კობახიძე: საფრანგეთის პრეზიდენტმა მიხედოს უკრაინას
"ქართული ოცნების" მთავრობის ხელმძღვანელმა ირაკლი კობახიძემ კომენტარი გააკეთა საფრანგეთის პრეზიდენტის მიერ საქართველოსთან დაკავშირებით დაფიქსირებულ პოზიციაზე.
"თუ სადმე ერევა რუსეთი, როდესაც მეზობელ ქვეყნებზეა საუბარი, ის ერევა უკრაინაში და ყველას ურჩევნია, მიხედოს უკრაინას, რომელიც გაწირეს განადგურებისთვის.
საფრანგეთის პრეზიდენტმა მიხედოს უკრაინას, რომელიც გაწირეს განადგურებისთვის. მე ვსაუბრობ იმაზე, რაც არის რეალური პრობლემა. ტყუილებზე ვერ გავაკეთბ კომენტარს. კომენტარს ვაკეთებ იმ პრობლემაზე, რომელიც დგას ყველას წინაშე - ეს არის განადგურებული უკრაინა",- თქვა ირაკლი კობახიძემ.
საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა, საფრანგეთის ელჩების ყოველწლიურ შეხვედრაზე, საქართველოსა და სხვა პოსტსაბჭოთა ქვეყნების მიმართ რუსეთის აგრესიულ პოლიტიკაზე ისაუბრა. მისი თქმით, ბოლო წლებში რუსეთის მხრიდან მეზობელი ქვეყნების მიმართ აგრესია საკმაოდ გაიზარდა.
საფრანგეთის ელჩი: ემანუელ მაკრონი ხაზს უსვამს, რომ პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსავალი შეიძლება, ახალი არჩევნები იყოს

Кобахидзе — Макрону: пусть позаботится об Украине, которую обрекли на разрушение
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе прокомментировал заявление президента Франции Эммануэля Макрона, который на ежегодной встрече с французскими послами рассказал об агрессивной политике России в отношении Грузии и других постсоветских стран.
По его словам, в последние годы агрессия РФ против соседних стран значительно возросла, что проявилось и в Грузии — во время выборов 26 октября 2024 года.
По словам Кобахидзе, если РФ и вмешивается, что только в контексте соседних стран это — Украина. А Макрону он посоветовал позаботиться об Украине, которую обрекли на разрушение.
«Если Россия где-то вмешивается, то, говоря о соседних странах, она вмешивается в Украину. И предпочтительнее для всех позаботиться об Украине, которую обрекли на разрушение.
Пусть президент Франции позаботится об Украине, которая была обречена на разрушение. Я говорю о том, в чем настоящая проблема — я не могу комментировать ложь.