ნამჩავაძე: ქცევის შეცვლის შემთხვევაში ივანიშვილს აქვს საშუალება, გამოვიდეს სანქციებიდან
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ მთავარი ეკონომისტი ბესო ნამჩავაძე "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარისთვის ბიძინა ივანიშვილისთვის აშშ–ის მიერ დაწესებულ სანქციებს ეხმიანება და აცხადებს, რომ ქცევის შეცვლის შემთხვევაში ივანიშვილს აქვს საშუალება, გამოვიდეს სანქციებიდან.
"ამერიკის სახელმწიფო ხაზინამ (იქაური ფინანსთა სამინისტრო) ბიძინა ივანიშვილი შეიყვანა უცხოური აქტივების კონტროლის ოფისის (OFAC) სანქცირებულთა სიაში (SDN)
სანქციები არის ინდივიდუალური, ანუ დასანქცირდა მხოლოდ ბიძინა ივანიშვილი და არა მისი ოჯახის წევრები
სანქცია გულისხმობს აშშ-ში მისი აქტივების გაყინვას და მასთან ნებისმიერი ტრანზაქციების შეწყვეტას
დასანქცირების პარალელურად OFAC-მა გამოსცა ლიცენზია, რომლის თანახმად სანქციები არ ვრცელდება არც ბიძინა ივანიშვილის საკუთრებაში არსებულ კომპანიებზე. გამონაკლისის სახით სანქციები გაავრცელეს რუსეთთან დაკავშირებულ შესაძლო ტრანზაქციებზე და „კრედიტ სვისთან“ დავის ფინანსურ შედეგებზე
სანქციას თან ახლავს ჩანაწერი Secondary sanctions risk-ზე, რაც ძალიან მკაცრი მიდგომაა. ეს გულისხმობს, რომ ნებისმიერი ფიზიკური ან იურიდიული პირი, ვინც ივანიშვილთან რაიმე ტრანზაქციას განახორციელებს, აშშ-ს მხრიდან “დაიბლოკება” (შეეზღუდება წვდომა აშშ-ს ფინანსურ რესურსებზე, დოლარზე, ამერიკულ კომპანიებზე და სერვისებზე)
რატომ არ შეიყვანა აშშ-მა ივანიშვილი მაგნიტსკის სიაში, როცა ამის საფუძვლებიც არსებობს?
მაგნიტსკის სია არის ძალიან მკაცრი და ამავე დროს სადამსჯელო, მისი მიზანი არ არის დასანქცირებულ პირს ქცევა შეაცვლევინოს, შეაჩეროს. მისი მიზანი სამუდამო დასჯაა
OFAC-ის სანქცია ივანიშვილს აძლევს საშუალებას, ქცევის შეცვლის შემთხვევაში გამოვიდეს სანქციებიდან
OFAC-მა ივანიშვილი არ დაასანქცირა სრულად. წინ კიდევ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები დაიტოვა: სანქციების გავრცელება მის კომპანიებზე, მის ოჯახის წევრებზე და ბიზნეს-პარტნიორ ნათესავებზე
ასე რომ “მიწაში ჩადეს”, “გაანადგურეს” და ა.შ. ტყუილია. მიდგომა არის თანდათანობითი, რაც სწორია. აშშ-მა დაიტოვა ბერკეტები, რომ თუ რეპრესიებს და ანტიდასავლურ პოლიტიკას გააგრძელებს, სანქციები გაუმკაცროს
გამკაცრების დიდი პოტენციალია წინ, მაგალითად, იქამდეც კი შეიძლება მივიდეს საქმე, რომ გალერია თბილისიდან ბრენდები გამოვიდნენ, სანქციების შიშით
მხატვრულ-ლიტერატურულ წიაღსვლებს, ჯობია, სწორი ინფორმაცია გაავრცელოთ. იქნებ, თავად დასანქცირებულსაც სხვა რამეს უყვებიან", – წერს ნამჩავაძე სოციალურ ქსელში.
ცნობისთვის: ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა "ქართული ოცნების" საპატრიო თავმჯდომარეს, ქვეყნის არაფორმალურ მმართველ ბიძინა ივანიშვილს ფინანსური სანქციები დაუწესა.

Экономист пояснил, почему США не включили Иванишвили в «список Магнитского»
«Без тостов и патетики» главный экономист НПО Transparency International Georgia Бесо Намчавадзе пояснил санкции, введённые против основателя и почетного председателя «Грузинской мечты», миллиардера Бидзины Иванишвили.
«Министерство финансов США включило Бидзину Иванишвили в санкционный список лиц Управления по контролю за иностранными активами (OFAC), категории SDN.
Санкции индивидуальны: под них попал только Бидзина Иванишвили, члены его семьи не затронуты.
Санкции предусматривают замораживание его активов в США и прекращение любых связанных с ними транзакций
Одновременно с введением санкций OFAC издало лицензию, согласно которой санкции не распространяются на компании, принадлежащие Иванишвили. Однако ограничения касаются возможных транзакций, связанных с Россией, и финансовых последствий спора с Credit Suisse», – пишет Намчавадзе.
Введенные ограничения содержат предупреждение о риске вторичных санкций, продолжает экономист:
«Это означает, что любые физические или юридические лица, которые будут осуществлять какие-либо транзакции с Иванишвили, рискуют быть заблокированными США (лишение доступа к финансовым ресурсам США, доллару, американским компаниям и услугам)».
Намчавадзе поясняет, почему Иванишвили не включили в санкционный «список Магнитского»:
«Список Магнитского является крайне жёстким инструментом, который имеет карательный характер. Его цель – не изменить поведение санкционированного лица, а наказать его навсегда.
Санкции OFAC дают Иванишвили возможность выйти из-под санкций, если он изменит своё поведение.
Санкции против Иванишвили не являются полными. OFAC оставило пространство для дальнейших шагов, включая распространение санкций на его компании, членов семьи и деловых партнёров.
Поэтому заявления о том, что Иванишвили «уничтожили» или «похоронили», являются ложными.
Подход является постепенным, что правильно. США сохранили рычаги воздействия, чтобы при продолжении репрессий и антизападной политики ужесточить санкции.
Перспективы ужесточения значительные. Например, может дойти до того, что из (торгового центра) Galleria Tbilisi уйдут бренды из-за опасений перед санкциями.
Вместо художественно-литературных преувеличений лучше распространять точную информацию. Возможно, самому санкционированному рассказывают что-то совсем другое».
Грузинский премьер Ираклий Кобахидзе, легитимность которого не признают президент Саломе Зурабишвили и оппозиция, прокомментировал санкции, введенные Соединенными Штатами в отношении Бидзины Иванишвили. Кобахидзе заявляет, что Иванишвили уже де-факто находился под санкциями, и тот факт, что эта мера была принята, «не имеет никакого значения».Неизвестно, какая часть состояния миллиардера все еще находится на Западе. Ранее сообщалось, к примеру, что он вывез принадлежащие ему произведения искусства из Лондона и Нью-Йорка.По информации Bloomberg, состояние Иванишвили за последний год увеличилось на $1 млрд и составляет $7,6 млрд.