OSCE/ODIHR-მა საპარლამენტო არჩევნებზე საბოლოო დასკვნა გამოაქვეყნა
ეუთო და მისი დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისი (ODIHR) საქართველოს 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შესახებ საბოლოო დასკვნას აქვეყნებს.
20 დეკემბერს გამოქვეყნებულ დასკვნაში ეუთო წერს, რომ იმეორებს თავის ადრინდელ დასკვნებსა და მიგნებებს.
„არჩევნები ჩატარდა სერიოზული შეშფოთების ფონზე, რომელიც უკავშირდება ახლად მიღებული კანონმდებლობის გავლენას ძირითადი თავისუფლებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების უფლებებზე, საარჩევნო პროცესში ჩართული ინსტიტუტების დამოუკიდებლობის შესუსტების მცდელობებს და ამომრჩევლებზე ზეწოლას, რაც, საარჩევნო დღის პრაქტიკასთან ერთად, ზოგი ამომრჩევლისთვის შიშის გარეშე ხმის მიცემის შესაძლებლობას ზღუდავდა“, - წერს ეუთო.
ODIHR-ის შეფასებით, არჩევნების შემდგომი მოვლენები და საჩივრები არასაკმარისად იქნა განხილული, რამაც შეზღუდა სამართლებრივი მექანიზმები.
ასევე, საპროტესტო აქციების ძალადობრივი დაშლა და მასობრივი დაკავებები სერიოზულ შეშფოთებას იწვევს მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების დაცვის მიმართ საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებაზე.
„ჩვენს ანგარიშში აღწერილი მრავალი საკითხი უარყოფითად აისახა არჩევნების მთლიანობაზე და საზოგადოებრივ ნდობაზე პროცესის მიმართ,“ – აღნიშნა ODIHR-ის მისიის ხელმძღვანელმა ოუენ მერფიმ.
„მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ სასწრაფოდ უპასუხოს ყველა აღძრულ პრობლემას და დაიცვას დემოკრატიული პრინციპები“.
ODIHR-მა ასევე აღნიშნა, რომ მართალია, საარჩევნო კანონმდებლობა უზრუნველყოფდა დემოკრატიული არჩევნების საკანონმდებლო საფუძველს, მაგრამ „ბოლო ცვლილებები, რაც ხშირ შემთხვევაში პოლიტიკური მიზნებისთვის იყო გამოყენებული, უარყოფითად აისახა პროცესზე“.
ანგარიში ხაზს უსვამს, რომ „საჩივრები როგორც ხმის მიცემის დღემდე და ამ დღის შემდეგ ხშირად არ იყო სათანადოდ სიღრმისეულად განხილული და ტექნიკური საფუძვლით არ განიხილებოდა, რაც არღვევდა სათანადო განხილვის უფლებას.
ანგარიშის მიხედვით, არჩევნების დღეს დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულოს დარღვევის ხშირი შემთხვევები, პროცედურული შეუსაბამობები და ზეწოლისა და მუქარის შესახებ შეტყობინებები, მათ შორის პროცესის ვიდეოჩანაწერის გზით, რამაც ნეგატიურად იმოქმედა საზოგადოებრივ ნდობაზე.
OSCE/ODIHR რეკომენდაციას უწევს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს საჩივრების ეფექტური განხილვა, გაზარდოს საარჩევნო პროცესის გამჭვირვალობა და განამტკიცოს საზოგადოებრივი ნდობა პროცესისადმი.
ანგარიშში ასევე მითითებულია, რომ საერთაშორისო ვალდებულებების დარღვევით, დემონსტრაციები ძალადობრივად იქნა დაშლილი, დააკავეს ჟურნალისტები და დაფიქსირდა ბრალდებები წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის შსახებ.
ODIHR ხაზს უსვამს, რომ ის, თავისი მანდატის შესაბამისად, არ აღიარებს ან არ ამტკიცებს არჩევნებს, არამედ უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის სრულყოფილ და მიუკერძოებელ შეფასებას უნივერსალური პრინციპების და საერთაშორისო ვალდებულებების საფუძველზე.
„ორგანიზაცია მზადაა, დაეხმაროს საარჩევნო პროცესში ჩართულ მხარეებს პრობლემების გადაწყვეტის მიზნით შემდგომ დიალოგსა და კონკრეტულ ქმედებებში“, - წერს ეუთო.
ანგარიში მოიცავს რეკომენდაციებს როგორც საკანონმდებლო, ისე პრაქტიკულ ცვლილებების შესახებ, რათა გაიზარდოს საზოგადოებრივი ნდობა, ამომრჩევლებს მიეცეთ შიში გარეშე ხმის მიცემის შესაძლებლობა და გაუმჯობესდეს საარჩევნო პროცესის გამჭვირვალობა და მთლიანობა საქართველოში.

БДИПЧ/ОБСЕ опубликовало итоговый доклад о парламентских выборах в Грузии
Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ) опубликовало свой окончательный доклад о парламентских выборах в Грузии, которые состоялись 26 октября.
В пресс-релизе, опубликованном на сайте ОБСЕ, указано, что выборы проходили на фоне серьезных опасений по поводу воздействия недавно принятого законодательства на основные свободы и гражданское общество; шагов по уменьшению независимости институтов, участвующих в избирательном процессе; и давления на избирателей, что в сочетании с практикой в день выборов подорвало возможность некоторых избирателей голосовать без страха репрессий.
В своей оценке поствыборных событий и жалоб БДИПЧ выяснил, что дела рассматривались недостаточно тщательно, ограничивая правовые средства защиты, а принудительное подавление протестов и многочисленные аресты вызвали серьезные опасения по поводу соблюдения международных обязательств в области свободы мирных собраний.
«Множество проблем, отмеченных в нашем финальном отчете, отрицательно сказались на целостности этих выборов и подорвали доверие общества к этому процессу. Чтобы защитить демократические принципы, находящиеся под угрозой в Грузии, крайне важно, чтобы власти срочно рассмотрели все обеспокоенности», — сказал Оуэн Мерфи, возглавлявший миссию БДИПЧ по наблюдению за выборами в Грузии в 2024 году.
В отчете говорится о «негативном влиянии поляризованных и инструментализированных медиа, а также ограниченного контроля за финансированием выборов, хотя участники в целом смогли свободно проводить свои кампании, а кандидаты из 18 партийных списков соревновались в непримечательной кампании».
«Многие преимущества правящей партии, в дополнение к значительному неравенству в финансовых ресурсах, способствовали созданию неравных условий», – указано в пресс-релизе.
ОБСЕ указывает, что подготовка к выборам была хорошо организована, но в день выборов было зафиксировано множество фактов нарушения тайны голосования, процедурных несоответствий, давления и запугивания, что негативно сказалось на доверии общества к процессу.
«После выборов также прошли масштабные протесты, которые неоднократно жестоко разгонялись, что привело к многочисленным арестам и обвинениям в жестокости по отношению к протестующим и журналистам, что нарушает международные обязательства, гарантирующие право на свободу собраний, а также право на защиту от пыток и других форм жестокого обращения», – сказано в сообщении.
В пресс-релизе указано, что мандат БДИПЧ не состоит в признании или одобрении выборов: «Вместо этого БДИПЧ предоставляет всестороннюю и беспристрастную оценку избирательного процесса на основе универсальных принципов, международных обязательств и обязательств всех стран ОБСЕ по проведению демократических выборов. Это позволяет избирателям формировать собственные суждения о качестве выборов. Офис также готов поддерживать широкий круг заинтересованных сторон избирательного процесса в их усилиях по решению проблем через поствыборный диалог и конкретные действия».
Отчет также предлагает ряд рекомендаций по улучшению проведения выборов, включая законодательные реформы «для увеличения прозрачности и целостности избирательного процесса в Грузии».
Грузинский премьер, легитимность которого не признают президент Саломе Зурабишвили и оппозиция, на брифинге поблагодарил БДИПЧ/ОБСЕ за опубликованный отчет. По его словам, «парламентские выборы были должным образом оценены», а БДИПЧ/ОБСЕ «выражает готовность к сотрудничеству с избранными властями».