აფხაზეთი რუსეთის კოლონიად გადაიქცა: „რუსებმა ფაქტობრივად, გამოგვიცხადეს - ამიერიდან არავითარი დამოუკიდებლობაო“
21/03/2025 13:52:52 კონფლიქტები
ვითარება აფხაზეთში უკიდურესად მძიმეა. ასეთია როგორც რიგითი მოქალაქეების, ისე საექსპერტო წრეების წარმომადგენლების დიდი ნაწილის შეფასება.
და საქმე აქ არა მარტო ცხოვრების დაბალ დონეს ეხება, არამედ რუსულ სანქციებსაც, რომელიც შერჩევითია და არ ეხება მხოლოდ ხელისუფლებასა და მის მხარდამჭერებს.
რუსეთის მხრიდან აფხაზეთის შიდა საქმეებში უპრეცედენტო მასშტაბების ჩარევას დიდად აღარავინ მალავს. აფხაზების დიდი მეზობელი ფაქტობრივად, ერთპიროვნულად გვირეგულირებს ჩვენი მოქალაქეების ყოფის ფაქტობრივად ყველა სფეროს, ენერგომომარაგების, სოცუზრუნველყოფისა და არაერთი სხვა რამის ჩათვლით. ამასწინანდელი საპრეზიდენტო არჩევნები ნათელ დემონსტრირებად იქცა იმისა, რამდენად ღრმადაა შემოსული კრემლი ამ კუთხით 2008 წლიდან. და ბევრმა, ვინც აფხაზური სახელმწიფოს დამოუკიდებლობის აღიარებას ბედის დიდ საჩუქრად მიიჩნევდა, მხოლოდ 2025 წლის დასაწყისში გააცნობიერა, რომ რუსების ამ „დიდსულოვნების“ უკან წმინდად მერკანტილური ინტერესი იმალებოდა.
ხალხმა გააცნობიერა, რომ რუსეთი მთელი ამ წლების განმავლობაში ისაკუთრებდა აფხაზურ მიწებს, საუკეთესო საკურორტო და ტურისტულ ადგილებს, სხვადასხვა სახელმწიფო სავარძლებში კი გვისვამდა საკუთარ კადრებს მხოლოდ და მხოლოდ მოსკოვის ინტერესებში სამუშაოდ.
„ჩვენ სტუმრებად ვიქეცით საკუთარ მიწაზე, უტყვ და უუფლებო მონებად, რაც ძალიან სამწუხაროა“ - აცხადებს ჩვენი თანამოსაუბრე დაურ ბიგვავა.
აფხაზეთი სულ უფრო მეტად იძირება ქაოსში. და ეს ჩვენი სახელმწიფოს არსებობის ყველა სფეროზე ვრცელდება. გასული წლის ბოლოდან რუსი პროპაგანდისტები და მათ კვალდაკვალ ანონიმური რუსული რესურსები აქტიურად ალაპარაკდნენ ჩვენს უუნარობაზე, დავიცვათ საკუთარი საზღვრები, რუსების დახმარების გარეშე თუნდაც კვალიფიციური სამედიცინო დახმარება გავუწიოთ ჩვენს მოსახლეობას, მომავალ თაობას სათანადო დონის განათლება მივცეთ და გადავამზადოთ სპეციალისტები. ზამთრის ყველაზე ცივ პერიოდში ელექტროენერგიის მოწოდების შეწყვეტა კი რუსეთის მხრიდან ძალის ერთგვარ დემონსტრირებად იქცა. მოსკოვი ნათლად მიგვანიშნებდა: მათთვის, ვისაც რუსების წინაშე მუხლზე დგომა არ სურს, დასასრული ახლოვდებაო.
„12-12 საათი ვისხედით უშუქოდ და რუსეთმა, რომელსაც შეეძლო, დაგვხმარებოდა, არაფერი გააკეთა. ისინი ფაქტობრივად, ღიად გვიცხადებდნენ, „თუ ისე არ მოიქცევით, როგორც ჩვენ გეუბნებით, კიდევ უფრო დაიტანჯებითო“ - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე რუსლანი.
„დაგვაყენეს არჩევანის წინაშე: ან უშუქოდ გავყინულიყავით და საარსებო წყაროების (ხელფასების, პენსიებისა და ა.შ.) გარეშე დავრჩენილიყავით, ან აგვერჩია ის, ვინც მათ სურთ. რუსეთმა ფაქტობრივად, წაგვართვა არა მარტო ჩვენი დამოუკიდებელი სახელმწიფოს ლიდერის არჩევის უფლება, არამედ საკუთარი მომავლისაც. რუსებმა, ფაქტობრივად, გამოგვიცხადეს - ამიერიდან არავითარი დამოუკიდებლობაო“, - თვლის ჩვენი რესპონდენტი რობერტი.
თუ ვინმეს ეჩვენება, რომ რაიმეს ვაზვიადებ და სინამდვილეში, აფხაზური სახელმწიფოს ყოფა შორსაა ზემოთ აღწერილისაგან, მაშინ არაფერი იცის დღევანდელ აფხაზეთზე.
და ის ფაქტი, რომ რუსების ყველა მანიპულაციის შემდეგ აფხაზური ოპოზიცია და აქტიური სამოქალაქო საზოგადოება დუმილს ინარჩუნებენ, ძალზე მკაფიო ილუსტრაციაა იმისა, რამდენად ცუდადაა საქმე სადღეისოდ ჩვენს რესპუბლიკაში. თანაც არა მარტი მოქალაქეთა უფლებების კუთხით. ყველაფერი გაცილებით უფრო კრიტიკულადაა.
რუსეთის ხელისუფლება ღიად ალაპარაკდა აფხაზებზე, როგორც ტერორისტებზე, ნაციონალისტებსა და უცხოეთის გავლენის აგენტებზე. ნებისმიერი ადამიანი, რომელიც ღიად აფიქსირებს პოზიციას აფხაზეთის სახელმწიფო საკითხებზე, ავტომატურად იქცევა დევნის ობიექტად როგორც თავად აფხაზეთში, ისე რუსეთში - განურჩევლად იმისა, გააჩნია თუ არა მას რუსეთის მოქალაქეობა. ასეთები ექვემდებარებიან სიტყვიერ და ფიზიკურ თავდასხმებს, დაკავებასა და კოლოსალურ ზეწოლას როგორც რუსეთის, ისე აფხაზეთის შესაბამისი ორგანოების მხრიდან.
თუ დეტალებზე ვისაუბრებთ, პირველი, რაც უნდა გავიხსენოთ, საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის კენჭისყრის მიმდინარეობისას ერთ-ერთ საარჩევნო უბანზე აყირავებული საარჩევნო ურნა. 1 მარტს უცნობ პირთა შეიარაღებული ჯგუფი საარჩევნო უბანზე შეიჭრა და მოისროლა ურნა, რითაც არა მარტო ხმის მისაცემად მისული რიგითი მოქალაქეები, არამედ კომისიის წევრებიც შეაშინა. მოგვიანებით საგზაო პოლიციის ერთ-ერთ საგუშაგოზე დააკავეს აფხაზეთის მოქალაქეები, რომელთაც ტერორიზმში დასდეს ბრალი. ამასთან, დაკავება ადგილობრივი სამართალდამცველი სტრუქტურებისთვის უჩვეულო მეთოდით - პირდაპირი ცეცხლის გახსნით ხორციელდებოდა. და როგორც ირკვევა, მასში რუსი სამხედროები იყვნენ ჩართულები. ამასთან, მომხდარის დეტალებს რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის თანამშრომლები იძიებენ, რაც პირდაპირაა აკრძალული არა მარტო აფხაზური კანონმდებლობით, არამედ ორ ქვეყანას შორის გაფორმებული შეთანხმებითაც.
მთლიანობაში ვითარება, როგორც არაერთგზის მიწინასწარმეტყველია, კარდინალურად შეიცვალა. ახლა აფხაზური ხელისუფლება ყველა გადაწყვეტილებას მხოლოდ მოსკოვთან შეთანხმების შემდეგ იღებს - მისი თანხმობის გარეშე აღარაფერი კეთდება. ფაქტობრივად, აფხაზეთი წამში გადაიქცა რუსეთის არათუ ნაწილად, არამედ კოლონიად - უუფლებოდ და უხმოდ. რუსები კი ამ დროს მსოფლიოს დასანახად აგრძელებენ იმ სურათის შექმნას, თითქოს აფხაზეთი თავისუფალია და დამოუკიდებელი.

Абхазия превратилась в бесправную российскую колонию
Ситуация в Абхазии по оценкам многих жителей республики, да и собственно экспертов крайне тяжелая. И тут речь не только о низком уровне жизни граждан, но и российских санкциях, которые не коснулись власти и их сторонников. Беспрецедентное в своих масштабах вмешательство во внутренние дела Абхазии со стороны России уже даже не скрывается. Большой сосед абхазов фактически регулирует все сферы жизни граждан вплоть до выплат, света и много другого.
Недавно прошедшие в Абхазии выборы президента ярко продемонстрировали, насколько это внедрение Кремля углубилось с 2008 года. И многие, считавшие признание независимости абхазского государства большим подарком судьбы, именно в начале текущего 2025 года поняли, что за «добротой» русских стоял меркантильный интерес. Народ осознал, что Россия все эти годы прибирала к рукам абхазские земли, лучшие курортные и туристические места, усаживала в различные кресла своих ставленников, работающих только в интересах Москвы.
«Мы стали гостями на собственной земле. Мы стали бесправными и это весьма прискорбно», - отметил наш собеседник Даур Бигвава.
Раз за разом Абхазия все больше погружается в хаос. И это распространяется на все сферы жизнедеятельности государства. С конца прошлого года российские пропагандисты и вторящие им анонимные российские ресурсы стали говорить о неспособности абхазов защищать свои границы, без помощи русских самостоятельно оказывать даже квалифицированную медицинскую помощь населению, давать образование и повышать квалификацию различных специалистов. А отказ в предоставлении перетока электроэнергии в самые холодные зимние дни стал этакой демонстрацией силы со стороны России, которая ясно давала понять абхазам, нежелающим встать на колени перед русскими, что конец близок.
"Мы сидели по 12 часов без света. И Россия, которая могла нам помочь, не сделала этого. Все это произошло потому, что они нам буквально говорили – "если не сделаете, как мы говорим, будете мучиться еще больше" - считает наш собеседник Руслан.
"Поставив нас перед выбором замерзнуть, остаться без средств к существованию (зарплат, пенсий и др. выплат) или выбрать того, на кого мы вам указываем, Россия фактически лишила нас права не только выбора главы государства, но и права выбора своего будущего в независимом государстве. Фактически русские нам сказали – больше никакой независимости!" - отметил наш собеседник Роберт.
Если кому-то кажется, что я сгущаю краски и на самом деле жизнь абхазского государства далека от описанного выше, то вы точно ничего не знаете об Абхазии.
И тот факт, что после всех манипуляций русских, оппозиция и активное гражданское общество хранит молчание, очень яркая иллюстрация того как на самом деле плохо обстоят дела в республике. И речь не только о правах граждан. Здесь все намного критичнее. Российские власти открыто стали говорить об абхазах, как о террористах, националистах и агентах иностранного влияния. Любой человек, открыто высказывающий свою позицию по государственным вопросам Абхазии, автоматически становиться лицом преследуемым как в самой Абхазии, так и в России. И неважно является ли данный человек верноподданным русского государства. Он подвергается травле, задержанию и колоссальному давлению со стороны государственных органов обеих стран.
Если говорить о деталях, то у всех на слуху история с перевернутой урной в день голосования во втором туре президентских выборов.
1 марта неизвестная группа граждан ворвалась с оружием на избирательный участок и перевернула урну, напугав не только голосующих, но и членов избиркома. Позже на одном из постов ГАИ были задержаны граждане Абхазии, которых обвинили в терроризме. Задерживали не привычным для правоохранительных структур республики способом – открыв стрельбу на поражение. И как выясняется, в этом задержании участвовали русские военные.
И сейчас во время расследования в деталях случившегося разбираются сотрудники следственного комитета России, что прямо запрещено не только законодательством Абхазии, но и соглашением, подписанным двумя странами.
В целом ситуация, как я прогнозировала долгое время, изменилась кардинально. Теперь все решения абхазские власти принимают только после согласования с Москвой. Без их одобрения не делается ничего. По факту Абхазия в одно мгновение превратилась даже не в часть России, а в ее колонию. Бесправную и безголосую. Но при этом русские продолжают создавать для мира впечатление, что Абхазия самостоятельна и независима.