მოსკოვი "ოცნების" მხარდაჭერას აღარ მალავს და მის მსგავსად, დასავლეთს "გადატრიალების მზადებაში" კიდევ ერთხელ ადანაშაულებს
11/09/2024 10:02:06 პოლიტიკა
მოსკოვი საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებში მოქმედი სახელისუფლებო გუნდის გამარჯვების სურვილს აღარ მალავს და უკვე მერამდენედ ავრცელებს დეზინფორმაციას, თითქოს აშშ-ს "არჩევნებში "ქართული ოცნების" გამარჯვებისთვის ხელის შეშლა სურს".
რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურმა (СВР) ამ თემაზე მორიგი მოხსენება გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვით, "ვაშინგტონს დაგეგმილი აქვს, ქართულ არჩევნებში ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს დახმარებით ჩაერის". მტკიცებულებად თავად СВР-ის მიერ "მოპოვებული ინფორმაცია" სახელდება.
"რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი გეგმავს, აამოქმედოს საქართველოს 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში ჩარევის ახალი ინსტრუმენტი ვაშინგტონისთვის მიუღებელი "ქართული ოცნების" გამარჯვების ჩასაშლელად. ამერიკელები ამ მიზნით ამჯერად ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს მოელაპარაკნენ, რომელიც კენჭისყრამდე 10-20 დღით ადრე გამოაქვეყნებს შუალედურ მოხსენებას საქართველოში თავისუფალი და სამართლანი არჩევნების ჩასატარებლად პირობების ვითომდა არარსებობის თაობაზე. ხოლო არჩევნების პირველადი შემდეგების გამოცხადების შემდეგ ბიურო გამოაქვეყნებს დასკვნას ელექტორალური პროცესის დემოკრატიულ ნორმებთან შეუსაბამობის შესახებ. ვაშინგტონის ჩანაფიქრი ნათელია და აღარ გვაკვირვებს: პროდასავლურ ქართულ ოპოზიციას უნდა მიეცეს საბაბი მასობრივი საპროტესტო აქციების წამოსაწყებად ძალაუფლების ხელში ძალისმიერი გზით ჩაგდების საბოლოო მიზნით. ხსენებული ბიურო ამერიკული ხელისუფლების მუხთლური თამაშების ერთ-ერთ იარაღადაა ქცეული, რაც კიდევ ერთხელ ამართლებს რუსეთის მიერ ეუთო-ს დაფინანსების შეწყვეტის გადაწყვეტილებას"- ნათქვამია მოხსენებაში.
იხილეთ ასევე: "მეორე ფრონტის" შესახებ "ოცნების" ანტიდასავლურ ნარატივს ამჯერად ნარიშკინი აჟღერებს
შეგახსენებთ, რომ ანალოგიური რიტორიკა გაისმის "ქართული ოცნების ლიდერშიფის მხრიდანაც. კერძოდ, ახლახანს პარტიის წარმომადგენლები, მათ შორის პრემიერი კობახიძე აცხადებდნენ, რომ აშშ-ის მიერ დაფინანსებული ქართული არასამთავრობო სექტორი "უკვე ორჯერ ეცადა ქვეყანაში რევოლუციის მოწყობას" და რომ "რევოლუციურ სცენარებს აშშ-ის ყოფილი ელჩი კელი დეგნანი უწყობდა ხელს". ამასთან, მმართველი გუნდი მხარდამჭერებისგან 26 ოქტომბრის არჩევნებზე მისთვის საკონსტიტუციო უმრავლესობის უზრუნველყოფას მოითხოვს, რის შემდეგაც ქვეყანაში პოლიტიკური ოპონენტებისა და "დასავლეთის მიერ დაფინანსებული სხვა აგენტურის" "განადგურებას აანონსებს. არადა, თავად "ოცნების" მიერ დაკვეთილის გარდა, ყველა სხვა კვლევის შედეგების მიხედვით, მმართველ გუნდს, მთელი სახელისუფებო რესურსის გამოყენების მიუხედავად, ამჯერად არათუ საკონსტიტუციოს, მარტივი უმრავლესობის მოპოვების შანსიც კი არ აქვს.
ვაშინგტონი "ოცნების" ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფს. როგორც თბილისში ამასწინანდელი ვიზიტის შემდეგ სენატორმა ჯინ შაჰინმა განაცხადა, ამერიკის მხრიდან საქართველოში გადატრიალების მოწყობის მცდელობებზე საუბარი სრული სიცრუეა.
ქართულ ოპოზიციაში კი მოსკოვისა "ოცნების" ნარატივების მსგავსების ფაქტზე ამახვილებენ ყურადღებას და თვლიან, რომ ეს თავად მოსკოვის მხრიდან ქართულ არჩევნებში ჩარევის ტრადიციულ მცდელობაზე და კრემლის მიერ "ქართული ოცნების" მხარდაჭერაზე მეტყველებს.

Российская СВР: США хотят помешать победе «Мечты» при помощи БДИПЧ
Пресс-бюро Службы внешней разведки (СВР) России выступило с очередным заявлением о ситуации в Грузии.
Ранее в российской спецслужбе уже заявили, что США готовятся устроить «тбилисский майдан», чтобы не допустить победу партии «Грузинская мечта» на октябрьских выборах. Теперь же в СВР утверждают, что Вашингтон планирует вмешаться в предстоящие выборы при помощи Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
«По поступающим в СВР данным, Госдепартамент США намерен задействовать новый инструмент вмешательства в парламентские выборы в Грузии 26 октября этого года с целью воспрепятствовать победе неугодной Вашингтону правящей сейчас партии «Грузинская мечта». Американцы договорились о «сотрудничестве» с руководством БДИПЧ ОБСЕ на грузинском направлении», – говорится в сообщении.
В Москве говорят, что БДИПЧ ОБСЕ за 10-20 дней до голосования опубликует промежуточный доклад «с выводом об отсутствии в стране условий для проведения свободных и честных выборов».
«После обнародования первых итогов волеизъявления будет представлено заключение о несоответствии электорального процесса нормам демократии», – заявили в СВР.
«Замысел Вашингтона очевиден и уже не удивляет – дать повод прозападной грузинской оппозиции для запуска массовых акций протеста с прицелом на захват власти в стране силовым путем», – добавили в российском ведомстве.
В СВР назвали «оправданным» решение России сократить финансирование ОБСЕ, заявив, что БДИПЧ превратилось «в рупор бесчестных игр американских властей».
Ранее лидеры правящей партии «Грузинская мечта», в том числе премьер Ираклий Кобахидзе заявляли, что грузинские НПО, получающие финансирование из США, дважды пытались устроить революцию в стране. В «поддержке революционных сценариев в стране» Кобахидзе обвинял бывшего американского посла в Тбилиси Келли Дегнан.
В Вашингтоне отвергли обвинения Тбилиси.Американский сенатор Джин Шахин после своего визита в Тбилиси в начале августа назвала «абсолютной ложью» заявления, будто США планировали переворот в Грузии.
В грузинской оппозиции говорили, что схожесть описанных Москвой планов с заявлениями лидеров «Грузинской мечты» о вмешательстве США свидетельствуют о безусловной поддержке правящей партии со стороны России.