ლევან იოსელიანი: რამდენიმე აქტივისტის ჭკუაზე ეს ინსტიტუტი არ ივლის, ამას უნდა შეეგუოთ
ლევან იოსელიანმა ფეისბუკზე გამოქვეყნებული "პოსტით" უპასუხა სახალხო დამცველის ოფისთან გამართულ აქციას, რომელზეც მას უწოდეს „რეჟიმის დამცველი“, რადგან, დემონსტრანტების თქმით, ვერ დაინახა პროევროპულ აქციებზე დაკავებულთა მიმართ „სისტემური წამება“ და „არჩევნების გაყალბების დამდასტურებელი მტკიცებულებები“.
„დღეს, ჩემს ოფისთან რამდენიმე ადამიანმა აქცია გამართა. მათგან ზოგი შეგნებულად ავრცელებს არასწორ ინფორმაციას, ზოგი კი, სავარაუდოდ, შეცდომაშია შეყვანილი. მსაყვედურობენ, რომ თითქოს თვალს ვხუჭავ მიმდინარე აქციების დროს პოლიციის მხრიდან პროტესტის მონაწილეთა მიმართ სავარაუდო წამების, არასათანადო, დამამცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე.
იმის დასტურად, რომ ეს სიმართლეს არ შეესაბამება, წარმოგიდგენთ ჩემს მიერ აქციების მიმდინარეობის პერიოდში გაკეთებული განცხადებების მხოლოდ ნაწილს, რომელთა სრული ვერსიები თანდართულ ბმულებზე შეგიძლიათ იხილოთ.
რაც შეეხება არჩევნების საკითხს, კიდევ ერთხელ განვმარტავ: მე ვერ შევაფასებ არჩევნების გაყალბების საკითხს, ვინაიდან არ წარმოვადგენ სადამკვირვებლო ორგანიზაციას. ის, რომ ვენდობი ეუთო/ოდირის დასკვნებს და არა ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების შეფასებებს, ჩემი უფლებაა. არ მჯერა, რომ 100 000 ადამიანს პირადობის მოწმობა ჩამოართვეს. ეს რომ სიმართლე იყოს, მათი ნახევარი მაინც აქციაზე იქნებოდა. ამ გარემოების დასადასტურებლად მტკიცებულება არ მინახავს. აქციის ორგანიზატორებისგან მოვისმინე, რომ ამის თქმის უფლება არ მაქვს, რაც უბრალოდ ღიმილის მომგვრელია. გირჩევთ, აქციები იმ ორგანიზაციებთან გამართოთ, ვინც ეს ტყუილები დაგაჯერათ.
რაც შეეხება საარჩევნო უფლების დარღვევის ფატებს, როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში, ასევე არჩევნების დღესა და შემდგომ პერიოდშიც ვაფიქსირებდი და შესაბამის რეაგირებას ვახდენდი ყველა ფაქტზე. იდენტიფიცირებული გვაქვს 110 სავარაუდო დანაშაულის შემთხვევა. თითოეულ მათგანთან დაკავშირებით კანონით გათვალისწინებული ზომები იქნა მიღებული. ამის დასტურადაც, შესაბამისი განცხადებების ბმულებს ვურთავ.
დაბოლოს, რომელი ტელევიზიის ეთერში გამოვჩნდები, ნამდვილად არ შეგეკითხებით (შეიძლება ადრე ასე იყო). მივალ იქ, სადაც დამიძახებენ და ჩემი აზრის მოსმენა დააინტერესებთ. სანამ მე ვარ სახალხო დამცველი, სიმართლე არ დაიმალება. რამდენიმე აქტივისტის ჭკუაზე, რომლებმაც ძირითადად ბილწსიტყვაობით და სიძულვილის ენის გამოყენებით გამაცნეს თავი, ეს ინსტიტუტი არ ივლის. ამას უნდა შეეგუოთ – მომდევნო 4 წლის განმავლობაში.
P.S შეეშვით აპარატის თანამშრომლების თაგვას, დანამუსებას და ზეწოლას, არ ხართ აქ ყველაზე პოპულარული ხალხი.
სახალხო დამცველის 28 ნომებრის განცხადება მიმდინარე საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით. https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis...
სახალხო დამცველის 29 ნოემბრის განცხადება: https://ombudsman.ge/.../sakartvelos-sakhalkho-damtsveli...
სახალხო დამცველის განცხადება 28-29 ნოემბრის აქციის დაშლის შესახებ: https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis...
სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა აქციაზე დაკავებულები მოინახულეს: https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis.. .
სახალხო დამცველის განცხადება აქციაზე დაკავებულთა შესახებ: https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis...
სახალხო დამცველის განცხადება 29-30 ნოემბრის აქციის დაშლის შესახებ: https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis...
სახალხო დამცველის რწმუნებულები აქციებზე დაკავებული და დაზიანებული მოქალაქეების მონახულებას აგრძელებენ: https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis...
სახალხო დამცველის განცხადება: https://ombudsman.ge/.../241203081257sakhalkho-damtsvelis...
საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება ამომრჩევლებისათვის პირადობის მოწმობის მათი ნების საწინააღმდეგოდ ჩამორთმევის თაობაზე: https://ombudsman.ge/.../sakartvelos-sakhalkho-damtsvelis...
სახალხო დამცველის განცხადება არჩევნების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით: https://ombudsman.ge/.../sakhalkho-damtsvelis... “,- წერს იოსელიანი.
საქართველოში ბოლო საპარლამენტო არჩევნები 2024 წლის 26 ოქტომბერს ჩატარდა. ცესკოს მონაცემებით, გაიმარჯვა „ქართულმა ოცნებამ“. ამ არჩევნების ლეგიტიმურობას არ ცნობენ ბარიერგადალახული ოპოზიციური პარტიები, საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, არასამთავრობო სექტორი, მოქალაქეთა ნაწილი და დასავლური ქვეყნების უმეტესობა.

Омбудсмен: "Придется смириться с тем, что наш институт не пойдет на поводу у нескольких активистов"
Омбудсмен Грузии Леван Иоселиани, у офиса которого сегодня прошла акция протеста, заявляет, что "не пойдет на поводу у нескольких активистов", и "с этим всем придется смириться в течение последующих 4 лет". На обвинение в "служении режиму Иванишвили, а не народу" Иоселиани ответил сегодня публикацией в соцсети. Он вновь повторил, что до сих пор не видел доказательств системных пыток в отношении задержанных на проевропейских акциях протеста, как и тотальной фальсификации парламентских выборов 26 октября.
"Сегодня несколько человек провели акцию у моего офиса. Часть из них намеренно распространяет дезинформацию, а часть, возможно, введена в заблуждение. Звучат обвинения, якобы я закрываю глаза на факты предположительного попрания правоохранителями прав и свобод участников антиправительственных манифестаций. Доказательством тому, что это ложь, являются многочисленные заявления нашего офиса, распространенные в период разгона акций.
Что касается выборов, повторяю еще раз, что не могу оценивать вопрос фальсификации, поскольку не являюсь организацией-наблюдателем. А то, что я доверяю оценкам наблюдательной миссии ОБСЕ, а не местных организаций - это мое право. Я не верю, что у 100 000 граждан предварительно изымали паспорта с целью использования для фальсификаций - в противном случае хотя бы половина из них была бы представлена на акциях. Я не видел доказательств этого по сей день. На сегодняшней акции в мой адрес было сказано, якобы я не имею права так говорить - это вызывает лишь улыбку. Советую им проводить акции у тех организаций, которые вбили им в головы эту ложь!
Что же касается попрания выборного права граждан, нашим офисом идентифицировано более 110 подобных предположительных случаев как в день голосования, так и после, и на каждый из них с нашей стороны имело место должное реагирование.
Наконец, в эфирах каких телеканалов мне выступать - это точно не ваше дело! Пойду туда, куда позовут и где интересуются моим мнением - вас об этом спрашивать не намерен (возможно раньше так и было)! Пока я являюсь омбудсменом, правда скрываться не будет! А ходить на поводу нескольких активистов, которые запомнились лишь сквернословием, я точно не намерен! С этим всем придется смириться в течение 4 последующих лет! И хватит отмечать в соцсети работников моего аппарата с целью пристыдить их и оказать давление - вы тут явно не самые популярные люди" - сказано в публикации Иоселиани.