"დაეუფლნენ 1 634 000 აშშ დოლარს და 1 მილიონ ევროს" - ქოლ-ცენტრების საქმეზე ოთხი პირი დააკავეს
საქართველოს პროკურატურა ამერიკის შეერთებული შტატების კომპეტენტურ უწყებებთან საერთაშორისო თანამშრომლობის შედეგად, საგამოძიებო ჯგუფის ფარგლებში, რომელშიც ასევე ჩართულია საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, ე.წ. თაღლითური ქოლ-ცენტრების საქმეზე, მორიგი ტრანსნაციონალური დანაშაულის გახსნის შესახებ იტყობინება.
როგორც დღეს პროკურატურაში გამართულ ბრიფინგზე ითქვა, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ თაღლითობის და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტებზე დაკავებულია 4 პირი.
გამოძიების ვერსიით, ორგანიზებული ჯგუფის წევრებმა თბილისის ერთ-ერთ უბანში მოაწყვეს ე.წ. ქოლ-ცენტრი, სადაც დაასაქმეს უცხო ენების მცოდნე ოპერატორები და შესაბამისი მიმართულებების კურატორი მენეჯერები. ოპერატორები, სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალებებით უკავშირდებოდნენ ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეებს და სთავაზობდნენ ფასიანი ქაღალდების, აქციების, სასაქონლო აქტივების, ვალუტების და კრიპტოვალუტების ელექტრონულ ვაჭრობაში მონაწილეობის მიღებას დანაშაულებრივი ჯგუფის მიერ შექმნილი ელექტრონული პლატფორმების გამოყენებით.
გამოძიების ცნობით, ქოლ-ცენტრის თანამშრომლები მომხმარებლებს არწმუნებდნენ, რომ მათი დახმარებით შეძლებდნენ სოლიდური მოგების მიღებას. რეალურად კი, დაზარალებულთა მიერ ინვესტიციისათვის გამოყოფილ ფულად თანხებს თაღლითურად ეუფლებოდნენ. დაზარალებულთა მხრიდან დაბანდებული თანხისა და მოგების დაბრუნების მოთხოვნის შემთხვევაში, წყვეტდნენ მათთან ყოველგვარ კომუნიკაციას.
ამ ფორმით, როგორც პროკურატურაში ამბობენ, ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები მოტყუებით დაეუფლნენ ამერიკის შეერთებულ შტატებში მცხოვრები პირების კუთვნილ 1 634 000 აშშ დოლარს და 1 მილიონ ევროს.
"საზღვარგარეთ, ფიქტიური საწარმოების საბანკო ანგარიშებზე და კრიპტოსაფულეებზე აკუმულირებული, უკანონოდ მოპოვებული ზემოაღნიშნული აქტივებისათვის კანონიერი სახის მისაცემად, ორგანიზებული ჯგუფის წევრები, მრავალჯერადი ტრანზაქციებით და ფიქტიური დანიშნულებებით რიცხავდნენ დანაშაულებრივი ორგანიზაციის კონტროლირებად სხვადასხვა საბანკო და კრიპტო ანგარიშებზე, მათ შორის საქართველოში. დანაშაულებრივი წარმომავლობის შენიღბვის შემდგომ კი ახდენდნენ მათ ინვესტირებას უძრავ-მოძრავ ქონებებში",- განმარტავს სქემას პროკურატურა.
გამოძიების მიერ, მოსამართლის შესაბამისი განჩინების საფუძველზე, დაყადაღებულია ბრალდებულების და მათთან დაკავშირებული პირების საკუთრებაში არსებული დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული რამდენიმე მილიონი ლარის ღირებულების უძრავ-მოძრავი ქონებები, სანაკო ანგარიშებზე არსებული თანხა დაახლოებით მილიონ ნახევარი ამერიკული დოლარისა და ნახევარი მილიონი ევროს ოდენობით.
ბრალდებულთა კუთვნილი საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკის შედეგად, ამოღებულია ჯამში 240 000 ამერიკული დოლარის ღირებულების სხვადასხვა კრიპტოვალუტა, 400 000 დოლარამდე ფულადი თანხა და ძვირადღირებული ნივთები. ასევე ერთ-ერთი ორგანიზატორის საბანკო სეიფის ჩხრეკისას ამოღებულია 1 000 000 ამერიკული დოლარი.
ზემოაღნიშნული სავარაუდო დანაშაულებრივი წარმომავლობის მქონე ქონებების ჩამორთმევის უზრუნველსაყოფად, პროკურატურა შესაბამის სამართლებრივ პროცედურებს გაატარებს.
პროკურატურა ბრალდებულების მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების მოთხოვნით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს. წარდგენილი ბრალდება სასჯელის სახედ და ზომად 9 დან 12 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
"საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ საქართველოს პროკურატურამ ბოლო წლებში ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობის და ფულის გათეთრების ბრალდებით სისხლისსამართლებრივი დევნა ე.წ. თაღლითური ქოლ-ცენტრების საქმიანობაში ჩართული ჯამში 100 ფიზიკური და 7 იურიდიული პირის მიმართ დაიწყო. დაზარალებულად ცნობილია ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის ასეულობით მოქალაქე, რომელთა ზიანის საერთო ოდენობა 40 მილიონამდე ლარს შეადგენს. ასევე, ყადაღა დადებულია სავარაუდოდ დანაშაულებრივი გზით მოპოვებულ აქტივებზე, რომელთა ღირებულება 100 მილიონ ლარს აღემატება.
საქართველოს პროკურატურა საზოგადოებას მოუწოდებს, არსებობის შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ მოგვაწოდონ ნებისმიერი სახის ინფორმაცია თაღლითური ქოლ-ცენტრების შესაძლო ფუნქციონირების შესახებ, როგორც ცხელი ხაზის - 2 405 222, ასევე საქართველოს პროკურატურის Facebook-ის, ვებ-გვერდის ან მათთვის ხელსაყრელი ნებისმიერი საკომუნიკაციო საშუალებით, რათა საზოგადოების ჩართულობით უფრო მეტად ეფექტიანი გახდეს დანაშაულებრივ საქმიანობაში ჩართული პირების გამოვლენა და მათ მიმართ სათანადო სამართლებრივი ზომების გატარება",- მიმართავს მოქალაქეებს პროკურატურა.

Прокуратура Грузии сообщает об аресте 4 человек связанных с мошенническими колл-центрами
Прокуратура Грузии сообщает о раскрытии очередного транснационального преступления по делу о мошеннических колл-центрах. Как заявил прокурор Бека Квициани на пресс-конференции, в качестве обвиняемых по упомянутому делу арестованы 4 человека.
«По результатам проведенного расследования установлено, что члены организованной группы организовали т.н. колл-центр, где были заняты операторы со знанием иностранных языков и кураторы-менеджеры соответствующих направлений. Операторы связались с гражданами США через различные средства связи и предлагали участвовать в электронных торгах ценными бумагами, акциями, товарными активами, валютами и криптовалютами с использованием электронных платформ, созданных преступной группой.
Сотрудники колл-центра заверили клиентов, что с их помощью они смогут получить существенную прибыль. На самом деле средства, выделенные потерпевшими на инвестирование, были похищены обманным путем. В случае требования возврата вложенной суммы и прибыли от потерпевших они обрывают с ними всякую связь.
Таким образом, члены ОПГ обманным путем получили 1 634 000 долларов США и 1 миллион евро, принадлежащие лицам, проживающим в Соединенных Штатах Америки.
В целях придания юридического лица вышеуказанным активам, накопленным за рубежом, на банковских счетах и криптокошельках фиктивных предприятий, члены организованной группы с помощью многочисленных операций и с фиктивными целями переводили деньги на различные банковские и криптосчета, контролируемые преступной организацией, в том числе в Грузии. Скрыв свое криминальное прошлое, они вложили деньги в недвижимость.
Следствием на основании решения судьи конфисковано имущество подсудимых и связанных с ними лиц на сумму несколько миллионов лари, сумма на счетах в банках составляет около полутора миллионов долларов США и полмиллиона евро.
В результате обыска жилых квартир, принадлежащих ответчикам, в общей сложности было изъято различной криптовалюты на сумму 240 000 долларов США, наличные на сумму до 400 000 долларов и дорогие вещи. Также при обыске банковского сейфа одного из организаторов был обнаружен 1 миллион долларов США.
Для обеспечения конфискации вышеуказанного имущества предполагаемого преступного происхождения прокуратура проведет соответствующие юридические процедуры.
Прокуратура обратится в суд в установленный законом срок с просьбой о продлении срока заключения подсудимым в качестве меры пресечения. Представленное обвинение предусматривает лишение свободы на срок от 9 до 12 лет.
Хотим напомнить общественности, что в результате мер, осуществленных в последние годы, прокуратура Грузии возбудила уголовное дело против 100 физических и 7 юридических лиц, причастных к деятельности мошеннических колл-центров. Известно, что жертвами стали сотни граждан разных стран Европы, общая сумма ущерба составляет до 40 миллионов лари. Также арестовано имущество, предположительно полученное преступным путем, стоимость которого превышает 100 миллионов лари.
Прокуратура Грузии призывает общественность немедленно предоставлять нам любую информацию, если таковая имеется, о возможной работе мошеннических колл-центров, как по горячей линии — 2 405 222, так и по Facebook сайта прокуратуры Грузии», — заявил Квициани.