ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარე: 26 ოქტომბერს ქართველი თავისუფლებისმოყვარე ხალხის ნება გაიმარჯვებს
ამერიკელი კონგრესმენი და ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარე ჯო უილსონი აცხადებს, რომ 26 ოქტომბერს ქართველი თავისუფლებისმოყვარე ხალხის ნება გაიმარჯვებს.
„მიუხედავად იმისა, რომ სამხედრო დამნაშავე პუტინი ქვეყნის ნაწილის უკანონო ოკუპაციას ახდენს, მოლდოვის მომავლის მოსაპარად სისხლიან ფულსა და ბანდიტებს გზავნის, მამაცმა მოლდოველებმა სუვერენიტეტი და კეთილდღეობა აირჩიეს. 26 ოქტომბერს ქართველი თავისუფლებისმოყვარე ხალხის ნება გაიმარჯვებს“, - წერს ჯო უილსონი სოციალურ ქსელში.
მოლდოვის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ინფორმაციით, ხმების 100%-ის დათვლის შემდეგ საპრეზიდენტო არჩევნებში მოქმედმა პრეზიდენტმა, მაია სანდუმ ხმების 42,25% მიიღო, ხოლო ალექსანდრე სტოიანოგლომ 25,98%. აღნიშნული შედეგებიდან გამომდინარე, 3 ნოემბერს მოლდოვის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტური გაიმართება.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წინასწარი მონაცემებით, კითხვაზე, "ემხრობა თუ არა კონსტიტუციის შეცვლას მოლდოვის რესპუბლიკის ევროკავშირში გაწევრიანების მიზნით?", რეფერენდუმში მონაწილეთა 50,46%-მა დადებითი პასუხი გასცა, ხოლო 49,54%-მა – უარყოფითი.
ამავე თემაზე: "ბეწვზე გადარჩა დემოკრატია" - ვინ იხსნა მოლდოვაში რეფერენდუმი.
2022 წლის ივნისში ევროკავშირის ლიდერთა სამიტზე მოლდოვას წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსი მიანიჭეს.
2023 წლის დეკემბერში ევროპულმა საბჭომ მხარი დაუჭირა ევროკავშირში გაწევრების საკითხზე მოლდოვასთან მოლაპარაკების დაწყებას.

Конгрессмен Уилсон: 26 октября воля грузинского народа восторжествует
Джо Уилсон, автор MEGOBARI Act-а, отреагировал на результаты президентских выборов и европейского референдума в Молдове и отметил, что 26 октября, в день парламентских выборов, грузинский народ выберет выразит свою волю.
«Несмотря на то, что военный преступник Путин незаконно оккупировал часть страны и послал кровавые доллары и бандитов, чтобы украсть будущее Молдовы, мужественные молдаване выбрали суверенитет и процветание.
26 октября воля свободолюбивого народа Грузии восторжествует», — пишет Джо Уилсон на Х.
Отметим, по данным ЦИК Молдовы, после подсчета 100% голосов заявила, что действующий президент Майя Санду получила 42,25% голосов, а Александр Стояногло — 25,98%.
Исходя из вышеуказанных результатов, 3 ноября они встретятся друг с другом во втором туре президентских выборов в Молдове.
Также, согласно данным, полученным после обработки 100% протоколов референдума о членстве в ЕС, 50,39% участников референдума поддержали поправки в Конституцию с целью интеграции в ЕС.
Напомним, комитет по иностранным делам Палаты представителей США принял MEGOBARI Act («Акт ДРУЖБЫ»). Его поддержал 41 конгрессмен, против выступили 6. Цель законопроекта — укрепить демократию, права человека и верховенство закона в Грузии. Документ еще раз подтверждает приверженность Штатов поддержке евроатлантической интеграции Грузии и противодействию влиянию авторитарных режимов, особенно РФ.