, მაგრამ ფაქტია, რომ სადღეისოდ მათ ერთი და იგივე მოწინააღმდეგე ემუქრებათ, მათი მომავალი კი დიდწილად იმაზეა დამოკიდებული, რით დასრულდება ეს სიტუაცია.
თბილისშიც და სოხუმშიც დღეს უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონზე იმტვრევენ თავს. ქართულ ვარიანტს უფრო მოკრძალებული სახელწოდება აქვს - „უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ კანონი“, აფხაზეთში კი ყოველგვარი განსაკუთრებული რეფლექსიების გარეშე გადაწყვიტეს, რუსული სახელი „უცხოეთის აგენტი“ დაეტოვებინათ. თუმცა არსობრივად, ეს ერთი და იგივეა.
აფხაზეთში ამ ინიციატივის უკან რუსეთი დგას, თანაც ღიად და ცალსახად. იქ აღნიშნული კანონპროექტი რამდენიმე სხვასთან ერთ პაკეტადაა წარმოდგენილი, რომელიც მოწოდებულია, რუსეთისა და აფხაზეთის კანონმდებლობების ჰარმონიზაცია უზრუნველყოს, ანუ არსობრივად, შექმნას ნიადაგი საზოგადოებრივი დისკუსიების ნეიტრალიზებისთვის, პოლიტიკური ოპონენტების დადუმებისთვის, საბოლოოდ კი რუსეთის მიერ აფხაზეთის პრაქტიკულად სრული შთანთქმისთვის.
საქართველოში, რომელიც საერთაშორისოდ აღიარებული სახელმწიფოა და რომლის მცოცავი ანექსიის მიზანს მოსკოვი თითქოს არ ისახავს, უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონის კონტექსტი განსხვავებულია. მოტივაციასთან დაკავშირებით ერთიანი აზრი არ არსებობს: ერთ-ერთი ვერსიით, მმართველ პარტია „ქართულ ოცნებას“ კანონის მიღების აუცილებლობის საკითხი მოსკოვმა დაუყენა, ან შესაძლოა, თავად პარტიის ლიდერმა, მილიარდერმა ბიძინა ივანიშვილმა მოახდინა მისი ინიცირება ხელისუფლებაში უვადოდ დარჩენის უზრუნველსაყოფად.
ასეა თუ ისე, განურჩევად მოტივაციისა, შედეგი ორივე შემთხვევაში მსგავსია: სოხუმი ნელ-ნელა კრასნოდარის მხარის ნაწილად იქცევა, ხოლო თბილისი - გარე სამყაროსგან იზოლირებულ, სუსტ სახელმწიფოდ, რომელიც სრულადრუსეთის გავლენას ექვემდებარება.
ეს ყველაფერი, რა თქმა უნდა, არ აღსრულდეა ერთ თვეში ან თუნდაც ერთ-ორ წელიწადში, მაგრამ პროცესი უდავოდ ამ მიმართულებით წავა, რაც წარმოადგენს კიდეც რუსეთის მიზანს როგორც სოხუმში, ისე თბილისში.
ორივე - ქართული და აფხაზური საზოგადოებები ყოველმხრივ ეწინააღმდეგებიან აგენტების შესახებ კანონს: ამ მიზნით ვრცელდება სხვადასხვა ორგანიზაციების კოლექტიური საპროტესტო განცხადებები, ეწყობა მრავალათასიანი აქციები და ა.შ.
ობიექტურობისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ სადღეისოდ ქართველების პროტესტი უფრო მასშტაბურია, ხმაურიანი და თვალშისაცემი, სამაგიეროდ აფხაზური უფრო ეფექტურია და ქმედითი: ჩვენ თვალნათლივ ვხედავთ, რომ ოფიციალური სოხუმი აშკარად არ ჩქარობს აგენტების შესახებ კანონის მიღებას და პროცესს უკვე წლებია, აჭიანურებს. სოხუმს კანონპროექტი ჯერ კიდევ 2024 წლის დასაწყისში უნდა მიეღო, მაგრამ ბოლო კვირების განმავლობაში იგი საერთოდ მიივიწყეს და როდის მიიღებენ, გაურკვეველია. მაღალი ალბათობით, ბჟანიას ადმინისტრაცია, აცნობიერებს რა ამ ნაბიჯის არაპოპულარულობას, მოსკოველი კურატორების დავალების შესრულებას მორიგ ჯერზე აჭიანურებს.
თბილისში კი პირიქით, მმართველი პარტია იმდენად ჩქარობს, რომ სრულად უგულებელჰყოფს საზოგადოებრივ აზრსაც, ახალგაზრდა თაობის პოზიციასაც. „ქართული ოცნება“ ფაქტობრივად, ანადგურებს ქვეყნის ხვალინდელ დღეს - ახალგაზრდობას, რომელსაც საკუთარი ძალაუფლებისთვის მთავარ საფრთხედ მიიჩნევს. პარლამენტმა კანონის ორი მოსმენით მიღება მოახერხა და უდავოდ ეცდება, ყველა ხერხითა და გზით, შანტაჟით, მანიპულაციებით, მოსყოდვითა თუ პირდაპირი ძალადობით საქმე ბოლომდე მიიყვანოს.
მიუხედავად იმისა, რომ ბოროტების საწყისი ორივე შემთხვევაში ერთია - რუსეთი, ჩვენ ქცევის ორ რადიკალურად განსხვავებულ მოდელს ვხედავთ. აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებას საკუთარ საზოგადოებასთან რქებით შეტაკება არ სურს და ათასგვარი ხერხით ცდილობს აგენტების შესახებ კანონის მიღების საბოტირებას. საქართველოს ხელისუფლება კი მზადაა, გაწიროს ქვეყანა, მისი მომავალი - ოღონდ მიიღოს მისთვის ესოდენ აუცილებელი კანონი.
დამეთანხმებით, განსხვავება პრინციპულია: როგორც აღმოჩნდა, ასლან ბჟანია გაცილებით უფრო სენსიტიურია აფხაზი ხალხის აზრის მიმართ, გაცილებით მეტადაა მის წინაშე ანგარიშვალდებული და იმგვარი აბსტრაქტული რამ, როგორიც მორალი და სინდისია, მისთვის უცხო არაა; თბილისში კი იდეალური შტორმია, ქვეყნის რეალური მმართველი, ოლიგარქი ბიძინა ივანიშვილი სინდისისგან, ღირსებისგან, ემპათიისგან გაცლილი არსება აღმოჩნდა, შესაძლოა, სერიოზული ფსიქიკური გადახრებითაც. ბჟანიასგან განსხვავებით, იგი პოლიტიკურ ოპონენტებს აღიქვამს მტრებად, რომლებთანაც ყოველგვარი კომპრომისი გამორიცხულია. განსხვავებული აზრის მქონეთა მიმართ პუტინის სიძულვილი არაფერია ზიზღის იმ ნიაღვართან შედარებით, რომელსაც ოლიგარქი და მისი ქვეშევრდომები აფრქვევენ.
განსხვავებაა საზოგადოებრივ მოწყობაშიც. ეს განაპირობებს იმ ფაქტს, რომ სოხუმი თვეობით იკავებს თავს რეპრესიული კანონების მიღებისგან, მაშინ, როცა თბილისი დიდი სისწრაფით მიექანება ავტორიტარიზმის პუტინისტური მოდელისკენ.
აფხაზეთში სახელმწიფო ინსტიტუტები ან სუსტია, ან არ არსებობს, სამართალდამცველი და სადამსჯელო ორგანოები პრაქტიკულად არაა წარმოდგენილი. ასლან ბჟანია შესაძლოა, მოხარულიც იქნებოდა, ვინმე დაეშალა, თუმცა საამისოდ ბერკეტები არ გააჩნია. ამ სისტემის პლუსი საზოგადოებრივ აზრზე ხელისუფლების მეტ დამოკიდებულებასა და ხალხის სულში ჩაფურთხების შეუძლებლობაში მდგომარეობს, მინუსი კი ნორმალური სახელმწიფოს მშენებლობის შეუძლებლობაა. ანარქია ხომ, როგორც ცნობილია, წესრიგის დედაა, ოღონდ თავისებური წესრიგის.
თბილისში - პირიქით, ძლიერი ხელისუფლებაა, მოქმედი ინსტიტუტები, ეფექტური ბიუროკრატია, ქმედითუნარიანი ძალოვანი უწყებები. ამ სისტემის პლუსი იმაში მდგომარეობს, რომ მისი გამოყენებით უფრო იოლია თანამედროვე, ცივილიზებული სახელმწიფოს მშენებლობა, ხოლო მინუსი - იმაში, რომ ხელისუფლება თავს უფრო დაცულად გრძნობს და შესაბამისად, შეუძლია, თავს უფლება მისცეს, საზოგადებრივი აზრი უგულებელჰყოს.
და მაინც, სადღეისოდ ქართველებსა და აფხაზებს იდენტური გვაქვს გამოწვევაცა და არჩევანიც. აფხაზებისთვისაც და მით უფრო ქართველებისთვის გადარჩენა ევროპაშია.
აფხაზებს, რომლებიც მრავალი წელია, ექვემდებარებიან პროპაგანდას - „ევროპაში არავინ და არაფერია, ლგბტ-ს გარდა და ჩვენც აუცილებლად მოგვთხოვენ გეობასო“, ეს შესაძლოა, უცნაურად მოეჩვენოთ. მაგრამ თავად ის ფაქტი, რომ აფხაზებს აწუხებთ ავტორიტარული რეჟიმისკენ სვლა და მართვის მანკიერი რუსული სისტემა, ნათელი ნიშანია იმისა, რომ სადღაც ღრმად, ქვეცნობიერ დონეზე ისინი ევროპისკენ ისწრაფვიან.
დღეს ქართველებიცა და აფხაზებიც ვიმყოფებით მოსკოვის დარტყმის ქვეშ, რომელსაც ძალუძს, ერთნიც გაანადგუროს და მეორენიც. რუსეთი - ეს არის ბილეთი ერთი მიმართულებით. და დღეს ორივეს სწორედ მას გვაჩეჩებენ...

Иноагенты в Сухуми и Тбилиси
Надо же было такому случиться, что противостоящие друг другу антиподы - Сухуми и Тбилиси сегодня оказались практически в одинаковом положении: им угрожает один и тот же противник, а дальнейшая их участь во многом зависит от того, чем закончится сложившаяся ситуация.
И в Тбилиси, и в Сухуми сегодня ломают копья вокруг закона об иноагентах. Грузинский вариант называется несколько скромнее – «закон о прозрачности иностранного влияния», тогда как в Абхазии, без особых рефлексий, решили оставить «иноагентов» - хотя по сути, это одно и то же.
В Абхазии за этой инициативой стоит Россия, причем открыто и вне всяких сомнений. Там этот законопроект представлен в пакете с другими, которые вместе должны обеспечить гармонизацию законодательств Абхазии и РФ - то есть по сути, создать почву для нейтрализации общественных дискуссий, для затыкания ртов политическим противникам, а затем и практически полного поглощения Абхазии Россией.
В Грузии, поскольку она является международно признанным государством и цель ее ползучей аннексии перед Москвой вроде как не стоит, контекст закона об иноагентах иной. Нет единого мнения по поводу мотивации: то ли это Россия конкретно поставила вопрос о необходимости принятия закона перед правящей партией «Грузинской мечтой», то ли сам лидер правящей партии, миллиардер Бидзина Иванишвили решил его инициировать, полагая, что он поможет ему в продлении власти на веки вечные.
Так или иначе, вне зависимости от мотивации, результат в обоих случаях получается схожий: Сухуми потихоньку станет частью Краснодарского края (по факту), а Тбилиси - изолированным от внешнего мира, слабым государством, полностью находящимся под влиянием России.
Все это конечно произойдет не быстро, не за месяц, возможно и не за год-два, но процесс явно будет двигаться именно в этом направлении – что и является конечной целью России как в Сухуми, так и в Тбилиси.
Оба общества, как грузинское, так и абхазское, как могут, сопротивляются законопроекту об иноагентах: в ход идет все – от коллективных заявлений протеста со стороны целых организаций и объединений, до массовых уличных шествий.
Объективности ради следует отметить, что на сегодняшний день протест грузин более яркий, шумный и многолюдный, но зато протест абхазов – более действенный и эффективный. Мы наглядно видим, что официальный Сухуми явно не спешит с принятием закона об иноагентах, и тянет процесс уже несколько лет. По идее планировалось вынести его на голосование в начале 2024 года, однако в последние недели проект вообще забросили, не обсуждают, и когда собираются принимать – никто не знает. Скорее всего, администрация Бжания, понимая непопулярность такого шага, не спешит выполнять указание кураторов.
В Тбилиси напротив, правящая партия торопится настолько, что ей наплевать и на общественное мнение, и на позицию молодого поколения. «Грузинская мечта» фактически пытается сломать завтрашний день страны - молодежь, которую считает главной угрозой для ее власти. Парламенту удалось принять закон в первом чтении, сегодня обсуждает во втором, и нет никаких сомнений, что правящая партия всеми правдами, а еще больше неправдами, шантажом, манипуляциями, подкупом, и прямым насилием попытается продавить закон до конца.
При том, что корень зла в обоих случаях один – Россия, мы видим две радикально противоположные модели поведения. Абхазская власть не хочет идти на лобовое столкновение с собственными народом и всячески пытается саботировать принятие закона об иноагентах. А грузинская готова пожертвовать страной, лишить ее будущего, лишь бы принять столь необходимый ей закон.
Принципиальная разница: как оказалось, Аслан Бжания куда более внимательно относится к мнению своего народа, куда более подотчетен ему, и такие абстрактные вещи, как совесть или мораль для него не чужды. А в Тбилиси – идеальный шторм. Главный правитель страны, олигарх Бидзина Иванишвили – существо без чести, без совести, без эмпатии, вероятно с серьезными психическими отклонениями. В отличие от Аслана Бжания, он относится к политическим противникам как к врагам, какой-либо компромисс с которыми исключен. Уровень ненависти к инакомыслящим, исходящий от Путина – это детский сад по сравнению с потоком абсолютной ненависти, излучаемой как самим олигархом, так и его шестерками.
Исходные условия именно такие. Есть также разница в общественном устройстве, которая предопределяет тот факт, что Сухуми месяцами воздерживается от принятия репрессивных законов, тогда как Тбилиси на всех парах мчится в путинскую модель авторитаризма.
В Абхазии – вольница. Государственные институты или слабые, или их нет, правоохранительные и карательные органы практически отсутствуют. Аслан Бжания возможно и рад бы разогнать всю эту малину, да нечем. Рычагов нет. Плюс этой системы состоит как раз в большей зависимости власти от общественного мнения и невозможности наплевать всем в лицо. Оборотная сторона, минус - это невозможность какого-либо государственного строительства, в том числе и правильного. Анархия, как известно, мать порядка, но порядка своеобразного.
В Тбилиси напротив, сильная власть, действующие институты, эффективная бюрократия, дееспособные силовые органы. Плюс этой системы в том, что с ее помощью проще строить современное, цивилизованное государство. Оборотная сторона, минус - власть чувствует себя более защищенной, и стало быть может позволить себе плевать на общественное мнение.
Так или иначе, вызов сейчас у абхазов и грузин идентичный, равно как и выбор. И для абхазов, и тем более для грузин спасение в Европе.
Абхазам, многие годы пребывающим во власти пропаганды, что "в Европе нет ничего и никого, кроме ЛГБТ, и европейцы обязательно потребует стать геями", это возможно, покажется странным. Но на самом деле, сам факт, что абхазов тяготит назревающий авторитарный режим и ущербная российская система управления - наглядное свидетельство того, что где-то в глубине, на подсознательном уровне они имеют тягу к Европе.
Сегодня и грузины, и абхазы находятся под ударом Москвы, которая может похоронить и тех, и других. Россия – это билет в одну сторону. Именно его сейчас и пытаются всем нам впарить…