ცხინვალის რეჟიმს ჟენევის დისკუსიების კენიურ ნაირობიში გადატანა სურს
ცხინვალის სეპარატისტული რეჟიმი მსოფლიოს იმ ქალაქებს ასახელებს, სადაც, მისი აზრით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების გადატანა შეიძლებოდა. მათ შორისაა ყაზახური ასტანა, ბელორუსული მინსკი და კენიური ნაირობი.
"საუბარია ე.წ. გაერო-ს საქალაქო ცენტრებზე. არის, მაგალითად, ნაირობი კენიაში, არის ასტანა ყაზახეთში... ჩვენთვის ყველაზე ხელსაყრელი ბელორუსული მინსკი იქნებოდა, თუმცა ბელორუსის დედაქალაქი გაერო-ს ქალაქებს შორის არაა" - განაცხადა ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე-ფაქტო ლიდერის ე.წ. სახელმწიფო მრჩეველმა კონსტანტინე კოჩიევმა.
კენიის დედაქალაქ ნაირობიში გაერო-ს ოფისი 1996 წელს ამოქმედდა. იგი აფრიკაში ორგანიზაციის შტაბ-ბინის სტატუსით სარგებლობს და ერთ-ერთია გაერო-ს ოთხი ძირითადი განყოფილებიდან მსოფლიოში ნიუ-იორკის (აშშ), ვენისა (ავსტრია) და ჟენევის (შვეიცარია) ოფისებთან ერთად.
მისივე თქმით, "რუსმა კოლეგებმა უკვე გამართეს კონსულტაციები რიგ დედაქალაქებთან და დისკუსიების გამართვის ახალ ლოკაციასთან დაკავშირებით კონკრეტული წინადადებებიც არსებობს, თუმცა საკითხის გადასაჭრელად აუცილებელია მონაწილეთა სრული კონსენსუსი, ამ ეტაპზე კი საერთაშორისო ფორმატისთვის ადგილის შეცვლაზე თანხმობა მხოლოდ სამხრეთ ოსეთის, რუსეთისა და აფხაზეთის მხრიდანაა დაფიქსირებული".
"ასეა თუ ისე, ჩვენ ამ თემის წამოწევას განვაგრძობთ" - დასძინა კოჩიევმა.
ცნობისთვის: 2022 წლიდან რუსული მხარე პერიოდულად აცხადებს, რომ "ჟენევის დისკუსიები გეოპოლიტიკის ტყვეობაშია" და მათ "უფრო ნეიტრალურ ლოკაციაზე" გადატანას მოითხოვს. 2023 წელს, ბელარუსში ვიზიტის შემდეგ რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ლიდერი ასლან ბჟანია აცხადებდა, რომ მინსკი ამ კუთხით ყველაზე მისაღები ადგილი იქნებოდა. თუმცა ჟენევის დისკუსიების საერთაშორისო მონაწილეები (გაერო, ეუთო, ევროკავშირი) ლოკაციის შეცვლას ეწინააღმდეგებიან.

В Цхинвали считают, что Женевские переговоры можно перенести в Найроби
Госсоветник президента самопровозглашенной республики Южная Осетия Константин Кочиев назвал города, куда, по его мнению, можно перенести Женевские дискуссии.
«Это так называемые ООНовские центры. Есть Найроби в Кении, есть Астана в Казахстане. Для нас была бы очень удобна площадка в Минске, но белорусская столица не является одним из городов ООН», – сказал он.
Отделение ООН в Найроби, столице Кении, основано в 1996 году как официальная штаб-квартира ООН в Африке. Это одно из четырёх основных отделений организации, наряду со штаб-квартирой в Нью-Йорке, отделением в Вене (Австрия) и отделением в Женеве (Швейцария).
Кочиев утверждает, что российские коллеги уже провели консультации с рядом столиц и предложения по новому месту проведения дискуссий по безопасности уже есть. При этом он признал, что для решения вопроса необходим консенсус.
«Это значит, что все участники должны дать свое согласие на смену места проведения дискуссий. Пока никто кроме Южной Осетии, Абхазии и России согласия не дал, но мы продолжим поднимать эту тему», – подчеркнул он.
С 2022 года в МИД РФ заявляют, что «Женевские дискуссии стали заложником геополитики», указывая на необходимость проводить переговоры в «более нейтральном месте».
В 2023 году, после визита в Беларусь, абхазский лидер Аслан Бжания сказал, что Минск мог бы стать «нейтральным местом для проведения дискуссий по безопасности».
Организация Объединенных Наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Европейский союз (ЕС) выступают против переноса Женевских дискуссий в другую страну.