რუმინეთის ელჩი: პარლამენტის პირველ სხდომაზე მიწვევის შემთხვევაში ზოგიერთი საელჩო იქნებოდა წარმოდგენილი, ზოგიერთი – არა
22/11/2024 09:36:30 პოლიტიკა
საქართველოში NATO-ს ერთ-ერთ საკონტაქტო საელჩოს – რუმინეთის ელჩი რაზვან როტუნდუ აცხადებს, რომ მე-11 მოწვევის პარლამენტის პირველ სხდომაზე უცხოელი ელჩების მიწვევის შემთხვევაში ზოგიერთი დიპლომატი იქნებოდა წარმოდგენილი, ზოგიერთი – არა.
"სადაც არ მიმიწვევენ, არსად არ წავალ. მიწვევის შემთხვევაში შემიძლია, ვთქვა, რომ ზოგიერთი საელჩო იქნებოდა წარმოდგენილი, ზოგიერთი – არა", – განუცხადა "აქცენტს" რუმინეთის ელჩმა.
დღეს გამართულ პრეს–კონფერენციაზე საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა, რომ მე-11 მოწვევის პარლამენტის პირველ სხდომაზე, რომელიც 25 ნოემბერს გაიმართება, ელჩები მიწვეულები არ არიან.
- "რაც შეეხება ელჩებს, ისინი პირველ სხდომაზე არ არიან მოწვეულები. ეს გახლავთ ჩვენი შიდა, სახელმწიფოებრივი საკითხი, რაც შეეხება არჩევნებსა და პარლამენტის პირველ სხდომას. მათ შორის უცხოელების არასწორი გავლენის მინიმიზების მიზნით, ელჩებისა თუ სხვა ქვეყნების ჩართულობა ამ პროცესში აუცილებელი არ არის“, - განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.
როგორც წესი, ახალარჩეული პარლამენტის პირველ სხდომაზე მოწვეული არიან ხოლმე საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიების წარმომადგენლები.
21 ნოემბერს პარტია "საქართველოსთვის“ ლიდერმა გიორგი გახარიამ საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს მიმართა, არ დასრებოდნენ მე–11 პარლამენტის პირველ სხდომას:
"დღეს, როდესაც ქვეყანა აშკარად ლეგიტიმაციის კრიზისშია, მაშინ როდესაც თითოეული საქართველოს მოქალაქე თვლის, რომ არჩევნები და ხმა მას მოჰპარეს, რა თქმა უნდა, მე კიდევ ერთხელ დიდი პატივისცემით მინდა ვთხოვო ჩვენს ქვეყანაში აკრედიტებულ ელჩებს არ დაესწრონ მე-11 მოწვევის პარლამენტის პირველ სხდომას, რათა არ მისცენ შესაძლებლობა „ქართულ ოცნებას“ მანიპულირების და სპეკულირების - ლეგიტიმაციის მიღების".
17 ნოემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, პარლამენტი 25 ნოემბერს შეიკრიბება.

22-11-2024 13:36:30 Politic
Chairman of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili said on Friday that the representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia are not invited to attend the opening session of the 11th convocation of the Parliament.
"As for the ambassadors, they are not invited to attend the opening session of the 11th convocation of the Parliament. This is our internal, state issue, as for the elections and the first session of the parliament. In order to minimize the wrong influence of foreigners, the involvement of ambassadors or other countries in this process is not necessary", - Papuashvili said.
When asked about Papuashvili's statement, Romanian Ambassador to Georgia, Razvan Rotundu said that in case of invitation some Embassies would have attended some not.
As a rule, the representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia are invited to attend the first session of the newly elected parliament.
On November 21, former Prime Minister of Georgia and the leader of Gakharia-For Georgia party Giorgi Gakharia held a briefing and called on the representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia not to attend the opening session of the 11th convocation of the Parliament to show that "they don’t recognize the legitimacy of the fraudulent election results".