ჩამოაქვს თუ არა ო'ბრაიენს ბიძინა ივანიშვილის სანქცირების კონკრეტული პაკეტი – სახდეპის კომენტარი
ერთი დღით ადრე მანამ, სანამ საქართველოში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის ჯიმ ო'ბრაიენის ვიზიტი დაიწყებოდა, მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომლის თანახმად, იგი თბილისში "ბიძინა ივანიშვილის სანქცირების კონკრეტული პაკეტს" ჩამოიტანდა.
- "აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ჯიმ ო'ბრაენი ჩამოდის საქართველოში. არსებული ინფორმაციით, მას საქართველოში ბიძინა ივანიშვილის სანქცირების კონკრეტული პაკეტი ჩამოაქვს. ვრცელდება ინფორმაცია, რომ შეხვედრა შედგება ივანიშვილსა და ო'ბრაიენს შორის და ამ შეხვედრაზე საუბარი შეეხება ივანიშვილის სანქციებს. ასევე გავრცელებული ინფორმაციით, ამ შეხვედრის შემდეგ მმართველი გუნდის საპატიო თავმჯდომარე მიმართავს გუნდის წევრებს, გაითვალისწინონ მისი თხოვნა და "გამჭვირვალობის კანონთან" დაკავშირებით პოზიციები შერბილდეს", – იუწყებოდა ტელეკომპნაია "იმედი" 13 მაისს.
აღნიშნული ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ "აქცენტმა" თემის გარკვევის მიზნით სახელმწიფო დეპარტამენტს კომენტარის თხოვნით მიმართა.
უწყებაში სანქციებს საკითხი არც დაადასტურეს და არც გამორიცხეს.
"როგორც წესი, სანქციებზე წინასწარ არ ვსაუბრობთ და არც გამოვრიცხავთ სანქციებს", – განუცხადა "აქცენტს" აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა.
რაც შეეხება ო'ბრაიენის ვიზიტის მთავარ მიზანს სახელმწიფო დეპარტამენტმა მის მიერ 10 მაისს გავრცელებულ განცხადებაზე მიგვითითა.
- "ო'ბრაიენი შეხვედრებს გამართავს მთავრობის წარმომადგენლებთან, სამოქალაქო საზოგადოებასა და კერძო სექტორთან, რათა გამოხატოს აშშ-ის მტკიცე ერთგულება ქართველი ხალხისადმი და საქართველოს მისწრაფებისადმი მშვიდობიანი, აყვავებული და უსაფრთხო ევროატლანტიკური მომავლისკენ", - ნათქვამია აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ 10 მაისს გავრცელებულ განცხადებაში.
თავად ო'ბრაიენი კი საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს სოციალურ ქსელში 11 მაისს ასე გამოეხმაურა:
- "ჩვენ ღრმად შეწუხებულები ვართ იმ ადამიანებზე ძალადობითა და დაშინებით, ვინც ეწინააღმდეგება კრემლის მიერ შთაგონებულ უცხოური გავლენის ქართულ კანონპროექტს. ჩვენ ამას ვგმობთ. ქვეყანა, რომელიც აპირებს ევროკავშირისა და ტრანსატლანტიკური ორგანიზაციებისკენ სვლას, ჩაატარებდა სრულ, დამოუკიდებელ და დროულ გამოძიებას“.
13 მაისს, საღამოს ცნობილი გახდა, რომ "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარემ ბიძინა ივანიშვილმა აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ჯიმ ო'ბრაიენთან შეხვედრაზე უარი განაცხადა. ამის შესახებ პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ 20:00 საათზე გამართულ პრეს–კონფერენციაზე განაცხადა და გადაწყვეტილების მიზეზად "ივანიშვილის დე ფაქტო სანქცირება” დაასახელა:
- "რაც შეეხება კონკრეტულად ო'ბრაიენის ვიზიტს, მე შემიძლია, დაგიდასტუროთ, რომ იყო ბიძინა ივანიშვილის მიმართ თხოვნა შეხვედრასთან დაკავშირებით, რაზეც ბიძინა ივანიშვილმა უარით უპასუხა. ამას ჰქონდა თავისი ახსნა და განმარტება. მინდა, გითხრათ ასევე, რომ იყო გასული თვეების განმავლობაში შემთხვევები, როდესაც სხვა უცხოელ დიპლომატებს და პოლიტიკოსებსაც უთხრა უარი ბიძინა ივანიშვილმა შეხვედრასთან დაკავშირებით. ამაზე მე მაქვს ინფორმაცია გამომდინარე იქიდან, რომ მე მიწევდა ხოლმე გარკვეული საკითხების შეთანხმება. მე მთხოვდნენ ხოლმე ამ საკითხების შეთანხმებას. ყველა შემთხვევაში, უარის მიზეზი იყო ერთი და იგივე - ბიძინა ივანიშვილი აცხადებდა, იმას, რომ ის ისედაც არის დე-ფაქტო სანქციების ქვეშ, მას აქვს გაყინული 2 მილიარდი დოლარი, რომელიც მან დასავლეთს რეალურად მიანდო და სამწუხაროდ, ეს თანხები... ეს თანხა, საბოლოო ჯამში, დასავლეთს მიანდო, მაგრამ აღმოჩნდა გლობალური ომის პარტიის ხელში. აქედან გამომდინარე, ბიძინა ივანიშვილის პოზიცია, რომ შანტაჟის ქვეშ ის ვერავითარ შეხვედრას ვერ გამართავს. ეს არის მისი ძალიან მკაფიო პოზიცია. როგორც კი დასრულდება ეს შანტაჟი და დე-ფაქტო სანქციები, მაშინვე, რა თქმა უნდა, ნებისმიერი შეხვედრა შეიძლება, შედგეს, მაგრამ დღეს ეს არის ბიძინა ივანიშვილის პოზიცია".
ამავე პრეს–კონფერენციის დასასრულს მან შემდეგი აღნიშნა:
- "საერთოდ არ ვიცი, რასთან დაკავშირებით მოდის ბატონი ო'ბრაიენი, არანაირი კომუნიკაცია შეხვედრის შინაარსთან დაკავშირებით არ ყოფილა. მე მაქვს მოლოდინი, რომ ბატონი ო ბრაიანი ჩამოვა ძირითადად სამი თემით - ეს არის ვიზალიბერალიზაცია საქართველოს მოქალაქეებისთვის, თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება და პირდაპირი ფრენები. ამის ძალიან დიდი იმედი მაქვს".
პოლიციამ 13 მაისის დილით პარლამენტთან აქციაზე 20 ადამიანი დააკავა, მათ შორის ამერიკის ორი მოქალაქე და რუსეთის ერთი მოქალაქეა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, მოქალაქეები დააკავეს წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისთვის.
მრავალათასიანი საპროტესტო გამოსვლების და საერთაშორისო პარტნიორების არაერთი მოწოდების მიუხედავად, უარი თქვას „აგენტების კანონზე", „ქართული ოცნების" საპარლამენტო უმრავლესობამ კანონპროექტი ორი მოსმენით უკვე მიიღო. პლენარულ სხდომაზე კანონპროექტის მესამე მოსმენით განხილვა 14 მაისს იგეგმება. პარალელურად, დღეს თბილისში მასშტაბური აქციაა დაანონსებული.

US Department of State:  As a standard, we do not preview sanctions nor do we rule sanctions out
A day before the visit of Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, US Department of State James O’Brien to Georgia began, pro-government Imedi TV said that "Mr. O’Brien is bringing a specific package for sanctioning Bidzina Ivanishvili to Georgia."
"Mr. O’Brien is bringing a specific package for sanctioning Bidzina Ivanishvili to Georgia. The meeting will be held between Ivanishvili and O'Brien and the discussion at this meeting will also be about Ivanishvili's sanctions. According to reports, after this meeting, honorary chairman of the Georgian Dream will appeal to the members of his team to take into account his request and soften the positions regarding the "bill on transparency of foreign influence", pro-government Imedi TV said on May 13.
After this media report Accent asked US Department of State for a comment.
• "As a standard, we do not preview sanctions nor do we rule sanctions out," a spokesperson for the United States Department of State told the Accent.
As for the main purpose of O’Brien's visit, the State Department pointed to the travel announcement that was released last week:
• "Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs James C. O’Brien will travel to Tbilisi, Georgia, and Podgorica and Kotor, Montenegro, May 14-17. In Georgia, he will meet with representatives from government, civil society, and the private sector to express the United States’ enduring commitment to the Georgian people and to Georgia’s desire for a peaceful, prosperous, and secure Euro-Atlantic future."
More context: On May 13 Georgia's Prime Minister Irakli Kobakhidze said the U.S. Assistant Secretary of State Jim O’Brien requested a meeting with the honorary chairman of the Georgian Dream party Bidzina Ivanishvili, but that request was rejected by Ivanishvili. He named the "de facto sanctioning of Ivanishvili" as the reason for the decision:
“The reason for the refusal was the same in all cases. Bidzina Ivanishvili said that he was already under de facto sanctions because he had frozen 2 billion [U.S.] dollars that he had entrusted to the West, but which turned up in the hands of the Global War Party. As soon as this blackmail and de facto sanctions end, any meeting can be held right away, but today, this is Bidzina Ivanishvili’s position on this topic. Therefore, just as such blackmail and threats did not fly since March 2022, when his funds were frozen after the war in Ukraine, neither will such blackmail and threats fly now. That is, no one can make Bidzina Ivanishvili take steps against the state by blackmail and threats. The sanctions in itself mean blackmail, the sanctions in themselves contain blackmail and threats, so it is not a serious topic considering all these circumstances.”
During his press conference, Prime Minister Kobakhidze repeated his claim that more than 60% of the population support the law on foreign agents. Therefore, he said the Parliament would pass the law in the third and final reading at the plenary session of the Parliament.