მოსკოვი ოკუპირებულ აფხაზეთში პასპორტიზაციის "მაქსიმალურად გამარტივებასა და დაჩქარებას" გეგმავს
მოსკოვი რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში მოსახლეობის პასპორტიზაციის "მაქსიმალურად დაჩქარებასა და გამარტივებას" გეგმავს. ამის შესახებ კრემლის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა პრეზიდენტ პუტინთან ახლადარჩეული დე-ფაქტო ლიდერის - ბადრა გუნბას ამასწინანდელი შეხვედრის შედეგებზე საუბრისას განაცხადა.
გარდა ამისა, მისი ინფორმაციით, რუსეთი "ექსტრემალურ სიტუაციაში განზე ვერ დარჩება" და გუნბას თხოვნის შესაბამისად, ენერგოკრიზისში მყოფი ოკუპირებული რეგიონის ელექტროენერგიით მომარაგებას გააგრძელებს.
რაც შეეხება "რუსეთის ფედერაციის იურიდიული პირების მიერ აფხაზეთის რესპუბლიკაში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების პირობების შესახებ" სადავო შეთანხმებას, რომელიც გასული წლის ნოემბერში ოკუპირებულ რეგიონში საპროტესტო ტალღის აგორებისა და მის ფონზე დე-ფაქტო ლიდერ ასლან ბჟანიას გადადგომის მიზეზად იქცა, როგორც კრემლის პრეს-მდივანმა აღნიშნა, პუტინისა და გუნბას შეხვედრაზე საუბარი მასაც შეეხო და სამომავლოდაც გაგრძელდება.
"[შეხვედრაზე - რედ.] იყო საუბარი ამ თემაზეც. იქნება კონსტრუქციული კონტაქტები. გათვალისწინებული იქნება ყველა მხარის ინტერესები. ვგეგმავთ ერთობლივ კონსტრუქციულ მუშაობას, რომელიც ურთერთპატივისცემასა და ურთერთსარგებლიანობას დაეფუძნება" - დასძინა მან.

Путин и Гунба обсудили российско-абхазское инвестсоглашение – Песков
Судьба соглашения об осуществлении российскими юридическими лицами инвестиционных проектов на территории Абхазии обсуждалась на прошедшей накануне встрече президента РФ Владимира Путина с избранным главой самопровозглашенной республики Абхазия Бадрой Гунба. Об этом сообщил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Напомним, что обсуждение данного документа в ноябре прошлого года привело к волнениям в Абхазии и отставке президента Аслана Бжания.
Песков говорит, что в дальнейшем будут учтены интересы всех сторон.
«(Тема) затрагивалась. Действительно, будут конструктивные контакты. Будут учитываться интересы всех. Никто не будет обижен. Будет совместная конструктивная работа», – сказал Песков.
Он добавил, что в основе такой работы «должно лежать взаимное уважение и взаимная выгода».
Песков по итогам встречи также заявил, что «процесс паспортизации в Абхазии будет максимально облегчен и ускорен». Кроме того, по его словам, «в экстренной ситуации Россия не может оставаться в стороне», и энергообеспечение Абхазии будет продолжаться.
Темы энергетики и паспортизации Бадра Гунба озвучил на встрече с Путиным, которая прошла на пятый день после второго тура президентских выборов.