ოკუპანტების მიერ უკანონოდ დაკავებული 2 მოქალაქე თავისუფალია
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული ხაჯარატ ახვლედიანი და გიორგი რომელაშვილი გათავისუფლდნენ და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან.
„ხაჯარატ ახვლედიანის და გიორგი რომელაშვილის გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა როგორც საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის (EUMM) უშუალო ჩართულობით მოქმედი „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება ინფორმაციას მუდმივ რეჟიმში აწვდიდა საერთაშორისო პარტნიორებს“, – წერია განცხადებაში.
სუს-ის ცნობით, საკითხი საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ მწვავედ იქნა დაყენებული ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებისა (GID) და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფორმატების ფარგლებში.
"საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ ყველა დესტრუქციულ ქმედებაზე პასუხისმგებლობა საოკუპაციო ძალას ეკისრება",- დასძენენ სუს-ში.

СГБ: незаконно задержанные граждане Грузии освобождены
СГБ Грузии сообщает, что Хаджарат Ахвледиани и Георгий Ромелашвили, незаконно задержанные российскими оккупационными силами, были освобождены и находятся на территории, контролируемой центральными властями.
В процессе освобождения Хаджарата Ахвледиани и Георгия Ромелашвили активно использовался как механизм «горячей линии», действующий при непосредственном участии мониторинговой миссии ЕС в Грузии (МНЕС), так и все соответствующие инструменты, имеющиеся в распоряжении центрального правительства.
Центральное правительство Грузии на постоянной основе предоставляло информацию международным партнерам. Этот вопрос был поднят центральным правительством Грузии в рамках Женевских международных дискуссий (GID) и Механизма предотвращения инцидентов и реагирования на них (МПРИ).
«За все деструктивные действия, осуществляемые в оккупированных регионах Грузии и вдоль линии оккупации, несут ответственность оккупационные силы. Центральные власти совместно с международными партнерами продолжают активную работу по освобождению всех граждан Грузии от незаконного содержания в заключении на оккупированных территориях», — сказано в заявлении.