4 პარტია: OSCE/ODIHR–ის შეფასება ახალი არჩევნების გამართვისთვის კანონიერ საფუძველს ქმნის
ოთხი ოპოზიციური პარტია ["ძლიერი საქართველო", "ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობა", "კოალიცია ცვლილებისთვის", "საქართველოსთვის"] 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე ეუთო/ოდირის ( OSCE/ODIHR) დასკვნას საერთო განცხადებით ეხმიანება. მათი თქმით, "2024 წლის არჩევნების შეფასება ისტორიულად ყველაზე ნეგატიური დასკვნაა, რომელიც ამ ორგანიზაციას ოდესმე დაუწერია საქართველოში ჩატარებულ არჩევნებთან დაკავშირებით".
"ეუთო/ოდირი უკვე მრავალი წელია აკვირდება საარჩევნო პროცესს საქართველოში. 2024 წლის არჩევნების შეფასება ისტორიულად ყველაზე ნეგატიური დასკვნაა, რომელიც ამ ორგანიზაციას ოდესმე დაუწერია საქართველოში ჩატარებულ არჩევნებთან დაკავშირებით. ეუთო/ოდირის დასკვნის თანახმად, 26 ოქტომბრის არჩევნებმა ვერ უზრუნველყო მოქალაქეების კონსტიტუციური საარჩევნო უფლების რეალიზაცია.
დასკვნის თანახმად, ამომრჩეველთა დაშინების, მედია მიკერძოების, არათანაბარი პირობების და ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის ერთობლიობა ცხადყოფს, რომ არჩევნებმა ვერ დააკმაყოფილა ძირითადი დემოკრატიული სტანდარტები და ეუთოს წინაშე აღებული ვალდებულებები, რაც თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარებისთვისაა აუცილებელი.
საქართველოს არალეგიტიმური ხელისუფლება, ბიძინა ივანიშვილის მეთაურობით, 26 ოქტომბრიდან ატყუებს ქართველ ამომრჩეველს, რომ ეუთო/ოდირის საბოლოო დასკვნას შეეძლო ქართლი ოცნების მიერ ძალაუფლების უზურპაციისთვის ლეგიტიმურობის მინიჭება. ეუთო/ოდირის მიერ დღეს გამოქვეყნებულმა დასკვნამ და რეკომენდაციების ერთობლიობამ თავის შინაარსით დაადასტურა საარჩევნო შედეგის არალეგიტიმურობა, რაც ხელახალი არჩევნების საფუძველია.
კერძოდ, ეუთო/ოდირის დასკვნა განმარტავს, რომ ორგანიზაციის მანდატი არ გულისხმობს არჩევნების ლეგიტიმურობის დადგენას. მას შეუძლია მხოლოდ საარჩევნო პროცესის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის შეფასება. თავისთავად ამ ფაქტის ხაზგასმა დოკუმენტში და ლეგიტიმურობის საკითხის ამგვარად დაყენება ორგანიზაციის მხრიდან, რომელიც სტანდარტულად ამ ტერმინოლოგიას დასკვნებში არ იყენებს, სწორედ იმაზე მიუთითებს, რომ არსებობს ლეგიტიმაციის დეფიციტი.
რაც შეეხება უშუალოდ საარჩევნო პროცესს, რომლის შეფასებაც არის ეუთო/ოდირის მანდატით განსაზღვრული, იგი შეფასებულია, როგორც მკვეთრად უარყოფითი, მრავალი დარღვევებით, მათ შორის ისეთი ფუნდამენტური პრინციპის, როგორიცაა არჩევანის ფარულობა.
ეუთოს დასკვნა ცალსახად აცხადებს, რომ საარჩევნო პროცესის მიმართ არ არსებობდა ნდობა ამომრჩევლის მხრიდან, რაც აისხა არჩევნების შემდგომ შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში, მასობრივ საპროტესტო აქციებში, რომელიც სასტიკად იქნა დარბეული, მოქალაქეების ფუნდამენტური უფლებების დარღვევით.
კონკრეტულად დასკვნა ხაზს უსვამს შემდეგ დარღვევებსა და ნეგატიურ გარემოებებს:
- უახლესი კანონმდებლობა, რომელიც ე.წ. რუსულ კანონს გულისხმობს და რომელმაც ნეგატიური ეფექტი იქონია ფუნდამენტურ თავისუფლებებსა და სამოქალაქო საზოგადოებაზე;
- საარჩევნო პროცესში ჩართული ინსტიტუტების პოლიტიზირება საარჩევნო მიზნებისთვის;
- ამომრჩევლებზე ზეწოლა და დაშინება, სადაც არჩევნების დღეს ამომრჩეველს ეზღუდებოდა შურისძიების შიშის გარეშე ხმის მიცემა;
- ხმის მიცემის ფარულობის მასობრივი დარღვევა, ამომრჩევლის ნების კონტროლის მიზნით ხმის მიცემის პროცესის ვიდეო ჩაწერა, რამაც შეარყია საზოგადოების ნდობა არჩევნებისადმი;
- არჩევნების შემდგომ პერიოდში, საჩივრების არასათანადოდ განხილვა და შეზღუდული სამართლებრივი დაცვის საშუალებების არარსებობა;
- საპროტესტო აქციების ძალადობრივი ჩახშობა, მათ შორის მონაწილეების დაპატიმრება და მათ მიმართ სასტიკი მოპყრობა;
- მედიის პოლარიზება და ინსტრუმენტალიზება, ამომრჩევლისთვის ინფორმირებული არჩევანის შეზღუდვა;
- პოლიტიკური დაფინანსების არასათანადო მონიტორინგი და რესურსების მნიშვნელოვანი დისბალანსი მმართველი პარტიის სასარგებლოდ;
- განსაკუთრებული ზეწოლა საჯარო მოხელეებზე;
- საარჩევნო დარღვევებზე რეაგირების მექანიზმების არაეფექტიანობა.
ეუთო/ოდირის საბოლოო შეფასება 26 ოქტომბრის არჩევნებთან დაკავშირებით, კანონიერ და ლოგიკურ საფუძველს ქმნის საზოგადოების უდიდესი ნაწილისა და პროდასავლური, დემოკრატიული ოპოზიციის მოთხოვნის შესასრულებლად და ახალი არჩევნების დასანიშნად", - ნათქვამია განცხადებაში.

Оппозиция: оценка БДИПЧ/ОБСЕ обеспечивает юридическую основу для назначения перевыборов
«Итоговая оценка БДИПЧ/ОБСЕ выборов 26 октября обеспечивает юридическую и логическую основу для удовлетворения требований большинства общества и прозападной, демократической оппозиции и назначения новых выборов», — говорится в совместном заявлении четырех оппозиционных партий, преодолевших проходной барьер на парламентских выборах и отказавшихся от мандатов.
«БДИПЧ/ОБСЕ уже много лет наблюдает за избирательным процессом в Грузии. Оценка выборов 2024 года является исторически самым негативным выводом, который эта организация когда-либо писала по выборам, прошедшим в Грузии.
Согласно заключению БДИПЧ/ОБСЕ, выборы 26 октября не обеспечили реализацию конституционного права граждан голосовать.
Согласно заключению, сочетание запугивания избирателей, предвзятости СМИ, неравных условий и нарушений тайны голосования демонстрирует, что выборы не соответствовали основным демократическим стандартам и обязательствам перед ОБСЕ, которые необходимы для свободных и справедливых выборов.
Нелегитимное правительство Грузии во главе с Бидзиной Иванишвили с 26 октября обманывает грузинский электорат, утверждая, что окончательное заключение БДИПЧ/ОБСЕ может придать легитимность узурпации власти «Грузинской мечтой». Опубликованное заключение и комплекс рекомендаций БДИПЧ/ОБСЕ подтвердили нелегитимность результатов выборов, которые являются основанием для перевыборов.
В частности, в отчете БДИПЧ/ОБСЕ уточняется, что в мандат организации не входит определение легитимности выборов. Она может лишь оценить соответствие избирательного процесса международным стандартам. Само по себе выделение этого факта в документе и постановка таким образом вопроса о легитимности организацией, которая не использует эту терминологию в своих выводах как стандарт, свидетельствует об отсутствии легитимности.
Что касается самого избирательного процесса, оценка которого определяется мандатом БДИПЧ/ОБСЕ, то он оценивается как резко негативный, с множеством нарушений, в том числе такого основополагающего принципа, как тайна выборов.
В докладе ОБСЕ однозначно говорится об отсутствии доверия избирателей к избирательному процессу, что выразилось в возникшем после выборов политическом кризисе, в массовых протестах, которые были жестоко подавлены, с нарушением фундаментальных прав граждан.
В частности, в заключении подчеркиваются следующие нарушения и негативные обстоятельства:
- Новое законодательство, под которым подразумевается «российский закон», оказало негативное влияние на основные свободы и гражданское общество;
- Политизация институтов, участвующих в избирательном процессе, в избирательных целях;
- Давление и запугивание избирателей, когда избирателям запрещали голосовать, под страхом репрессий в день выборов;
- Массовое нарушение тайны голосования, видеосъемка процесса голосования для контроля воли избирателей, что подорвало доверие общества к выборам;
- В поствыборный период ненадлежащее рассмотрение жалоб и отсутствие ограниченных средств правовой защиты;
- Насильственное подавление протестов, включая задержание и жестокое обращение с участниками;
- Поляризация и инструментализация средств массовой информации, ограничивающие осознанный выбор избирателей;
- Неадекватный мониторинг политического финансирования и значительный дисбаланс ресурсов в пользу правящей партии;
- Особое давление на госслужащих;Неэффективность механизмов реагирования на нарушения выборов.
Окончательная оценка БДИПЧ/ОБСЕ выборов 26 октября создает правовую и логическую основу для удовлетворения требований большинства общества и прозападной, демократической оппозиции и назначения новых выборов», — говорится в заявлении.