ეროვნული ბანკი: პირზე სანქციათა რეჟიმი ვრცელდება იმ შემთხვევაში, თუ გამოტანილია საქართველოს სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გამამტყუნებელი განაჩენი
18/09/2024 07:15:17 ეკონომიკა
საქართველოს ეროვნული ბანკის განცხადებით, საქართველოს მოქალაქეზე სანქციათა რეჟიმი ვრცელდება იმ შემთხვევაში, თუ დაწესებული სანქციების საფუძველთან დაკავშირებით გამოტანილია საქართველოს სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გამამტყუნებელი განაჩენი.
"როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს ეროვნული ბანკის მითითებით, საქართველოში მოქმედი საფინანსო სექტორის წარმომადგენლები იცავენ საერთაშორისო სანქციათა მოთხოვნებს. ამასთან, „საქართველოს ეროვნული ბანკის ზედამხედველობას დაქვემდებარებული ანგარიშვალდებული პირების მიერ სანქციათა რეჟიმების შესრულების წესის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის 2023 წლის 4 აგვისტოს №208/04 ბრძანებით განისაზღვრა საერთაშორისო საფინანსო სანქციების შესრულებასთან დაკავშირებული კონკრეტული საკითხები.
კერძოდ, აღნიშნული ბრძანების თანახმად, საქართველოს მოქალაქეზე სანქციათა რეჟიმი ვრცელდება იმ შემთხვევაში, თუ დაწესებული სანქციების საფუძველთან დაკავშირებით გამოტანილია საქართველოს სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გამამტყუნებელი განაჩენი. შესაბამისად, აღსასრულებელ სანქციებთან დაკავშირებული ზოგადი პრინციპი მითითებულია ზემოაღნიშნულ ბრძანებაში.
საქართველოს ეროვნული ბანკი სისტემატურ ზედამხედველობას უწევს საფინანსო სექტორის ცალკეული მონაწილის მხრიდან როგორც საერთაშორისო სანქციების აღსრულების, ისე საკუთარი რეგულაციებისა და ეროვნული კანონმდებლობის შესრულების პროცესს.
აქვე ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ქართული საფინანსო სექტორი მოქმედებს სანქციათა რეჟიმებით გათვალისწინებული მოთხოვნების სრული დაცვით. საქართველო ამ დრომდე არასდროს ყოფილა და არც მომავალში იქცევა სანქციების თავის არიდების ადგილად“, – ნათქვამია ეროვნული ბანკის განცხადებაში.

В Нацбанке Грузии сообщили в каком случае будут исполнять санкции США
Национальный банк Грузии поясняет, в каких случаях режим применения санкций США распространяется на граждан Грузии, и заявляет, что «финансовый сектор Грузии работает в полном соответствии с требованиями, предусмотренными режимами санкций».
В заявлении Национального банка подчеркивается, что режим санкций распространяется на гражданина Грузии, «если суд Грузии вынес юридически обязательный обвинительный приговор на основании наложенных санкций».
«Как известно, согласно инструкциям Национального банка Грузии, представители финансового сектора, действующие в Грузии, соблюдают требования международных санкций. Кроме того, приказом президента Национального банка Грузии от 4 августа 2023 года № 208/04 «Об утверждении правил реализации режимов санкций подотчетными лицами, находящимися под надзором Национального банка Грузии», определены конкретные вопросы, связанные с применением международных финансовых санкций.
В частности, согласно упомянутому приказу, режим санкций распространяется на гражданина Грузии в случае вынесения судом Грузии обвинительного приговора, имеющего обязательную юридическую силу, на основании наложенных санкций. Соответственно, общий принцип применения санкций, подлежащих исполнению, указан в вышеуказанном приказе.
Национальный банк Грузии систематически контролирует выполнение международных санкций, а также выполнение собственных правил и национального законодательства со стороны отдельных участников финансового сектора.
Подчеркнем здесь, что финансовый сектор Грузии работает в полном соответствии с требованиями, предусмотренными санкционным режимом. Грузия никогда не была и не станет местом для уклонения от санкций», — говорится в заявлении.