საქართველოს მთავრობა აცხადებს, რომ "შემხვედრი ზომებით" არ უპასუხებს ესტონეთის და ლიეტუვის სანქციებს
საქართველოს მთავრობა ეხმიანება ლიეტუვასა და ესტონეთის მიერ ქართველი პოლიტიკოსებისა და მოსამართლეების დასანქცირებას, აცხადებს, რომ აქვს "შემხვედრი ზომების" შესაძლებლობა, თუმცა ამას არ გააკეთებს "ლიეტუველი და ესტონელი ხალხის პატივისცემის გამო".
საქართველოს მთავრობა ამტკიცებს, რომ ეს ქვეყნები "უცხო ქვეყნის ადმინისტრაციის კარნახით მოქმედებენ", თუმცა არ აზუსტებს, რომლის.
„როგორც ცნობილია, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობებმა მიიღეს გადაწყვეტილება საქართველოს ხელისუფლების ოცამდე წარმომადგენლისთვის, მათ შორის საქართველოს პრემიერ-მინისტრისთვის სანქციების დაწესების თაობაზე.
საქართველოს ხელისუფლებას აქვს უფლება და შესაძლებლობა, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობების აღნიშნულ ანტიქართულ გადაწყვეტილებას შემხვედრი ზომები დაუპირისპიროს. თუმცა, ლიეტუველი და ესტონელი ხალხის პატივისცემის გამო, ამგვარი ნაბიჯის გადადგმა მიზანშეწონილად არ მიგვაჩნია. ჩვენი გადაწყვეტილებაა, ორივე სახელმწიფოსთან დავრჩეთ ცალმხრივი მეგობრობის რეჟიმში, რათა ჩვენი მხრივ არ შევუქმნათ საფრთხე ტრადიციულ მეგობრობას ქართველ, ესტონელ და ლიეტუველ ხალხებს შორის.
ფართოდ არის ცნობილი, რომ ესტონეთი და ლიეტუვა არიან სახელმწიფოები, რომლებსაც ევროკავშირის მასშტაბით დღეს ყველაზე მეტად აქვთ შეზღუდული სუვერენიტეტი და რომელთა მთავრობები არა საკუთარი ხალხის ინტერესების შესაბამისად, არამედ უცხო ქვეყნის ადმინისტრაციის კარნახით მოქმედებენ. სწორედ ეს არის მთავარი მიზეზი იმისა, რომ აღნიშნული სახელმწიფოების მთავრობები იძულებული არიან, საკუთარი ღირსების წინააღმდეგ იმოქმედონ. სამწუხაროა, რომ დამოუკიდებლობის 33-წლიანი ისტორიის მიუხედავად, ლიეტუვისა და ესტონეთის ხელისუფლებებმა საბჭოურ მენტალიტეტს დღემდე ვერ დააღწიეს თავი.
ჩვენს მეგობარ ესტონელ და ლიეტუველ ხალხებს ვუსურვებთ სუვერენიტეტის განმტკიცებას და ყოველივე საუკეთესოს 2025 წელს!“,- აღნიშნულია მთავრობის განცხადებაში.

Грузинское правительство критикует Литву и Эстонию, но не введет ответные санкции
В правительстве Грузии, легитимность которого не признают президент Саломе Зурабишвили и оппозиция, прокомментировали санкции, введённые Эстонией и Литвой в отношении премьера Ираклия Кобахидзе и других представителей «Грузинской мечты».
В заявлении указано, что решение Таллинна и Вильнюса – «антигрузинское», но правительство Грузии не будет предпринимать ответных мер в отношении двух стран Балтии «из уважения к литовскому и эстонскому народам».
«Мы принимаем решение остаться в режиме одностороннего партнерства с обоими государствами, чтобы с нашей стороны не создавать угрозу традиционной дружбе между грузинским, эстонским и литовским народами», – сказано в заявлении.
В грузинском правительстве далее заявили, что Эстония и Литва – государства, «у которых на сегодняшний день наиболее ограничен суверенитет в рамках Европейского Союза и чьи правительства действуют не в интересах собственного народа, а по указанию администрации иностранного государства».
«Это является главной причиной того, что правительства этих стран вынуждены действовать против собственного достоинства. К сожалению, несмотря на 33-летнюю историю независимости, власти Литвы и Эстонии до сих пор не смогли избавиться от советского менталитета. Мы желаем нашим друзьям – эстонскому и литовскому народам – укрепления суверенитета и всего наилучшего в 2025 году!» – говорится в заявлении.
Напомним, что Эстония запретила въезд в страну Ираклию Кобахидзе и еще 13 чиновникам и судьям, а Литва – Кобахидзе и еще 16 представителям власти Грузии. Ранее Литва, Латвия и Эстония ввели санкции против основателя «Грузинской мечты», миллиардера Бидзины Иванишвили, главы и чиновников МВД Грузии из-за ответственности за нарушения прав человека.