მედია: NATO-ში უკრაინისთვის €40 მილიარდის გადაცემაზე შეთანხმდნენ
ვაშინგტონში ალიანსის ლიდერების შეხვედრამდე ერთი კვირით ადრე, ნატოს წევრი ქვეყნები უკრაინისთვის მომავალ წელს 40 მილიარდი ევროთი დაფინანსებაზე შეთანხმდნენ, წერს Reuters ორ ევროპელ დიპლომატზე დაყრდნობით.
ალიანსის გენერალურმა მდივანმა, იენს სტოლტენბერგმა წევრ მოკავშირე ქვეყნებს თხოვნით მიმართა, რომ თავის თავზე აიღონ კიევისთვის სამხედრო დახმარების სტაბილური და მრავალწლიანი ვალდებულება, როგორც ომის დაწყების პირველი დღიდან. ეს დახმარება წელიწადში დაახლოებით 40 მილიარდ ევროს წარმოადგენს.
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, შეთანხმებაში ნათქვამია, რომ წევრი ქვეყნები ამ ვალდებულებას პროპორციული ძალისხმევით გაინაწილებენ.
ფინანსური დაპირება, უკრაინისთვის განკუთვნილი დახმარების პაკეტის ნაწილია, რომელსაც ალიანსის ლიდერები 9-11 ივლისს ვაშინგტონის სამიტზე განიხილავენ.

Страны НАТО договорились выделить Украине 40 млрд евро в 2025 году
Страны НАТО договорились выделить Украине военную помощь в размере 40 миллиардов евро в следующем году. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на двух дипломатов.
Ожидается, что страны НАТО утвердят это обязательство на саммите в Вашингтоне, который состоится на следующей неделе.
Ранее генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг попросил союзников взять на себя многолетние обязательства по сохранению военной помощи Киеву на том же уровне, что и после начала войны, что составляет около 40 миллиардов евро в год.
По словам собеседника агентства, страны НАТО не поддержали это предложение, но договорились пересмотреть взносы союзников на будущих саммитах.
Они также решили подготовить в течение следующего года два отчета, чтобы определить, какая страна и что поставляет Украине. Таким образом союзники хотят повысить прозрачность в вопросе распределения между странами НАТО расходов на помощь Киев.