პირს, რომელიც ყალბი ვებგვერდის მეშვეობით თითქოს სტინგის კონცერტის ბილეთებს ჰყიდდა, 5–დან 7 წლამდე პატიმრობა ემუქრება
28/03/2025 07:42:31 სამართალი
პროკურატურის ცნობით, უწყებამ თბილისში სტინგის კონცერტის ბილეთების შეძენის მიზნით ყალბი ვებგვერდის საშუალებით მოქალაქეებისთვის ფინანსური ზიანის მიყენების ფაქტზე ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა.
"ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2024 წლის აგვისტოში, კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო შეცვლისა და დაფარვის გზით, ყალბი „ფიშერული“ ვებგვერდი „bsafest.online“ შექმნა, რომელსაც სოციალურ ქსელ Facebook-ის მეშვეობით რეკლამირებას უწევდა, აღნიშნული ყალბი ვებგვერდი მომხმარებლებს ბრიტანელი მომღერლის, სტინგის თბილისში გასამართი კონცერტის ბილეთების შეძენას სთავაზობდა. როდესაც მომხმარებელი ირჩევდა კონკრეტულ ბილეთს და ბილეთების რაოდენობას, ვებგვერდი მას ავტომატურად გადაამისამართებდა ონლაინ გადახდის პლატფორმაზე და თანხა ირიცხებოდა ბრალდებულის მიერ წინასწარ მითითებულ კრიპტო საფულისა და საბანკო ანგარიშებზე. აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედებით დაზარალებულებს მნიშვნელოვანი ფინანსური ზიანი მიადგათ.
ბრალდებულს ბრალდება გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 286-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით (ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო შეცვლა და დაფარვა, რამაც დაზარალებულისთვის მნიშვნელოვანი ფინანსური ზიანი გამოიწვია) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ 5-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით, სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება“, - ნათქვამია ინფორმაციაში.

Прокуратура предъявила обвинение человеку продавал билеты на концерт Стинга
Прокуратура Грузии предъявила обвинение человеку, который, предположительно продавал билеты на концерт Стинга в Тбилиси. В ведомстве утверждают, что в августе 2024 года обвиняемый путем несанкционированного изменения и сокрытия компьютерных данных создал поддельный «фишинговый» сайт bsafest.online, который рекламировал через социальную сеть Facebook. Поддельный сайт предлагал пользователям приобрести билеты на концерт британского певца Стинга в Тбилиси. Когда пользователь выбирал конкретный билет, сайт автоматически перенаправлял пользователя на платформу онлайн-платежей, а деньги переводились на криптокошелек и банковские счета, заранее указанные обвиняемым.
«Жертвам этого преступного деяния был нанесен значительный финансовый ущерб. Обвиняемому предъявлено обвинение по статье 286 части 2 пункта «б» УК Грузии (несанкционированное изменение или сокрытие информации в компьютерной сети в целях получения материальной выгоды, повлекшее причинение значительного материального ущерба потерпевшему), которая предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 7 лет.
Прокуратура в установленный законом срок обратится в суд с ходатайством о применении в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу.