აფხაზეთის დე-ფაქტო პრემიერის მოვალეობის შემსრულებლად ვალერი ბგანბა დაინიშნა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებლად ვალერი ბგანბა დაინიშნა, - იუწყება აფხაზური მედია.
დე-ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა ბადრა გუნბამ ხელი მოაწერა ბრძანებულებებს "პრემიერის" თანამდებობიდან ალექსანდრე ანქვაბის გადაყენებისა და მოვალეობის შემსრულებლად ბგანბას დანიშნვის თაობაზე.
როგორც დე-ფაქტო მთავრობის ადმინისტრაციაში აცხადებენ, "მინისტრთა კაბინეტის" სხვა წევრები თებერვლისთვის დაგეგმილი "საპრეზიდენტო არჩევნების" ჩატარებამდე მოვალეობის შესრულებას გაარძელებენ.
ცნობისთვის: ვალერი ბგანბა სხვადასხვა დროს იყო დე-ფაქტო პრემიერი, პარლამენტის სპიკერი, 2020 წელს კი "პრეზიდენტის" მოვალეობის შემსრულებელი.

Валерий Бганба назначен и.о. абхазского премьера
И.о. президента самопровозглашенной республики Абхазия Бадра Гунба подписал указы об увольнении Александра Анкваба с должности премьера и назначении Валерия Бганба и.о. премьера.
Напомним, что кандидатура премьера была согласована с оппозицией, которая добилась отставки президента Аслана Бжания.
Другие члены правительства продолжат исполнять обязанности до президентских выборов, которые пройдут в феврале.
В разные годы Валерий Бганба был премьером, спикером парламента, в 2020 году исполнял обязанности президента.