პუტინის რეჟიმი ათობით მოლდოველ ახალგაზრდას საპრეზიდენტო არჩევნებისა და რეფერენდუმის წინაპერიოდში მასობრივი არეულობების მოსაწყობად ამზადებდა
17/10/2024 13:57:43 ევროპა
პუტინის რეჟიმი ათობით მოლდოველ ახალგაზრდას დედაქალაქ კიშინიოვსა და სხვა ქალაქებში საპრეზიდენტო არჩევნებისა და საკონსტიტუციო რეფერენდუმის წინაპერიოდში მასობრივი არეულობების მოსაწყობად ამზადებდა. ამის შესახებ დღეს მოლდოვის პოლიციის გენერალური ინსპექციის უფროსმა ვიორელ ჩერნაუტანუმ და დაზვერვისა და უსაფრთხოების სამსახურის დირექტორმა ალექსანდრუ მუსტეამ განაცხადეს.
ჩერნაუტანუს ინფორმაციით, სამართალდამცველები თვეების განმავლობაში უთვალთვალებდნენ რუსეთის მიერ ხსენებული მიზნით მომზადებული მოლდოველი ახალგაზრდების ერთ-ერთ ორგანიზებულ დაჯგუფებას. აღმოჩნდა, რომ მისმა ათობით წევრმა რუსეთში მომზადება ვითომდა კულტურულ და ტურისტულ პროგრამებში მონაწილეობის საბაბით გაიარა. სინამდვიეში კი, სპეცტრენინგებზე მათ საპროტესტო აქციების ტექნიკურ მახასიათებლებსა და სამართალდამცავ ორგანოებთან დაპირისპირების ტექნიკას აცნობდნენ, ასევე ასწავლიდნენ იარაღის გამოყენებას, ასაფეთქებელი მოწყობილობების დამზადებას, მასების პროვოცირებისა და აყოლიების ხრხებსა და სხვა.
პოლიციის ინფორმაციით, მარტო მიმდინარე წლის ივნისში რუსეთის მიერ ორგანიზებულ ასეთ ტრენინგებში 100-ზე მეტმა მოლდოველმა ახალგაზრდამ მიიღო მონაწილეობა.
"მათ ნაწილს უცხოელი ინსტრუქტორები წვრთნიდნენ, ნაწილს - რუსული კერძო გასამხედროებული სტრუქტურების - "ვაგნერისა" და "ფერმის" წარმომადგენლები. ნაწილიც რუსეთიდან უფრო მასშტაბური წვრთნების გასავლელად ბოსნიასა და ჰერცეგოვინაში, ასევე სერბეთში გაიგზავნა. ამ უკანასკნელთა მომზადება სექტემბრის დასაწყისიდან ოქტომბრის შუა რიცხვებამდე გრძელდებოდა", – განაცხადა პოლიციის მაღალჩინოსანმა.
მისივე ინფორმაციით, რუსეთის მიერ დატრენინგებული ახალგაზრდებიდან ოთხი უკვე დაკავებულია, ჩხრეკისას მათ პროკლამაციები, სპეცმომზადების ბროშურები, ლეპტოპები, ტელეფონები, საბანკო ბარათები, კიშინიოვი-სტამბოლი-მოსკოვის ავიარეისების ბილეთები და ფულადი თანხა - 1.6 მილიონზე მეტი ლეი აღმოუჩინეს, რომელიც, გამოძიების ინფორმაციით, მოლდოვაში შესაბამის პროვოკაციებს, კერძოდ, მართული საპროტესტო აქციების ორგანიზებას უნდა მოჰხმარებოდა, რომელიც შემდგომში არეულობებში უნდა გადაზრდილიყო.
გამოძიებით დადგინდა ასევე აღნიშნული დაჯგუფების წევრთა კავშირი რუსეთის მიერ მართულ ოლიგარქ ილან შორთან, რომელიც წარსულში მოლდოვაში პრორუსული საპროტესტო აქციების დამფინანსებელი იყო, ახლა კი რუსეთშია გაქცეული.
მოსკოვის მიერ მომზადებულ სხვა პროვოკატორთა გამოსავლენად და დასაკავებლად მუშაობა გრძელდება.
ცნობისთვის: მოლდოვაში საპრეზიდენტო არჩევნები და იმავდროულად ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხზე საკონსტიტუციო რეფერენდუმი 20 ოქტომბრისთვისაა დანიშნული.
რუსეთის ხელისუფლება ირწმუნება, რომ "სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში არ ერევა და არც არჩევნებზე ზემოქმედებას ცდილობს, განსხვავებით დასავლეთისგან". მსგავსი განცხადება მოსკოვს საქართველოსთან მიმართებაშიც აქვს გაკეთებული.
იხილეთ ასევე: "ოცნება" ირწმუნება, რომ "კავკასიის რუსულ თემთან" არაფერი აკავშირებს, თავად თემი კი "ოცნებას" "მხარდაჭერისთვის" მადლობას უხდის

В Молдове заявили, что в Москве готовили молодежь для массовых беспорядков перед выборами
Десятки молодых людей из Молдовы прошли инструктаж в Москве, чтобы устраивать массовые беспорядки на акциях протеста накануне выборов президента и конституционного референдума о вступлении в ЕС.
Об этом, как пишет "Европейская правда" со ссылкой на NewsMaker, на брифинге 17 октября сообщили глава Генерального инспектората полиции Виорел Чернэуцану и директор Службы информации и безопасности (СИБ) Александр Мустяцэ.
Как рассказал Чернэуцану, правоохранительные органы несколько месяцев следили за действиями преступной группировки, которая планировала массовые беспорядки накануне президентских выборов и референдума, назначенных на 20 октября.
Выяснилось, что десятки молодых людей из Молдовы ездили в Москву под предлогом участия в культурно-туристической программе. Во время тренингов им рассказывали о технических особенностях протестов и противостояния силовым структурам. Кроме того, молодых людей обучали изготовлению взрывчатки, управлению дронами и другим техникам для провокаций.
По информации полиции, в июне этого года в таких тренингах приняли участие более 100 молодых людей.
"Некоторые из этих молодых людей проходили обучение у иностранных инструкторов, связанных с частными военными структурами "Вагнер" и "Ферма". Некоторых отправили на более серьезные тренировки в Боснию и Герцеговину, а также в Сербию. Обучение проходило преимущественно с начала сентября до середины октября", – рассказали в полиции.
Четырех граждан Молдовы, которые прошли инструктаж, задержали и поместили под арест на 30 суток.
Во время обысков правоохранительные органы изъяли у подозреваемых списки активистов, листовки, ноутбуки, телефоны, банковские карты, билеты на рейсы Кишинев-Стамбул-Москва, а также более 1,6 млн леев. По информации полиции, деньги предназначались для проведения акций протеста, которые перерастут в массовые беспорядки.
Также правоохранители нашли доказательства связи этой преступной группировки с беглым олигархом Иланом Шором. Расследование продолжается.
Напомним, на основных телеканалах Молдовы показали журналистское расследование о том, как популистская и пророссийская партия "Шор" подкупает граждан за деньги из Москвы.
Как известно, уже в это воскресенье, 20 октября, в Молдове одновременно пройдут президентские выборы и голосование на референдуме по вступлению в ЕС.