მოსკოვიდან სოხუმში ახალი კურატორი - სერგეი კირიენკო ჩავიდა
მის ვიზიტამდე სოცქსელების ადგილობრივ სეგმენტში ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ კირიენკოს პუტინის მთავრობაში აფხაზური მიმართულების კურირება დაევალა.
რუსი სტუმარი უკვე შეხვდა დე-ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელ ვალერი ბგანბას. შეხვედრას ესწრებოდა რუსეთის „ელჩი აფხაზეთში“ მიხეილ შურგალინიც.
"ბგანბამ და კირიენკომ განიხილეს შემდგომი ურთიერთქმედება და აფხაზეთ-რუსეთის პარტნიორობის საკითხები, ასევე გაცვალეს სუვენირები", - ნათქვამია დე-ფაქტო პრეზიდენტის პრეს-სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ცნობისთვის: 15 თებერვლისთვის რუსეთის მიერ ოკუპირებულ რეგიონში ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებია დანიშნული. ანალიტიკოსები მოსკოვის ფავორიტად ბადრა გუბნას მიიჩნევენ.
სერგეი კირიენკო 1962 წელს სოხუმში დაიბადა. მოგვიანებით ოჯახი რუსეთში გადასახლდა. ბორის ელცინის პრეზიდენტობის პერიოდში,1998 წლის 24 აპრილიდან 24 აგვისტომდე კირიენკო იყო რუსეთის ფედერაციის მთავრობის თავმჯდომარე, 2005-დან 2016 წლამდე ეკავა კორპორაცია "როსატომის" გენერალური დირექტორის თანამდებობა, ხოლო 2016 წლის 5 ოქტომბრიდან რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის პირველი მოადგილეა.
2022 წლიდან "აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან თანამშრომლობის" მიმართულებას პუტინის ადმინისტრაციაში ალექსანდრ ნოვაკი კურირებდა, კიდევ უფრო ადრე - მარატ ხუსნულინი.

В Сухуми из России приехал новый куратор – Сергей Кириенко
Абхазию посещает заместитель руководителя Администрации президента РФ Сергей Кириенко. Ранее в соцсетях сообщалось, что он стал новым куратором абхазского направления в российской власти.
Кириенко встретился с и.о. президента самопровозглашенной республики Абхазия Валерием Бганба. Во встрече также принял участие российский посол в Абхазии Михаил Шургалин.
«Бганба и Кириенко обсудили дальнейшее взаимодействие и вопросы абхазо-российского партнерства, а также обменялись памятными подарками», – говорится в сообщении пресс-службы абхазского лидера.
Выборы абхазского президента пройдут 15 февраля. Аналитики считают, что фаворитом Москвы является Бадра Гунба.
Сергей Кириенко родился в Сухуми в 1962 году. При Борисе Ельцине он занимал пост председателя правительства РФ с 24 апреля по 24 августа 1998 года. В 2005–2016 годах занимал должность генерального директора корпорации «Росатом», а с 5 октября 2016 года является первым заместителем руководителя Администрации президента РФ.
С 2022 года куратором сотрудничества с Абхазией и Южной Осетией был Александр Новак; до него эту функцию исполнял Марат Хуснуллин.