აფხაზურმა "სასამართლომ" საქართველოს "ჯაშუშს" 15-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო უზენაესმა სასამართლომ "საქართველოს სასარგებლოდ ჯაშუშობაში" ბრალდებულ კახა მურადოვს 15-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა სასჯელის ვადის მკაცრი რეჟიმის კოლონიაში მოხდით. განაჩენი 21 იანვარს გამოცხადდა.
მურადოვს "სახელმწიფო ღალატსა" და "იარაღის უკანონო ბრუნვას" ედავებოდნენ. მას ბრალი არ უღიარებია, - იუწყება დე-ფაქტო პროკურატურა.
დე-ფაქტო უწყების განცხადებაში ასევე აღნიშნულია, რომ ბრალდებულს "აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეობა" აქვს, თუმცა გასულ წელს, მისი დაკავების შემდეგ აფხაზურ "უშიშროების კომიტეტში" ირწმუნებოდნენ, რომ მურადოვს ასევე ქართული პასპორტიც გააჩნდა.
დაკავების შესახებ გასული წლის მაისში გახდა ცნობილი. დე-ფაქტო უშიშროებამ გამოაქვეყნა მურადოვის როგორც დაკავების, ისე დაკითხვის ვიდეოჩანაწერები, რომელშიც იგი, კერძოდ, ქართული უშიშროების თანამშრომლებთან კავშირის შესახებ საუბრობს.
"მურადოვის საცხოვრებელი ადგილის ჩხრეკისას აღმოჩენილია ტექნიკური საშუალებები, რომელიც ქართული სპეცსამსახურების სასარგებლოდ ჯაშუშურ საქმიანობაში მის ჩართულობაზე მიუთითებს. ბრალდებული ცდილობდა, აფხაზეთის მაცხოვრებლები ჩაება საქმიანობაში, რომელიც, მათი შეფასებით, საქართველოს ე.წ. ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისკენ იქნებოდა მიმართული. კითხვაზე, სად მალავდა ქართულ პასპორტს, მურადოვმა განაცხადა, რომ საქართველოში მცხოვრებ ნათესავებთან, თუმცა მათი ვინაობების დაკონკრეტება არ ისურვა" - წერდა მაშინ ადგილობრივი მედია.
მისივე მტკიცებით, მურადოვს კონტაქტი ჰქონდა "საქართველოს ყოფილი სახელმწიფო საბჭოს გაგრის ბატალიონის ყოფილ ხელმძღვანელთან, რადიკალური ნაციონალისტური დაჯგუფება "მხედრიონის" წევრებთან, ასევე უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში რუსეთის წინააღმდეგ დაქირავებულ მებრძოლებთან".
"მას დაავალეს, ეთვალთვალა მატარებლებისთვის, რომლებიც აფხაზეთში რუსეთის მხრიდან შედიან, იმის გასარკვევად, შემოდის თუ არა რესპუბლიკაში ჯავშანტექნიკა ან სხვა სახის მძიმე საბრძოლო ტექნიკა" - იუწყებოდა მაშინ აფხაზური მედია.

В Абхазии «грузинского шпиона» приговорили к 15 годам лишения свободы
Верховный суд самопровозглашённой республики Абхазия 21 января огласил обвинительный приговор в отношении Кахи Мурадова. Его признали виновным по двум статьям Уголовного кодекса — «государственная измена» и «незаконный оборот огнестрельного оружия» — и приговорили к 15 годам лишения свободы с отбыванием наказания в исправительной колонии строгого режима.
Сам Мурадов ни в ходе предварительного следствия, ни в суде вину не признал, сообщила абхазская прокуратура.
В сообщении указано, что Мурадов является гражданином Абхазии. Однако в прошлом году после его задержания в абхазской СГБ утверждали, что у него также имеется грузинский паспорт.
О задержании Мурадова в Сухуми сообщили 14 мая 2024 года. Абхазская СГБ опубликовала видео его задержания, а также допроса. На нём он, в частности, говорил о связях с представителями грузинских спецслужб.
«При обыске по месту жительства Мурадова были обнаружены и изъяты технические средства, указывающие на его причастность к шпионской деятельности в пользу спецслужб Грузии. Мурадов пытался вовлечь жителей Абхазии в негласную работу, по их мнению, в интересах восстановления территориальной целостности Грузии. На вопрос, где Мурадов прячет свой грузинский паспорт, он ответил, что у родственников в Грузии, но их фамилии не назвал», — писало тогда агентство «Апсныпресс».
Сообщалось, что Мурадов якобы «поддерживал контакты с экс-командирами так называемого Гагрского батальона Госсовета Грузии, членами радикальной националистической группировки «Мхедриони», а также с наёмниками грузинского легиона, участвующего в боевых действиях на стороне ВСУ».
Из архива«Грузинскую шпионку» приговорили в Абхазии к 10,5 годам тюрьмы«Мурадову было дано задание следить за поездами, въезжающими в Абхазию со стороны России, чтобы выяснить, перевозится ли там бронетехника или какая-либо другая военная техника», — передавало агентство «Апсныпресс».