ცხინვალი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საქმიანობას აპროტესტებს
რუსეთის მიერ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე-ფაქტო ხელისუფლება უკმაყოფილოა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საქმიანობით და გეგმავს, ეს საკითხი 4-5 მარტს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მორიგ რაუნდზე დააყენოს.
როგორც ოსური დელეგაციის წარმომადგენელმა ეგორ კოჩიევმა განაცხადა, საუბარია საოკუპაციო ხაზის პატრულირებისას მისიის წევრების მიერ "სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო საზღვრის დარღვევის შემთხვევებზე", რასაც ცხინვალი "გამიზნულ პროვოკაციად" აფასებს.
"ერგნეთის ამასწინანდელ შეხვედრაზე მისიის წარმომადგენლებს ჩვენი პროტესტის შესახებ მკაფიოდ განვუცხადეთ, ვთქვით, რომ ისინი არღვევენ სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის საზღვრებს. თუმცა პრაქტიკულად მეორე დღესვე, 15 რიცხვში მისიამ კვლავ მოახდინა მესაზღვრეების პროვოცირება და ჩვენი სახელმწიფო საზღვარი იმავე წერტილში დაარღვია, კერძოდ - ჯავის რაიონის დასახლებულ პუნქტ მუგუთსა და სოფელ დვანს შორის მიდამოებში. მესაზღვრეების ჯგუფს ადგილზე გასვლა და მისიის წარმომადგენლების გაყრა მოუწია. ჩვენი აზრით, ეს ვითარების დესტაბილიზაციის გამიზნული მცდელობებია. მოვუწოდებთ მისიის პატრულს, თავი დაანებოს ამ წვრილმან ხულიფგნობას და შეასრულოს უშუალო ვალდებულება - დააკვირდეს წესრიგისა და უსაფრთხოების დაცულობას. ჩვენ მათთვის არაერთგზის გვაქვს ახსნილი, რომ ხაზი არა დამონტაჟებულ ზღუდეებზე, არა სანიტარულ ღობეზე და არა იმ ხაზზე გაივლის, რომელიც პერიოდულად ივლება, - ყველა ეს ზღუდე მონტაჟდება სასაზღვრო ხაზიდან 10-50 მეტრის სიღრმეში და მათ ეს მშვენივრად იციან, მაგრამ მაინც სჩადიან ამას იმ მიზნით, რათა შესაძლებელი გახდეს ამ ზღუდეების მომსახურება მეორე მხრიდან სასაზღვრო ხაზის დაურღვევლად" - განაცხადა კოჩიევმა.
ცნობისთვის" ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია საქართველოში 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ იმყოფება. იგი შეუიარაღებელი დამკვირვებლებისგან შედგება, რომლებიც ადგილზე ვითარების სტაბილიზაციას უწობენ ხელს, თუმცა არ აქვთ წვდომა საქართველოს ორი ოკუპირებული რეგიონის ტერიტორიებზე.

В Цхинвали «намеренной провокацией» назвали патрулирование наблюдателей МНЕС у линии оккупации
Представитель де-факто властей Цхинвали Егор Кочиев заявил, что на Женевских дискуссиях 4-5 марта будет поставлен вопрос о «нарушениях» т.н. границы Южной Осетии со стороны наблюдателей МНЕС (Мониторинговая миссия ЕС), которая патрулирует у линии оккупации. Это, считают в Цхинвали, является «намеренной провокацией».
«Мы называем это намеренной провокацией со стороны тех, кто призван наблюдать за тем, чтобы не происходило никаких происшествий. Мы четко обозначили миссии наблюдателей, что они неправы, нарушая границу Республики Южная Осетия. Но буквально на следующий день, в субботу, 15-го числа, МНЕС решила заново спровоцировать пограничников», — отметил глава представителей де-факто властей Цхинвали в формате МПРИ.
Он подчеркнул, что этот вопрос обсуждался на 123-й встрече в Эргнети 14 февраля. Кочиев заявил, что «граница» была нарушена в том же месте, что и до этого, — а именно: между населенными пунктами Мугути Джавского района оккупированного региона и селе Двани, расположенном на остальной части Грузии.
«При этом наряд, «тревожная» группа пограничников, выехал на место и буквально выгнал (наблюдателей) с территории республики», — добавил он.
Кочиев считает, что таким образом наблюдатели специально пытаются дестабилизировать обстановку. Он призвал патруль «не заниматься мелкими пакостями, а наблюдать за порядком и безопасностью».
«Конечно, возмущает сам факт, потому что мы несколько раз им объясняли, что линия проходит не по установленным заграждениям, не по санитарному забору и не по линии, которая иногда проводится. Все эти сооружения делаются в глубине от линии прохождения границы, от 10 до 50 метров. Они об этом прекрасно знают. И делается для того, чтобы можно было обслуживать эти сооружения с обратной стороны, не нарушая линию границы», — заявил Кочиев.
Напомним, МНЕС находится в Грузии после августовской войны 2008 года и состоит из невооруженных наблюдателей, которые содействуют стабилизации ситуации на местах, однако они не имеют доступа на территории двух оккупированных регионов Грузии.