მოსკოვი მოითხოვს, ნატო-მ ბუქარესტის 2008 წლის გადაწყვეტილება ოფიციალურად გააუქმოს
ოფიციალური მოსკოვი მოითხოვს, ჩრდილოატლანტიკურმა ალიანსმა გააუქმოს ბუქარესტის 2008 წლის სამიტის გადაწყვეტილება, რომელიც, როგორც ცნობილია, საქართველოსა და უკრაინისთვის ალიანსში გაწევრიანების დაპირებას მოიცავდა. შესაბამისი განცხადება დღეს რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ გააკეთა.
უშუალოდ საქართველო მას ამ კონტექსტში ამჯერად არ უხსენებია და მხოლოდ უკრაინაზე გააკეთა აქცენტი, თუმცა როგორც ცნობილია, 2008 წელს ნატო-ს გადაწყვეტილება ერთდროულად ორივე ქვეყანას შეეხებოდა.
"ნატო-ში უკრაინის წევრობა მიუღებელია მოსკოვისთვის, მაგრამ უბრალოდ სიტყვიერი უარი წევრობაზე საკმარისი აღარაა. ახლა ჩვენთვის უკვე არასაკმარისია, ნატო-მ უარი თქვას უკრაინის ამ ეტაპზე გაწევრიანებაზე - ალიანსმა ოფიციალურად უნდა გააუქმოს ბუქარესტის 2008 წლის სამიტის გადაწყვეტილება. წინააღმდეგ შემთხვევაში ეს პრობლემა კვლავ გააგრძელებს ატმოსფეროს წამლვას ევრიოპულ კონტინენტზე" - განაცხადა ზახაროვამ, რომლის თქმით, "აუცილებელია, უკრაინა დაუბრუნდეს სუვერენიტეტის შსახებ 1990 წლის დეკლარაციის პოზიციას, რომლის თანახმად, იგი მუდმივად იქნებოდა ნეიტრალური და ამასთანავე, არაბირთვული სახელმწიფო".
"არც ნატო-ს წევრობა, არც "სამშვიდობო კონტინგენტის" საფარქვეშ დასავლური ჩარევა უზრუნველყოფს უკრაინას მსგავსი უსაფრთხოებით" - დასძინა მან.
ცნობისთვის: 2008 წელს, ნატო-ს ბუქარესტის სამიტზე ალიანსმა განაცხადა, რომ საქართველო და უკრაინა შესაბამისი კრიტერიუმების დაკმაყოფილების შემდეგ ნატო-ს წევრები გახდებოდნენ, თუმცა დრო არ დაკონკრეტებულა და ქვეყნებს არც ე.წ. MAP-ი - სამოქმედო გეგმა მიუღიათ. იმავე წლის აგვისტოში რუსეთმა საქართველოში სრულმასშტაბიანი შემოჭრა განახორციელა.

Захарова: НАТО должна отказаться от принятого в 2008 году на саммите в Бухаресте решения по Украине
Мария Захарова, официальный представитель МИД РФ, заявила, что НАТО должна отказаться от обещания однажды предоставить Украине членство в возглавляемом США военном Альянсе и чтобы Украина согласилась на нейтралитет.
Грузию, которой на Бухарестском саммите НАТО также обещали членство в военно-политическом блоке, Захарова на данном этапе не упомянула.
Предствитель МИД России подчеркнула, что членство Украины в НАТО неприемлемо для Москвы, но простой отказ от членства также сейчас недостаточен.
«Стоит отметить, что отказа принять Киев в НАТО сейчас недостаточно. Альянс должен отказаться от бухарестских обещаний 2008 года. В противном случае эта проблема будет продолжать отравлять атмосферу на европейском континенте», — заявила Мария Захарова.
По словам Захаровой, Украине необходимо вернуться к позиции декларации о суверенитете 1990 года, открывающей новую вкладку от Советского Союза, в которой Киев заявил, что станет постоянно нейтральным государством, не будет участвовать в военных блоках и останется безъядерным.
«Украине необходимо вернуться к истокам собственной государственности и следовать букве и духу документов. Это будет лучшей гарантией ее безопасности», — сказала она.
Захарова добавила, ни членство в НАТО, ни вмешательство Запада «под предлогом миротворческого контингента» не смогут обеспечить Украине такую безопасность.
Напомним, на саммите в Бухаресте в апреле 2008 года НАТО заявила, что Украина и Грузия присоединятся к возглавляемому США оборонному Альянсу, но не предоставила им ни графика, ни плана, как этого добиться.