ბაჩიაშვილს "მტკვარი ჰესის" საქმეზე 50 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა
თანაინვესტირების ფონდის ყოფილ გენერალურ დირექტორს გიორგი ბაჩიაშვილს "მტკვარი ჰესის" საქმეზე აღკვეთის ღონისძიების სახით 50 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა. გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ლელა მარიდაშვილმა გამოაცხადა.
"ამ გადაწყვეტილებამ არ გამაკვირვა. სამწუხაროდ, სასამართლო ჩვენს ქვეყანაში ყოველთვის თავიდან ბოლომდე იზიარებს ივანიშვილის პოზიციას და ახლაც ასე გამოვიდა", - თქვა ბაჩიაშვილმა სხდომის შემდეგ.
ბაჩიაშვილს "მტკვარი ჰესის" საქმეზე პროკურატურამ ბრალდება 25 თებერვალს წარუდგინა.
პროკურატურის მტკიცებით, ბაჩიაშვილმა სწორად არ შეაფასა რისკები, ასევე არ მიიღო ზომები საფრთხეების თავიდან ასარიდებლად, რის შედეგადაც, პროექტის საინვესტიციო ღირებულება დაახლოებით 100 მილიონი ამერიკული დოლარით გაიზარდა.
ბაჩიაშვილს ბრალი საქართველოს სსკ-ის 2201-ე მუხლის მე-2 ნაწილით წარედგინა, რაც სპეციალური უფლებამოსილების მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შეუსრულებლობას ან არაჯეროვნად შესრულებას გულისხმობს, რამაც მძიმე შედეგი გამოიწვია. წარდგენილი ბრალდება 2-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

Суд приговорил Георгия Бачиашвили к внесению залога по делу о Мтквари ГЭС
Суд приговорил Георгия Бачиашвили, бывшего главу Фонда соинвестирования, к залогу в размере 50 000 лари (17 765 $) в качестве меры пресечения.
Вердикт вынесла судья Лела Маридашвили. Прокуратура Грузии в отношении Георгия Бачиашвили в качестве меры пресечения запросила залог в размере 50 000 лари, а защита просила обойтись без такого решения в целом.
Напомним, параллельно с «делом о биткоинах» против гендиректора его же Фонда соинвестирования Георгия Бачиашвили, олигарх Бидзина Иванишвили начал судебное разбирательство по новому делу — о строительстве Мтквари ГЭС.
Прокуратура Грузии 25 февраля предъявила Бачиашвили по факту неисполнения служебных обязанностей в деле строительства Мтквари ГЭС. Обвинение предусматривает наказание — лишение свободы сроком от 2 до 5 лет.