ცხინვალმა ნიკარაგუასთან "უვიზო მიმოსვლის შესახებ შეთანხმება" გააფორმა
ნიკარაგუამ რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონთან "სავიზო ფორმალობების თავიდან ურთიერთარიდების შესახებ შეთანხმება" გააფორმა, რომელიც "დიპლომატიური, ოფიციალური, სამსახურებრივი და უცხოური პასპორტების მქონე პირებზე" გავრცელდება.
დოკუმენტს ოსური მხრიდან დე-ფაქტო საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა ახსარ ჯიოევმა მოაწერა ხელი, ხოლო ნიკარაგუას მხრიდან - "სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკაში ნიკარაგუას ელჩმა" (რეზიდენციით მოსკოვში) ალბა ტორესმა.
მოსკოვში გამართული შეხვედრის მსვლელობისას მხარეებმა "ორ მეგობრულ ქვეყანას შორის ურთიერთობების ასპექტები, მათი განვითარებისა და გამყარების გზები, ასევე აქტუალური საერთაშორისო მოვლერნები განიხილეს", - ნათქვამია დე-ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
დახურული წყაროების ინფორმაციის თანახმად, ცხინვალის რეგიონის მკვიდრნი ნიკარაგუაში უვიზოდ 90 დღემდე ვადით ყოფნას შეძლებენ და იგივე პირობა ვრცელდება ოკუპირებული აფხაზეთის "მოქალაქეებზეც".
ცნობისთვის: ნიკარაგუა რუსეთის შემდეგ პირველი ქვეყანა გახდა, რომელმაც 2008 წელს ოკუპირებული აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი "დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად" აღიარა. მის გარდა, რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს ორი რეგიონის "დამოუკიდებლობა" მხოლოდ ვენესუელას, სირიასა და ნაურუს აქვთ აღიარებული.

Южная Осетия и Никарагуа подписали соглашение о безвизовом режиме
Самопровозглашённая Республика Южная Осетия и Республика Никарагуа заключили соглашение «о взаимном отказе от визовых формальностей для владельцев дипломатических, официальных, служебных и заграничных паспортов».
С югоосетинской стороны документ подписал глава МИДа Ахсар Джиоев, с никарагуанской — посол Никарагуа в Южной Осетии (с резиденцией в Москве) Альба Торрес.
В ходе встречи, прошедшей в российской столице, стороны обсудили «аспекты отношений между двумя дружественными странами, пути их укрепления и развития, а также актуальные международные события».
Никарагуа в 2008 году стала первой страной, признавшей независимость Абхазии и Южной Осетии вслед за Россией. Согласно информации из открытых источников, обладатели абхазских и югоосетинских паспортов могут посещать Никарагуа без визы на срок до 90 дней.
Грузия и её международные партнёры считают Абхазию и Южную Осетию территориями, оккупированными Российской Федерацией. Их независимость признают лишь Россия, Никарагуа, Венесуэла, Сирия и Науру.