ცესკოში 26 ოქტომბრის პარლამენტის არჩევნებისთვის პარტიების რეგისტრაცია დასრულდა
26 ოქტომბრის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის პოლიტიკური პარტიების რეგისტრაციის პროცესი დასრულდა. აღნიშნულის შესახებ ინფორმაციას ცესკო ავრცელებს.
მათივე ცნობით, კანონით განსაზღვრული ვადა 30 აგვისტოს ამოიწურა და ამ დროისთვის ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში (ცესკო) 27 პარტიაა რეგისტრირებული.
„26 ოქტომბრის არჩევნებში მონაწილეობის უფლების მისაღებად ცესკოსთვის მომართვის ვადა განსხვავებული იყო. პოლიტიკური პარტიების ნაწილისთვის, რომლებსაც არჩევნების დანიშვნის დროისთვის არ ჰყავდათ მათი წარდგენით არჩეული პარლამენტის წევრები და კანონი რეგისტრაციისთვის 25 000 მხარდამჭერის ხელმოწერის წარმოდგენას ავალდებულებდა, ცესკოსთვის მომართვის ვადა 15 ივლისს ამოიწურა. მათგან ცესკოს რეგისტრაციისთვის 30-მა პოლიტიკურმა პარტიამ მომართა. მომართვების შედეგად, 30 პოლიტიკური პარტიიდან არ განხილულა 2-ის განაცხადი (ერთ შემთხვევაში საჯარო რეესტრის გადაწყვეტილებით პარტიის რეგისტრაციის გაუქმების გამო, მეორე შემთხვევაში - ხელმძღვანელის უფლებამოსილების შეწყვეტის გამო). ხოლო დარჩენილი 28 პარტიიდან რეგისტრაცია გაიარა 17-მა და უარი ეთქვა რეგისტრაციაზე 11-ს.
რაც შეეხება იმ პოლიტიკურ პარტიებს, რომელთაც არჩევნების დანიშვნის დროისთვის ჰყავდათ მათი წარდგენით არჩეული პარლამენტის წევრები, მათგან ცესკოს 10-მა პარტიამ მიმართა და გაიარა რეგისტრაცია.
პოლიტიკური პარტიებისთვის შემდეგი ეტაპი მოიცავს პარტიული სიების წარმოდგენას, რისთვისაც მათ ვადა 26 სექტემბრამდე აქვთ. კანონმდებლობის თანახმად, საარჩევნო სუბიექტმა პარტიული სია ცესკოს თავმჯდომარეს უნდა წარუდგინოს არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს 30-ე დღისა. ყოველ პარტიას უფლება აქვს წარადგინოს თითო პარტიული სია. პარტიულ სიაში პარლამენტის წევრობის კანდიდატთა რაოდენობა არ უნდა იყოს 30-ზე ნაკლები და 200-ზე მეტი. დაუშვებელია ერთი და იმავე პირის შეყვანა სხვადასხვა პარტიულ სიაში. პარტიული სიების წარდგენის შემდეგ კი დაიწყება წარმოდგენილი დოკუმენტაციის შემოწმების და შემდეგ უკვე რეგისტრაციის პროცესი“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

ЦИК: регистрация партий для участия в выборах 26 октября завершена
ЦИК Грузии сообщает, что процесс регистрации политических партий для участия в парламентских выборах 26 октября завершен. Установленный законом срок истек 30 августа, и в данный момент в Центральной избирательной комиссии (ЦИК) зарегистрировано 27 партий.
«Крайний срок подачи заявления в ЦИК на право участия в выборах 26 октября был разным. Для некоторых политических партий, которые на момент выборов не имели членов в парламенте, избранных по их представлению, закон обязывал их представить подписи 25 000 сторонников для регистрации, крайний срок подачи заявлений в ЦИК истек 15 июля.
30 политических партий подали заявления в ЦИК о регистрации. В результате рассмотрения заявки из 30 политических партий 2 заявки не были рассмотрены (в одном случае из-за отмены регистрации партии по решению публичного реестра, в другом — из-за прекращения полномочий руководителя). В то время как из оставшихся 28 партий зарегистрировались 17, а 11 было отказано в регистрации», — говорится в заявлении.
Из партий, члены которых являются депутатами в парламенте X созыва, 10 политических партий подали заявления в ЦИК и прошли регистрацию.
Следующий этап — предоставление партийных списков до 26 сентября.
«Согласно законодательству, избирательный субъект должен представить партийный список председателю ЦИК не позднее, чем за 30 дней до дня выборов. Каждой партии разрешается представить один партийный список.
Количество кандидатов в депутаты парламента в партийном списке должно быть не менее 30 и не более 200. Недопустимо включать одного и того же человека в разные партийные списки. После подачи партийных списков начнется процесс проверки, а затем и регистрации представленных документов», — говорится в информации.