თბილისმა გუნბა-პუტინის შეხვედრა და სოხუმის აეროპორტში ფრენების აღდგენა ჟენევაში დაგმო
4-5 მარტს ჟენევაში გაიმართა საერთაშორისო მოლაპარაკებების 63-ე რაუნდი, რომელიც მნიშვნელოვანი შედეგების გარეშე დასრულდა.
დისკუსიებზე საქართველოს დელეგაციას საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლაშა დარსალია ხელმძღვანელობდა.
საგარეო უწყების ცნობით, მოლაპარაკებების ფარგლებში ქართულმა დელეგაციამ ძირითადი აქცენტი გააკეთა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების დღის წესრიგის მთავარ საკითხებზე, როგორიცაა რუსეთის მიერ ევროკავშირის შუამავლობით დადებული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების სრულად შესრულების აუცილებლობა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ლტოლვილების საკუთარ სახლში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება.
„საქართველოს დელეგაციამ შეშფოთება გამოხატა ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებების კუთხით შექმნილ უმძიმეს ვითარებაზე, მიმდინარე უკანონო მილიტარიზაციაზე, და ამ კონტექსტში, ოჩამჩირეში რუსეთის უკანონო საზღვაო ბაზის მშენებლობისა და სოხუმის აეროპორტის ამოქმედების ფაქტებზე. ქართულმა მხარემ ასევე დაგმო საქართველოს ოკუპირებულ აფხაზეთის რეგიონში ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარება და საოკუპაციო რეჟიმის ლიდერთან რუსეთის პრეზიდენტის დღევანდელი შეხვედრა, რაც წარმოადგენს ანექსიისკენ გადადგმულ მორიგ ნაბიჯებს და უხეშად არღვევს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“.
ქართული მხარის ცნობით, რუსეთისა და საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლებმა მოლაპარაკებების მაგიდა დატოვეს დღის წესრიგის ერთ-ერთ უმთავრეს საკითხზე საუბრის წინ, რომელიც ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ლტოლვილების საკუთარ სახლში დაბრუნებას შეეხებოდა.
მოლაპარაკების შემდეგ გავრცელებულ განცხადებაში რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ მიუთითა „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარის, მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილის შარშანდელ განცხადებაზე - ოსებისთვის ბოდიშის მოხდის აუცილებლობაზე 2008 წელს „ომის გაჩაღებისთვის“.
„რუსულმა მხარემ კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება გასული წლის წინასაარჩევნო კამპანიის დროს ქვეყნის უმაღლესი ხელმძღვანელობის პირით აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან დაკავშირებით გაკეთებულ შემარიგებელ განცხადებებზე. ხაზი გაესვა გამოცხადებული განზრახვების ხელახლა დადასტურების მნიშვნელობას ჟენევის დისკუსიების ეგიდით, ასევე მათ ტრანსფორმაციას კონკრეტულ პრაქტიკულ ნაბიჯებში, უპირველეს ყოვლისა, სამართლებრივ ვალდებულებებად შესაბამისი შეთანხმების სახით აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკების წინააღმდეგ ძალის გამოუყენებლობის შესახებ. ამასთან დაკავშირებით მოსკოვი, სოხუმი და ცხინვალი მიესალმნენ მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეების ინიციატივას, დაუბრუნდნენ პოლიტიკური განცხადების განხილვას, როგორც პირველს ნაბიჯს, აღნიშნული შეთანხმების გაფორმებისკენ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მოსკოვი ამტკიცებს, რომ რადიკალური ქართული ოპოზიცია განიხილავს „გამოყოფილ“ ტერიტორიებზე კონტროლის აღდგენის ძალისმიერ სცენარებს, და მიუთითებს „თბილისსა და ნატოს შორის მჭიდრო თანამშრომლობაზე“. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ კიდევ ერთხელ მოუწოდა თბილისს დაიწყოს „აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან“ დე ფაქტო საზღვრების დელიმიტაციისა და დემარკაციის პროცესი, ასევე ყურადღება გაამახვილა დისკუსიების „სხვა მონაწილისთვის მისაღებ ადგილზე“ გადატანის აუცილებლობაზე.
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, „ყველა მხარის წარმომადგენლებმა დაადასტურეს ინტერესი ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფარგლებში გალში მუშაობის განახლების მიმართ. მონაწილეებმა განაცხადეს, რომ მისასალმებელია IPRM-ის მუშაობის განბლოკვის ნებისმიერი მცდელობა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ოსური და აფხაზური მხარის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ „მეორე სამუშაო ჯგუფში დევნილთა დაბრუნების თემის განხილვა მისაღებად არ გამოიყურება, სანამ ეს საკითხი გაეროს გენერალურ ასამბლეაში კენჭისყრიდან არ მოიხსნება“.
გარდა ამისა, სოხუმის ცნობით, „მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო გადაადგილების თავისუფლების საკითხს“. ე.წ. აფხაზური პასპორტებით.

Грузия в Женеве осудила встречу Гунба с Путиным и рейсы в сухумский аэропорт
4–5 марта 2025 года в Женеве состоялся 63-й раунд международных переговоров по безопасности. Он завершился без каких-либо серьезных результатов.
Грузинскую делегацию на дискуссиях возглавлял заместитель министра иностранных дел Лаша Дарсалия. По информации МИД Грузии, Тбилиси вновь потребовал от Москвы выполнения обязательств по соглашению о прекращении огня от 12 августа 2008 года и обеспечения безопасного возвращения вынужденно перемещенных лиц. Грузинская сторона выразила обеспокоенность ситуацией в оккупированных регионах, в том числе незаконной милитаризацией, строительством российской морской базы в Очамчире и восстановлением аэропорта в Сухуми.
Кроме того, Грузия осудила выборы президента самопровозглашенной республики Абхазия и встречу их победителя, Бадры Гунба, с президентом России Владимиром Путиным, назвав это «очередным шагом к аннексии» и «грубым нарушением суверенитета и территориальной целостности Грузии в ее международно признанных границах».
По информации грузинской стороны, «представители России и оккупационных администраций покинули переговоры при обсуждении вопроса возвращения беженцев».
МИД России в заявлении по итогам переговоров сослался на прошлогоднее заявление почетного председателя «Грузинской мечты», миллиардера Бидзины Иванишвили, который говорил о необходимости извиниться перед осетинами за «развязывание войны» 2008 года.
«Российская сторона вновь привлекла внимание к прозвучавшим в ходе прошлогодней избирательной кампании в Грузии из уст высшего руководства этой страны примиренческим заявлениям в отношении Абхазии и Южной Осетии. Подчеркнута важность переподтверждения анонсированных намерений и под эгидой Женевских дискуссий, а также их трансформации в конкретные практические шаги, прежде всего в юридические обязательства о неприменении Грузией силы против Республики Абхазия и Республики Южная Осетия в форме соответствующего соглашения. В связи с этим Москва, Сухум и Цхинвал приветствовали инициативу сопредседателей Дискуссий вернуться к обсуждению политического заявления в качестве первого шага к заключению указанного соглашения», – говорится в заявлении.
Москва утверждает, что радикальная грузинская оппозиция рассматривает «силовые сценарии восстановления контроля над «отколовшимися» территориями», указывая при этом на «плотное взаимодействие Тбилиси и НАТО». МИД РФ в очередной раз призвал Тбилиси начать процесс делимитации и демаркации де-факто границ с Абхазией и Южной Осетией, а также заострил внимание на необходимость переноса дискуссий в «другое, приемлемое для всех участников место».
По информации абхазского МИДа, «представители всех сторон подтвердили заинтересованность в возобновлении работы Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (МПРИ)» в Гали. «Участники заявили, что любые усилия по разблокированию работы МПРИ приветствуются», – говорится в заявлении.
Представители югоосетинской и абхазской сторон заявили, что «обсуждение во второй рабочей группе темы возвращения беженцев не представляется приемлемым до тех пор, пока данный вопрос не будет снят с голосования в Генеральной Ассамблее ООН».
Кроме того, по информации Сухуми, «важное внимание было уделено теме свободы передвижения» по абхазским паспортам.
«Ожидается подготовка и проведение информационной сессии с участием специалиста, а также организация рабочей группы по этим важным вопросам на следующем раунде», – сказано в заявлении.
Напомним, что Женевские дискуссии проходят при сопредседательстве ООН, ОБСЕ и Европейского союза. Очередной раунд переговоров состоится в июне текущего года.