08/10/2025 18:41:01 პოლიტიკა, სამართალი
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 4 ოქტომბერს თბილისში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით კიდევ 12 პირი დააკავა. ამის შესახებ ბრიფინგზე განცხადება შს მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე დარახველიძემ გააკეთა.
გამოძიების თანახმად, დაკავებულმებმა აქციის ორგანიზატორებთან ერთად, ათონელზე მდებარე პრეზიდენტის "სასახლის ჯებირები შეანგრიეს და სასახლეში შეჭრა სცადეს".
შს მინისტრის მოადგილის თქმით, დაკავებულია ჯამში 35 პირი, რომელთა შორის არიან, როგორც ორგანიზატორები, ასევე, მონაწილეები, რომელთაც „კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებები განახორციელეს“.
"საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში აქტიურად გრძელდება გამოძიება მიმდინარე წლის 4 ოქტომბერს, ქალაქ თბილისში განვითარებულ დანაშაულებრივ მოვლენებთან დაკავშირებით.
გამოძიების ფარგლებში, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა კიდევ 12 პირი დააკავეს - ს.კ., ზ.ჭ., კ.კ., გ.ქ., გ.ყ., ს.ა., გ.კ., ა.ჩ., ლ.ჯ., ს.ტ., ლ.ი., და ბ.ქ.
გამოძიების ფარგლებში მოპოვებული მტკიცებულებებით დგინდება, რომ დაკავებულმა პირებმა, 4 ოქტომბერს, აქციის ორგანიზატორებთან ერთად, ათონელზე მდებარე პრეზიდენტის სასახლის ჯებირები შეანგრიეს და სასახლეში შეჭრა სცადეს.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ამ დროისთვის ჯამში დაკავებულია 35 პირი, რომელთა შორის არიან, როგორც აქციის ორგანიზატორები, ასევე, ის მონაწილეები, რომლებმაც კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებები განახორციელეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები აგრძელებენ შესაბამის საგამოძიებო მოქმედებებს, დანაშაულის ჩამდენი სხვა პირების იდენტიფიცირებისა და მათი სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემის მიზნით.
მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე, 222-ე, 225-ე და 317-ე მუხლებით მიმდინარეობს", - აღნიშნულია ინფორმაციაში, რომელსაც შს სამინისტრო ავრცელებს.

08/10/2025 18:41:01 Политика, Право
В МВД спорного правительства "Мечты" сообщают о задержании ещё 12 человек, участвовавших в событиях, разворачивавшихся в Тбилиси 4 октября.
Как сообщил на брифинге замминистра Александр Дарахвелидзе, задержанные вместе с организаторами митинга «сломали ограждение президентского дворца на Атонели и попытались проникнуть во дворец».
«Главное управление криминальной полиции Министерства внутренних дел Грузии продолжает активное расследование преступных событий, произошедших в Тбилиси 4 октября текущего года. В ходе расследования, в результате интенсивных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, сотрудниками правоохранительных органов задержаны ещё 12 человек – С.К., З.Ч., К.К., Г.К., Г.К., С.А., Г.К., А.Ч., Л.Дж., С.Т., Л.И. и Б.К.
В рамках продолжающегося расследования задержано 35 человек. Среди них – организаторы митинга и участники, совершившие противоправные и насильственные действия. Сотрудники МВД продолжают соответствующие следственные действия с целью установления других лиц, совершивших преступление, и привлечения их к уголовной ответственности», — заявляет Дарахвелидзе.
Расследование по фактам ведётся по статьям 187, 222, 225 и 317 Уголовного кодекса Грузии (призывы к насильственному изменению конституционного строя или свержению власти; повреждение или уничтожение имущества; попытка захвата или блокирования стратегически важного объекта; организация, руководство или участие в групповых беспорядках).