ორგანიზაციათა დაახლოებით 1%-მა მიმართა „უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებლად“ დასარეგისტრირებლად
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელმა თამარ ტყეშელაშვილმა განაცხადა, რომ ამ დროისთვის არსებული მონაცემებით, უცხოური ინტერესების გამტარებლის სტატუსით „აგენტების რეესტრში“ რესიტრაციისთვის განაცხადი 233–მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ გააკეთა.
"ამ დროისთვის არსებულ მონაცემებით, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოში მომართული აქვს განცხადებით 233 ორგანიზაციას რეგისტრაციის მიზნებისთვის. ამ კანონის ["აგენტების კანონის"] მიხედვით რეგისტრაციის მსურველებს მომართული აქვთ", – განაცხადა ტყეშელაშვილმა
სხდომაზე მას ჰკითხეს, სულ რამდენი არასამთავრობო ორგანიზაციაა, საპასუხოდ მან განაცხადა, რომ ჯამში 30 000–ია, თუმცა, მისი თქმით, "ეს მონაცემი გასახშირია":
"ჩვენ ვიცით, რომ არსებობს სახელმწიფო აიპები, არსებობს ფედერაციები და ა.შ.".
შესაბამისად, გამოდის, რომ ამ დროისთვის „უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციათა რეესტრში“ დარეგისტრირების მიზნით, განცხადება ორგანიზაციათა 0.78%-მა წარადგინა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის თეიმურაზ ტუღუშის დამაზუსტებელ შეკითხვაზე, რამდენია ისეთი ორგანიზაცია, რომელიც ექცევა კანონის მოქმედების ქვეშ? ტყეშელაშვილმა შემდეგი განაცხადა:

В реестре организаций представляющих интересы иностранных сил зарегистрировались 233 субъекта
С момента вступления в силу закона «о прозрачности иностранного влияния» в реестре организаций представляющих интересы иностранных сил зарегистрировались 233 субъекта, сообщила заместитель министра юстиции Тамар Ткешелашвили сообщила в Конституционном суде.
На вопрос судьи Теймураза Тугуши: сколько непредпринимательских (некоммерческих) юридических лиц действует в Грузии? Ткешелашвили ответила, что около 30 тысяч.
Соответственно получается, что на данный момент в реестре зарегистрировались лишь 0,77%.
На уточняющий вопрос Тугуши, сколько организаций подпадает под действие закона, Ткешелашвили ответить не смогла и пообещала уточнить информацию в публичном реестре.
Согласно Закону «об иноагентах», организации, которые получают более 20% своего финансирования от иностранных доноров, должны зарегистрироваться в «реестре организаций, представляющих интересы иностранной силы» до 2 сентября.
Многие неправительственные и медийные организации, действующие в Грузии, уже заявили, что не будут регистрироваться в реестре.