შამბა "ქართული ოცნების" ნარატივს იმეორებს
მოსკოვს დაქვემდებარებული სოხუმის ხელისუფლება იმეორებს "ქართული ოცნების" ნარატივს, თითქოს საქართველოს ხელისუფლებაში ამჟამინდელი ოპოზციის შესაძლო მოსვლა ომის განახლების საფრთხეს ქმნიდეს.
"მიუხედავად საქართველოს იმედის კრახისა, აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი სამხედრო გზით მიეერთებინა, საქართველო აფხაზეთისთვის მთავარ საფრთხედ რჩება. პოლიტიკური კრიზისი, რომელსაც ახლა საქართველოში ვადევნებთ თვალს, ასევე მისი ეკონომიკური პრობლემები ჩვენთვის დამშვიდების საფუძველი არ უნდა იყოს. საქართველოს ამჟამინდელხ ხელისუფლებას არაერთგზის განუცხადებია უარი აფაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მიმართ ძალის გამოყენებაზე, მაგრამ ვხედავთ, რომ ოპოზიციური ძალები ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვვაში ომის განახლების საფრთხეს წარმოადგენენ" - განაცხადა შამბამ დე-ფაქტო პრეზიდენტის პრეს-ცენტრში გამართული მრგვალი მაგიდის მდვლელობისას.
ამასთან, მან შეკრებილთ 2020 წლიდან აფხაზური სამხედრო ბიუჯეტის "მნიშვნელოვანი ზრდა" შეახსენა და რუსეთის მიერ აფხაზეთის უსაფრთხოების გარანტირებაზე გაამახვილა ყურადღება.
"მიუხედავად ამისა, ჩვენი საგარეო პოიტიკური საქმიანობით გვმართებს გააზრებული დიპლომატიური აქტივობა, რომელიც საომარი საფრთხის შემცირებაზე და აფხაზეთის ამღიარებელი ქვეყნების წრის გაფართოებაზე იქნება მიმართული" - დასძინა შამბამ.

Сергей Шамба: грузинская оппозиция представляет угрозу возобновления войны
Грузия продолжает оставаться основной угрозой для Абхазии, сказал министр иностранных дел самопровозглашенной республики Сергей Шамба на круглом столе в Инфоцентре абхазского президента.
«Несмотря на крах своих надежд военным путём присоединить Абхазию и Южную Осетию, Грузия продолжает оставаться основной угрозой для нашей страны. Политический кризис, который переживает Грузия, и её экономические проблемы не должны нас успокаивать. Нынешнее руководство Грузии неоднократно заявляло об отказе применить силу против Абхазии Южной Осетии. Вместе с тем мы видим, что оппозиционные силы в Грузии продолжают представлять угрозу возобновления войны в случае прихода к власти», – сказал он.
«Грузинская мечта», напомним, также заявляет, что оппозиция хочет втянуть Грузию в войну, а парламентские выборы 26 октября – выбор между войной и миром.
Шамба указал на «значительный рост» военного бюджета Абхазии с 2020 года.
«Предпринимаются усилия по укреплению нашей безопасности. В этой связи еще раз хочется подчеркнуть, что наша безопасность также гарантирована стратегическим союзом с Российской Федерацией. Тем не менее, своей внешнеполитической деятельностью мы должны проводить взвешенную дипломатическую активность, направленную на предотвращение военной угрозы и расширение круга стран, признающих нашу независимость», – добавил он.