შსს: ბაჩიაშვილმა საზღვარი ფარულად გადაკვეთა, სომხეთში რუსეთის პასპორტი წარადგინა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მტკიცებით, ბიძინა ივანიშვილის თანაინვესტირების ფონდის ყოფილმა ხელმძღვანელმა, გიორგი ბაჩიაშვილმა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი 2 მარტს, სასაზღვრო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, "ავტომობილში მოწყობილი სპეციალური სამალავის საშუალებით, სომხეთის მიმართულებით ფარულად გადაკვეთა".
შსს-ს ინფორმაციითვე, ამის შემდეგ, ბაჩიაშვილმა სომხეთის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტში, "მის სახელზე გაცემული რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეობის დამადასტურებელი სხვა პასპორტი წარადგინა, რის შედეგადაც გაიარა საზღვარი".
"შინაგან საქმეთა სამინისტროში აქტიურად გრძელდება ყველა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედება, აღნიშნული დანაშაულის ჩადენაში თანამონაწილე პირების დადგენა - დაკავების მიზნით.
ინფორმაციას შედეგების შესახებ სამინისტრო საზოგადოებას ეტაპობრივად მიაწვდის. გ.ბ. -ს საზღვრის უკანონო კვეთის ფაქტზე ბრალი წარედგინა. ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს" - აცხადებს შსს.
გიორგი ბაჩიაშვილს დღეს პროკურატურამ ახალი ბრალდება წარუდგინა, მას სახელმწიფო საზღვრის უკანონო კვეთას ედავებიან. პროკურატურამ ბაჩიაშვილისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდება მოითხოვა. სასამართლომ გადაწყვეტილება დააკმაყოფილა.
4 მარტს, გიორგი ბაჩიაშვილმა სოციალურ ქსელში პოსტი გამოაქვეყნა, სადაც წერდა, რომ საქართველო დატოვა. ბაჩიაშვილის თქმით, ქვეყნის დასატოვებლად "სისტემაში არსებული ხვრელები და ადამიანები" გამოიყენა.

МВД Грузии: Бачиашвили тайно пересек границу, а в Армении предоставил паспорт РФ
МВД Грузии опубликовало заявление в связи с отъездом Георгия Бачиашвили, бывшего главы «Фонда соинвестирования», из Грузии.
Ведомство сообщает, что бизнесмен тайно пересек государственную границу Грузии 2 марта, минуя пограничный пункт пропуска, в специальном тайнике, устроенном автомобиле, следуемом в направлении Армении.
По прибытии в Армению Бачиашвили предъявил на армянском пограничном пункте другой паспорт, подтверждающий его гражданство РФ. Таким образом бизнесмен выехал в третью страну.
«В Центральном управлении криминальной полиции Министерства внутренних дел ведется расследование по статье 344 (1) Уголовного кодекса.
<…> Министерство внутренних дел активно продолжает все соответствующие следственные действия с целью выявления и задержания лиц, причастных к преступлению.
Министерство будет поэтапно предоставлять общественности информацию о результатах. Г. Б. предъявлены обвинения в незаконном пересечении границы», — сообщили в МВД Грузии.
Отметим, бывшему гендиректору «Фонда сонвестирования» Георгию Бачиашвили прокуратура предъявила обвинение в незаконном пересечении границы.
Напомним, экс-гендиректор «Фонда соинвестирования» Иванишвили Георгий Бачиашвили покинул Грузию. В письме он говорит об угрозе своей жизни. По его словам, об этом он узнал от «достоверного источника». Cогласно вынесенному в 2023 году судебному решению Бачиашвили было запрещено покидать страну.
Между тем, прокурор Михаил Садрадзе заявил, что по делу незаконного пересечения границы Грузии будет начато расследование.
Напомним, параллельно с «делом о биткоинах» против гендиректора его же Фонда соинвестирования Георгия Бачиашвили, олигарх Бидзина Иванишвили начал судебное разбирательство по новому делу — о строительстве Мтквари ГЭС.
Прокуратура Грузии 25 февраля предъявила Бачиашвили по факту неисполнения служебных обязанностей в деле строительства Мтквари ГЭС. Обвинение предусматривает наказание — лишение свободы сроком от 2 до 5