08/10/2025 18:41:01 პოლიტიკა, სამართალი
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 4 ოქტომბერს თბილისში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით კიდევ 12 პირი დააკავა. ამის შესახებ ბრიფინგზე განცხადება შს მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე დარახველიძემ გააკეთა.
გამოძიების თანახმად, დაკავებულმებმა აქციის ორგანიზატორებთან ერთად, ათონელზე მდებარე პრეზიდენტის "სასახლის ჯებირები შეანგრიეს და სასახლეში შეჭრა სცადეს".
შს მინისტრის მოადგილის თქმით, დაკავებულია ჯამში 35 პირი, რომელთა შორის არიან, როგორც ორგანიზატორები, ასევე, მონაწილეები, რომელთაც „კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებები განახორციელეს“.
"საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში აქტიურად გრძელდება გამოძიება მიმდინარე წლის 4 ოქტომბერს, ქალაქ თბილისში განვითარებულ დანაშაულებრივ მოვლენებთან დაკავშირებით.
გამოძიების ფარგლებში, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა კიდევ 12 პირი დააკავეს - ს.კ., ზ.ჭ., კ.კ., გ.ქ., გ.ყ., ს.ა., გ.კ., ა.ჩ., ლ.ჯ., ს.ტ., ლ.ი., და ბ.ქ.
გამოძიების ფარგლებში მოპოვებული მტკიცებულებებით დგინდება, რომ დაკავებულმა პირებმა, 4 ოქტომბერს, აქციის ორგანიზატორებთან ერთად, ათონელზე მდებარე პრეზიდენტის სასახლის ჯებირები შეანგრიეს და სასახლეში შეჭრა სცადეს.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ამ დროისთვის ჯამში დაკავებულია 35 პირი, რომელთა შორის არიან, როგორც აქციის ორგანიზატორები, ასევე, ის მონაწილეები, რომლებმაც კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებები განახორციელეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები აგრძელებენ შესაბამის საგამოძიებო მოქმედებებს, დანაშაულის ჩამდენი სხვა პირების იდენტიფიცირებისა და მათი სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემის მიზნით.
მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე, 222-ე, 225-ე და 317-ე მუხლებით მიმდინარეობს", - აღნიშნულია ინფორმაციაში, რომელსაც შს სამინისტრო ავრცელებს.

08/10/2025 18:41:01 Politic, Justice
The Ministry of Internal Affairs has detained another 12 individuals in connection with the events that unfolded in Tbilisi on October 4. This was announced by Deputy Minister of Internal Affairs Aleksandre Darakhvelidze during a briefing.
According to the investigation, the detained individuals, together with the rally organizers, destroyed the fence of the President's Palace on Atoneli Street and attempted to break into the palace.
According to the Deputy Minister, a total of 35 individuals have been detained, including both organizers and participants who “committed illegal and violent acts.”
"The Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is actively continuing the investigation into the criminal events that occurred in the city of Tbilisi on October 4 of this year.
The evidence obtained during the investigation establishes that the detained individuals, together with the rally organizers, destroyed the fence of the President's Palace located on Atoneli Street on October 4 and attempted to break into the palace.
In the course of the ongoing investigation, a total of 35 individuals have been detained to date, including rally organizers as well as participants who committed illegal and violent acts.
Employees of the Ministry of Internal Affairs continue to conduct appropriate investigative actions to identify other perpetrators of the crime and bring them to criminal liability.
The investigation into the incident is being conducted under Articles 187, 222, 225, and 317 of the Criminal Code of Georgia," reads the information disseminated by the Ministry of Internal Affairs.