კობახიძე: "საქართველოში რუსეთს არ აქვს გავლენა"
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძე ირწმუნება, რომ "რუსეთი ვერ შეძლებს, არსებითად, რაიმე სახის გავლენა მოახდინოს დაგეგმილ არჩევნებზე".
მისი მტკიცებით, "საქართველოში რუსეთს არ აქვს გავლენა".
"არ არსებობს პოლიტიკური პარტიები, რომლებითაც ის იქონიებდა გავლენას. ასევე არ არსებობს გავლენა მედიის მხრივ. სწორედ ამიტომ ვერ შეძლებს რუსეთი არსებითად რაიმე გავლენის ქონას საქართველოში დაგეგმილ არჩევნებზე", - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ EURONEWS-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში.
ამავე თემაზე: მოსკოვი "ოცნების" მხარდაჭერას აღარ მალავს და მის მსგავსად, დასავლეთს "გადატრიალების მზადებაში" კიდევ ერთხელ ადანაშაულებს
აშშ – რუსული დაზვერვის სამსახურის ბრალდებაზე: "ეს არის აბსურდი, რუსეთი არის ქვეყანა, რომელიც საქართველოს ტერიტორიის 20%–ის ოკუპაციას აგრძელებს"
ცნობისთვის: რუსეთს არაერთი ქვეყანა, მათ შორის აშშ ადანაშაულებს არჩევნებში ჩარევაში. 22 ივლისს სახელმწიფო დეპარტამენტში გამართულ ბრიფინგზე პრეს–სპიკერმა მეთიუ მილერმა აღნიშნა, რომ აშშ რუსეთის მხრიდან არჩევნებში ჩარევის ფაქტებს "ყოველთვის ყურადღებით აკვირდება".
"ჩვენ გვინახავს რუსეთის მხრიდან არაერთი არა მხოლოდ მცდელობა, არამედ მისი პირდაპირი ჩარევა არჩევნებში, როგორც რეგიონში, ისე მსოფლიოს მასშტაბით. ჩვენ ამ ყველაფერს ყოველთვის ყურადღებით ვაკვირდებით. ჩვენგან არაერთხელ გსმენიათ, რომ მნიშვნელოვანია, მხოლოდ ქართველმა ხალხმა გადაწყვიტოს თავისი ქვეყნის მომავალი", - განაცხადა მეთიუ მილერმა.

Кобахидзе: в Грузии нет партий, которые бы находились под российским влиянием
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в преддверии парламентских выборов дал интервью Euronews. Он рассказал о стремлении страны стать членом ЕС и отметил, что Россия не может повлиять на выборы в Грузии.
«Я могу сказать, что Россия не имеет влияния в Грузии. Здесь нет политических партий, которые бы находились под российским влиянием. Нет влияния со стороны медиа-каналов. Поэтому, по сути, российская сторона не может повлиять на выборы в Грузии», – сказал он.
Кобахидзе говорит, что «быть частью европейской семьи — это исторический выбор для Грузии и грузин».
«Вы знаете, что мы христианская нация, и Европа всегда ассоциировалась с христианством. Она защищала его, защищала христианство для Грузии. Вот почему Европа всегда была естественным выбором для Грузии и грузин. И это одна из, или самая веская причина, почему мы хотим быть полноправным членом европейской семьи. Быть в Европе также подразумевает более высокий уровень благосостояния, что означает развитие для грузин. Вот почему мы так привержены этому внешнеполитическому приоритету Грузии», – добавил он.
Euronews пишет, что парламентские выборы, которые пройдут 26 октября, называют историческими, поскольку их результат может указать либо на будущую интеграцию государства с ЕС, либо на сближение с Москвой.