რუსეთის ფედერაციის ინტერესები ლიბიაში - დაყავი და იბატონე
რუსეთის ფედერაციის მიერ უცხო ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩარევა სიახლეს არ წარმოადგენს. პოლიტიკური ტექნოლოგია, რომელსაც ოფიციალური მოსკოვი და კრემლთან დაახლოებული პირები იყენებენ, მრავალ ბერკეტს მოიცავს. მათ შორის ყველაზე გავრცელებულია ღია სამხედრო აგრესია, უკანონო დაჯგუფებების სამხედრო-პოლიტიკური დახმარება, პოლიტიკური ზეწოლა, პროპაგანდა/პიარ-ტექნიკა გავლენის აგენტების დახმარებით, რუსეთისადმი ლოიალური საზოგადოებრივი აზრის ფორმირება და არჩევნებში ჩარევა. აღნიშნული მეთოდების გამოყენებით, რუსეთი სამიზნედ ირჩევს ნებისმიერ ქვეყანას, რომელიც მისი პოლიტიკური დღის წესრიგისთვის აქტუალურია. შერჩევითობის პრინციპი მეტწილად დამოკიდებულია ქვეყნის სტრატეგიულ მნიშვნელობაზე, მის რესურსებსა და გეოპოლიტიკურ ვითარებაზე.
ამ მიმართულებით საინტერესოა ლიბიის მაგალითის განხილვა, სადაც რამდენიმე საკითხია მნიშვნელოვანი - გეოპოლიტიკა, რეგიონის ძალთა თანაფარდობა და, რა თქმა უნდა, ნავთობი. ცხადია ფაქტორთა ამგვარი ერთობლიობა ინტერესის საგანია რუსეთის ფედერაციისათვის.
2011 წელს ლიბიის დიქტატორ მუამარ კადაფის რეჟიმის დამხობის შემდეგ განვითარებული მოვლენები პოლიტიკური სიტუაციის სტაბილიზაციისკენ არ წასულა. მიმდინარე მდგომარეობა ცხადყოფს, რომ ხელახლა განვითარებული სამოქალაქო ომი, რომელიც 6 წელია, მიმდინარეობს, სულ უფრო მწვავე ხასიათს იძენს. ადგილობრივი ძალები - ლიბიის ეროვნული არმია (LNA) და მასთან დაპირისპირებული ეროვნული თანხმობის მთავრობა (GNA) ძალაუფლების მოპოვებისათვის იბრძვიან. საგულისხმოა, რომ რუსეთის ლიბიური გამბიტი ორივე მხარის მხარდაჭერას მოიცავს - ერთის მხრივ, ის შეიარაღებით და დაქირავებული არმიით ლიბიის ეროვნული არმიის მეთაურ ხალიფა ჰაფთარს ასაზრდოებს, ხოლო მეორეს მხრივ, მის ოპონენტთან მოლაპარაკებისთვის ღიაა. ამ სიტუციაში განსაკუთრებით საყურადღებოა ის, რომ უკანასკნელ პერიოდში კრემლის მიერ ფარული მეთოდებით მოამარ კადაფის შვილის - საიფ ალ-კადაფის მხარდაჭერა სულ უფრო თვალშისაცემი ხდება.
2018 წლის ზაფხულში აფრიკის კონტინენტის რესურსებით დაინტერესება უკვე ნათლად შეიმჩნეოდა პრეზიდენტ პუტინის გამოსვლებში, ის არ მალავდა გეგმებს „რუსეთ-აფრიკის“ ურთიერთობების გაძლიერების შესახებ. მიზნის სისრულეში მოსაყვანად რუსული ფარული პოლიტიკური პლატფორმა „ინტერნეტის კვლევის სააგენტო“ (IRA) ჩაერთო, რომლის წარმომადგენლები ლიბიაში თავს საზოგადოებრივი ურთიერთობების სპეციალისტებად ასაღებდნენ, ხოლო რეალურად, მათი მომსახურების პაკეტი პოლიტიკურ რჩევებსა და საარჩევნო კამპანიის დაფინანსებას მოიცავდა. იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთის მხარდაჭერა საიფ ალ-კადაფის მიმართ სწორედ ამ მეთოდებით ხორციელდებოდა, რთული გამოსაცნობი არ უნდა იყოს, თუ რა დირექტივებით ხელმძღვანელობდა ფარული რუსული ორგანიზაცია.
2019 წლის გაზაფხულზე ლიბიელმა სამართალდამცველებმა რუსი პოლიტტექნოლოგი მაქსიმ შუგალეი და მისი თარჯიმანი სამერ ჰასან ალი სუეიფანი ტრიპოლში არეულობისა და სამოქალაქო ომის პროვოცირების ბრალდებით დააკავეს. გამოძიების შედეგად დადასტურდა, რომ ისინი რუსული ფარული, პოლიტიკური პლატფორმა „ინტერნეტის კვლევის სააგენტოს“ თანამშრომლები იყვნენ. ეს არის ორგანიზაცია, რომელიც მთელს მსოფლიოში რუსულ „ტროლების ფაბრიკად“ არის ცნობილი და „პუტინის მზარეულად“ წოდებული ევგენი პრიგოჟინის დაფინანსებით მუშაობს. „ინტერნეტის კვლევის სააგენტო“ რამდენიმე მიმართულებით საქმიანობს: კრემლისთვის ხელსაყრელი ნარატივების შემუშავება, სადაც ხდება პუტინის პოლიტიკის და მისი ფიგურის პოპულარიზაცია, უკრაინის „დაბრუნებაზე“ შესაბამისი გზავნილების გაჟღერება, პროპაგანდა რუსეთის ძლევამოსილებაზე, რუსეთის საპირწონედ დასავლური ქვეყნების დაღდასმა, უცხო ქვეყნების არჩევნებში ჩარევა და სხვა.
დასავლური მედიის ცნობით, პრიგოჟინი მჭიდრო კავშირშია რუსულ სპეცსამსახურებთან, რაც ერთგვარი ტენდენციაა ყველა რუსი ოლიგარქისთვის. პრიგოჟინის სახელს უკავშირდება კერძო სამხედრო კომპანია „Wagner“-ის შექმნაც, რომლის ხელმძღვანელობაც მან „გრუ“-ს ყოფილ თანამშრომელ დიმიტრი უტკინს გადააბარა. სწორედ ამ კომპანიის სამხედროები იბრძვიან ლიბიის ეროვნული არმიის მხარეს. ეს „მწვანე კაცუნები“ ასევე აქტიურად მონაწილეობდნენ აღმოსავლეთ უკრაინაში მიმდინარე საომარ მოქმედებებში.
თავის დროზე, ლიბიაში დაკავებული შუგალეი რუსეთისათვის სასურველი კანდიდატის სასარგებლოდ აქტიურად, თუმცა უშედეგოდ იყო ჩართული მადაგასკარის საპრეზიდენტო არჩევნებშიც. პროფესიით ის ექიმია, თუმცა თავისი საქმიანობით პროპაგანდისა და ყალბი ამბების ინტერნეტ-„ქარხნის“ შექმნაზე იყო ორიენტირებული. საგულისხმოა, რომ 2019 წელს სოციალურ ქსელ „ფეისბუქის“ ადმინისტრაციამ ასობით ის ანგარიში დაბლოკა, რომელიც აფრიკის სახელმწიფოების შიდა პოლიტიკურ ვითარებაზე გავლენას ახდენდა. ყალბ ანგარიშებს აფრიკის 8 ქვეყანაში დაახლოებით ერთ მილიონიან აუდიტორიაზე ჰქონდათ წვდომა და ისინი მაგადასკარის, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკის, მოზამბიკის, კონგოს, კოტ-დიუვარის, კამერუნის, სუდანისა და ლიბიის შიდა საქმეებში ჩარევისთვის გამოიყენებოდნენ.
აღნიშნული მაგალითები ერთგვარი ილუსტრაციაა იმისა, თუ როგორი ტექნოლოგიით ცდილობს რუსეთის ფედერაცია თავისი საგარეო პოლიტიკური დღის წესრიგის გატარებას. ლიბიის შემთხვევა ძალზე წააგავს კრემლის მიერ მონტენეგროს მთავრობის გადაყენების მცდელობას 2016 წელს, ასევე იმ დესტრუქციულ ნაბიჯებს, რომლებიც პრეპსას ხელშეკრულების ხელის შეშლას ისახავდა მიზნად; ამ ხელშეკრულების დადების შედეგად მაკედონიამ და საბერძნეთმა ხანგრძლივი უთანხმოება მოაგვარეს და მაკედონიის სახელი ჩრდილოეთ მაკედონიით შეიცვალა, რათა არ შეფერხებულიყო ნატო-ში მისი გაწევრიანების პროცესის დაწყება.
მუდმივი არასტაბილურობა და კონფლიქტები რუსეთისთვის ხელსაყრელია, რადგან რუსულ კომპანიებს საშუალება ეძლევათ, ითანამშრომლონ რესურსების მოსაპოვებლად. სტრატეგიული მნიშვნელობის ნავთობსადენების ხელში ჩაგდება, ცხადია, რუსეთის ერთ-ერთი მთავარი საზრუნავია. სწორედ ასე ექმნება რუსულ კერძო სამხედრო კომპანიებს დასაქმების მუდმივი საჭიროება. ამ მხრივ აღსანიშნავია, რომ ჰაფთარისთვის ღია სამხედრო დახმარება სწორედ ნავთობსადენების ხელში ჩაგდებას ემსახურება.
ბრიტანული The Guardian-ის ცნობით, რუსეთს საკმაოდ ადარდებს ევროკავშირის მიერ მასზე დაკისრებული ეკონომიკური სანქციები და ლიბიის საკითხს მოლაპარაკებათა პროცესში სავაჭრო საგნად იყენებს. აქედან გამომდინარე, მის ინტერესებში სულაც არ შედის სტაბილური ლიბია - რაც მეტად გაჭიანურდება კონფლიქტის მოგვარებისთვის შეთანხმების მიღწევა, მით უფრო მეტი გასაქანი აქვს კრემლს ევროკაშირის მხრიდან დათმობების მისაღებად.
გეოპოლიტიკური თვალსაზრისით, ლიბიაში რეჟიმის ცვლილება რუსეთს აფრიკის რეგიონში საყრდენს აძლევს. ოდიოზური რეჟიმების მხარდაჭერა აფრიკაში თუ ახლო აღმოსავლეთში ერთ-ერთი ნაწილია რუსეთის გლობალური პოლიტიკისა, რაც ამგვარი „საყრდენების“ მთელი მსოფლიოს მასშტაბით შეძენას გულისხმობს. გეოპოლიტიკურ თამაშში მის პოლიტიკურ მიზნებს არეულობა უფრო მიესადაგება, თუ რეგიონის სიჭრელეს და საკვანძო მოთამაშეების განსხვავებულ, ხშირად ურთიერთსაპირისპირო მიზნებს გაითვალისწინებთ.
ინტერნეტ-ტექნოლოგიებით არჩევნების შედეგებზე ზემოქმედება და ლიბიის ეროვნული არმიისთვის სამხედრო დახმარება რუსეთს საშუალებას აძლევს, თავისი გავლენა გააფართოვოს და მასთან ერთად ნავთობიც მიიღოს. და რაც მეტად იქნება ლიბია ქაოსში, მით მეტი საშუალება ექნება რუსეთს, იყოს დომინანტი და დაეპატრონოს ნავთობს „დაყავი და იბატონეს“ პრინციპით.
რაც შეეხება რუსეთის შეკავებას, ეს ჯერ კიდევ შესაძლებელია - დასავლეთის სანქციებით და საერთაშორისო ზეწოლით რუსეთზე, რომ კრემლი ამ და სხვა სუვერენული ქვეყნების შიდა საქმეებში აღარ ჩაერიოს.

Интересы Российской Федерации в Ливии - разделяй и властвуй
Вмешательство Российской Федерации во внутренние дела зарубежных стран не является секретом ни для кого. Политические технологии, используемые официальной Москвой и приближёнными Кремля, включают в себя множество рычагов. Наиболее распространенными являются открытая военная агрессия, военно-политическая помощь незаконным группам, политическое давление, методы пропаганды / пиара, агенты влияния, формирование лояльного к России общественного мнения и вмешательство в выборы. Используя эти методы, Россия нацеливается на любую страну, которая интересна её политической повестке дня. Принцип избирательности во многом зависит от стратегического значения страны, ее ресурсов и геополитической ситуации.
В этом отношении интересно рассмотреть ливийский пример, где имеют важность несколько аспектов - геополитика, соотношение региональных сил и, конечно, нефть. Очевидно, что это сочетание факторов представляет большой интерес для Российской Федерации.
События, произошедшие после свержения режима ливийского диктатора Муаммара Каддафи в 2011 году, не стабилизировали политическую ситуацию. Нынешняя ситуация показывает, что гражданская война, которая продолжается уже шесть лет, становится все более агрессивной. Местные силы - Ливийская национальная армия (LNA) и выступающие против неё правительство Национального согласия (GNA) борются за власть. Примечательно, что российский “ливийский гамбит” включает в себя поддержку обеих сторон - с одной стороны, он помогает оружием и солдатами командующему Ливийской национальной армией Халифу Хафтару, а с другой - открыт для переговоров с его противником. В этой ситуации особенно примечательно, что в последнее время все более очевидной становится поддержка Кремлем сына Муамара Каддафи -Саифа Каддафи.
Летом 2018 года интерес к ресурсам африканского континента уже отчетливо проявился в выступлениях президента Путина, где он не скрывал своих планов по укреплению отношений "Россия-Африка". И в это время российское политическое агентство Internet Research Agency (IRA) приступило к выполнению задачи, послав своих специалистов по связям с общественностью в Ливию, чей пакет услуг фактически включал политические консультации и финансирование избирательной кампании. Нетрудно догадаться, на самом деле какие директивы имела эта российская организация.
Весной 2019 года ливийские сотрудники правоохранительных органов задержали российского политолога Максима Шугалея и его переводчика Самера Хасана Али Суефани в Триполи по обвинению в провоцировании беспорядков и гражданской войны. Расследование показало, что это были сотрудники именно российской политической платформы Internet Research Agency. Это организация, известная во всем мире как Русская фабрика троллей, которая финансируется Евгением Пригожиным, так называемым поваром Путина. Агентство Интернет-исследований работает в нескольких областях - разрабатывает благоприятные для Кремля нарративы, пропагандирующие политику и позитивный имидж Путина, выпускает соответствующую информацию о «возвращении» Украины, пропаганду угодную власти России, противодействует западным странам, вмешивается в процесс выборах в зарубежных станах и многое другое.
По данным западных СМИ, Пригожин тесно связан с российскими спецслужбами, что характерно для всех российских олигархов. Имя Пригожина также связано с созданием частной военной компании “Wagner”, которую он передал бывшему сотруднику “Гру” Дмитрию Уткину. Именно солдаты этой организации сражаются за ливийскую национальную армию. Эти «зеленые человечки» также активно участвовали в боевых действиях на востоке Украины.
До ливийского приключения Шугалей, активно, но тщетно, участвовал в процессе президентских выборов на Мадагаскаре в пользу предпочтительного для России кандидата. По профессии Шугалей врач, хотя его работа была более сосредоточена на создании интернет-фабрики пропаганды и фальшивых новостей. Примечательно, что в 2019 году администрация социальной сети Facebook заблокировала сотни акаунтов, затрагивающих внутриполитическую ситуацию африканских государств. Поддельные учетные записи имели доступ примерно к миллионной аудитории в восьми африканских странах и использовались для вмешательства во внутренние дела Магадакара, Центральноафриканской Республики, Мозамбика, Конго, Кот-д'Ивуара, Камеруна, Судана и Ливии.
Приведенные выше примеры являются иллюстрацией того, какими технологиями пытается Российская Федерация реализовать свою внешнеполитическую повестку дня. Ливийский случай очень напоминает попытку Кремля свергнуть правительство Черногории в 2016 году, а также деструктивные шаги, направленные на воспрепятствование заключению Преспанским соглашения; В результате этого договора Македония и Греция урегулировали давний спор, и название Македонии было изменено на Северную Македонию, чтобы не препятствовать ее вступлению в НАТО.
Постоянная нестабильность и конфликты благоприятны для России, так как российским компаниям открывается путь к добыче многих ресурсов. Захват трубопроводов стратегического значения, очевидно, является одним из главных интересов России. Именно так российские частные военные компании постоянно оказываются нужны. В связи с этим примечательно, что открытая военная помощь Хафтару открывает путь именно к захвату нефтепроводов.
По данным британской The Guardian, Россия довольно обеспокоена экономическими санкциями, введенными ЕС, и использует ливийскую проблему для торговли. Поэтому в ее интересы не входит стабильная Ливия - чем дольше времени потребуется для достижения соглашения по урегулированию конфликта, тем больше уступок получит Кремль от Европейского Союза.
С геополитической точки зрения, смена режима в Ливии дает России опору в африканском регионе. Поддержка одиозных режимов в Африке или на Ближнем Востоке является частью глобальной политики России по приобретению таких «опор» по всему миру. Если принять во внимание богатство региона и различные, часто противоречивые цели основных игроков, в геополитической игре такие политические волнения более на руку Кремлю.
Влияние интернет-технологий на результаты выборов и военная помощь Ливийской национальной армии позволяет России расширять свое влияние и добывать нефть. И чем больше Ливия находится в хаосе, тем больше у России будет возможности доминировать и владеть нефтью по принципу «разделяй и властвуй». Что касается сдерживания России, то это все еще возможно – с помощью западных санкций и международным давлением – для того, что бы Кремль больше не вмешивался во внутренние дела тех или иных суверенных государств.
Автор: Мария Элиадзе, магистр российских и восточноевропейских исследований, Оксфордский университет