"ფანტაზია მომავლის თემაზე" - ზახაროვა კობახიძის განცხადებაზე
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ წარმომადგენელს მარია ზახაროვას ბრიფინგზე სთხოვეს კომენტარი გაეკეთებინა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებაზე, რომ საქართველო იმედოვნებს, რომ 2030 წლისთვის ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრი გახდება „თავის აფხაზ და ოს ძმებთან და დებთან ერთად."
კითხვაზე, "რუსეთის სამხედრო ბაზების არსებობა რეგიონებში და მოსკოვის ვალდებულება, დაიცვას აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი, წინააღმდეგობაში ხომ არ მოდის საქართველოს ხელისუფლების განცხადებებთან", ზახაროვამ მიუთითა ცხინვალის და აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო უწყებების კომენტარებზე, რომელთაც კობახიძის განცხადებას „პოპულისტური და უპერსპექტივო“ უწოდეს.
ზახაროვამ განაგრძო: ”ვინაიდან ეს იყო ფანტაზია მომავლის შესახებ, მოდით, ასევე ვუპასუხოთ. თუ იქნება ქმედებები, რომლებზეც პრაქტიკული პასუხის გაცემაა საჭირო, ჩვენც ვიცით, როგორ გავაკეთოთ ეს“.
საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივაზე საუბრისას მან განაცხადა, რომ „ევროკავშირში სრულუფლებიანი წევრები არ არიან“:
„არსებობენ ქვეყნები, რომლებიც ექვემდებარებიან გარკვეულ „ნარატივებს“, სამეთაურო-ადმინისტრაციულ სისტემას. ისინი დაღლილები არიან საკუთარი გადაწყვეტილებების დესტრუქციული ზემოქმედებით მათსავე ეკონომიკაზე, თუმცა თავდაპირველად ისინი რუსეთის წინააღმდეგ იყო მიმართული. მაგრამ ვერაფერს აკეთებენ. ისინი კვლავაც იძულებულნი არიან მიიღონ ანტირუსული ზომები“.

«Фантазия на тему будущего» – Захарова о заявлении Кобахидзе
Официального представителя МИД России Марию Захарову на брифинге попросили прокомментировать заявление грузинского премьер-министра Ираклия Кобахидзе о том, что Грузия надеется к 2030 году стать полноправным членом Евросоюза «вместе с абхазскими и осетинскими братьями и сестрами».
Отвечая на вопрос, не вступает ли нахождение в регионах военных баз РФ и обязательство Москвы защищать Абхазию и Южную Осетию в прямой конфликт с заявлениями грузинских властей, Захарова указала на комментарии внешнеполитических ведомств самопровозглашенных республик – Абхазии и Южной Осетии. В них позиция Кобахидзе была названа «популистской и бесперспективной».
«Министерства иностранных дел двух суверенных государств сами за себя все сказали», – отметила она.
Далее Захарова продолжила: «Раз это была фантазия на тему будущего, то давайте так же и ответим. Если будут действия, на которые надо будет отвечать в практическом плане, – мы тоже умеем это делать».
Говоря о перспективах вступления Грузии в ЕС, она заявила, что «в Европейском Союзе нет полноправных членов».
«Там есть страны, соподчиненные неким «нарративам», командно-административной системе. Они изнемогают от разрушительного воздействия своих же решений на собственную экономику, хотя ориентированы они изначально были против России. Но сделать ничего не могут. Их продолжают заставлять принимать антироссийские меры».