კესარია აბრამიძის მკვლელობის ბრალდებით 26 წლის კაცი დააკავეს
37 წლის ტრანსგენდერი ქალის კესარია აბრამიძის მკვლელობის ბრალდებით 26 წლის ბექა ჯაიანი დააკავეს.ამის შესახებ ინფორმაციას შინაგან საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
უწყების ცნობით, მკვლელობა კესარია აბრამიძის საცხოვრებელ სახლში, ცივი იარაღით, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე მოხდა.
სამართალდამცავებმა მკვლელობის იარაღი ნივთმტკიცებად ამოიღეს. დაკავებულს 16-დან 20-წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
„შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1998 წელს დაბადებული ბ.ჯ., გენდერის ნიშნით განსაკუთრებული სისასტიკით დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
დანაშაული 16-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 18 სექტემბერს, დიდ დიღომში, ბრალდებულმა ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, 1987 წელს დაბადებულ კ.ა.-ს საკუთარ საცხოვრებელ სახლში, ცივი იარაღით მრავლობითი ჭრილობა მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
დაჭრილი კ.ა. მიყენებული დაზიანებების შედეგად ადგილზე გარდაიცვალა.
სამართალდამცველებმა ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დანაშაულის ჩამდენი პირი ცხელ კვალზე დააკავეს.
დანაშაულის ჩადენის იარაღი - დანა ნივთმტკიცებადაა ამოღებული.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის „თ“ და „მ“ პუნქტებით მიმდინარეობს, რაც გენდერის ნიშნით განსაკუთრებული სისასტიკით დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობას გულისხმობს“, - ნათქვამია შსს-ს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

В Тбилиси задержан обвиняемый в убийстве трансгендерной женщины Кесарии Абрамидзе
МВД Грузии сообщает о задержании гражданина Б.Дж., 1998 года рождения, по обвинению в убийстве трансгендерной женщины, модели Кесарии Абрамидзе. Как заявляют в ведомстве задержанный обвиняется в умышленном убийстве, совершенном при отягчающих обстоятельствах с особой жестокостью по признаку пола.
«Преступление наказывается лишением свободы на срок от 16 до 20 лет или пожизненным заключением. Следствием установлено, что 18 сентября текущего года в районе Диди Дигоми обвиняемый на почве взаимной ссоры нанес множественные ранения холодным оружием в доме К.А., 1987 года рождения, и скрылся с места происшествия.
Раненная К.А. В результате полученных травм он скончалась на месте. В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками правоохранительных органов, лицо, совершившее преступление, задержано по горячим следам. В качестве вещественного доказательства изъято орудие преступления – нож».