სუს-ი: საოკუპაციო ძალების მიერ სოფელ აძვის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული თეიმურაზ ხომასურიძე თავისუფალია
16/07/2024 14:08:48 კონფლიქტები
რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ აძვის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული თეიმურაზ ხომასურიძე თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფება.
ამის შესახებ ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
"თეიმურაზ ხომასურიხის უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა როგორც საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის (EUMM) მიერ ოპერირებადი „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი.
ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად"- ნათქვამია ინფორმაციაში.

СГБ: незаконно задержанный оккупационными силами гражданин Грузии освобожден
СГБ Грузии сообщила, что Теймураз Хомасуридзе, незаконно задержанный российскими оккупационными силами в окрестностях села Адзви муниципалитета Гори, освобожден и находится на территории, контролируемой центральными властями Грузии.
Сообщается, что в процессе освобождения Хомасуридзе из-под незаконного задержания активно использовался как механизм «горячей линии», которым управляет мониторинговая миссия Европейского союза в Грузии (МНЕС), так и все соответствующие инструменты, имеющиеся в распоряжении центральных властей.
«За все деструктивные действия, осуществляемые в оккупированных регионах Грузии и вдоль линии оккупации, несут ответственность оккупационные силы.
Центральные власти совместно со своими международными партнерами продолжают активную работу по освобождению всех граждан Грузии от незаконного содержания под стражей на оккупированных территориях», — сказано в заявлении СГБ Грузии.
В Цхинвали пишут, что «59-летний житель села Адзви Горийского муниципалитета Хомасуридзе Темур был задержан сотрудниками югоосетинских пограничных органов 13 июля за незаконное пересечение государственной границы».