ფარცხალაძე მოსკოვში "გამარჯვების აღლუმზე" მიიწვიეს
"ქართული ოცნების" ხელისუფლების ყოფილი გენერალური პროკურორი, აშშ-ის მიერ რუსულ ФСБ-სთან თანამშრომლობაში ოფიციალურად მხილებული და დასანქცირებული ოთარ ფარცხალაძე ოჯახთან ერთად 9 მაისს მოსკოვში დაგეგმილ ტრადიციულ "გამარჯვების აღლუმზეა" მიწვეული. ამის შესახებ ტელეკომპანია "Pirveli"-ს რუსეთში მცხოვრები, კრემლთან დაახლოებული ქართველების მიერ შექმნილი პრორუსული პარტიის - "სოლიდარობა მშვიდობისთვის" ერთ-ერთმა ლიდერმა მამუკა ფიფიამ აცნობა.
"დიახ, იგი [ფარცხალაძე - რედ.] მიიწვიეს. პარალელურად გასამართი გვაქვს ღონისძიება თბილისში, ამიტომ არ ვიცით, რა მოვიმოქმედოთ – წავიდეთ თბილისში და გავმართოთ ღონისძიება, თუ ვიყოთ მოსკოვში 9 მაისს. ამას ეხლა ვარკვევთ. აღლუმზე მიწვეულია ბატონი ოთარ ფარცხალაძე, ფარცხალაძე-რომანოვი ოჯახთან ერთად. რა თქმა უნდა, იგი უნდა დაესწროს" - განაცხადა მამუკა ფიფიამ.
რაც შეეხება აღლუმზე "ოცნების" მიერ საქართველოს პრეზიდენტად ხელდასმული, სადავო ლეგიტიმაციის მქონე მიხეილ ყაველაშვილის შესაძლო დასწრების შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას, მოსკოვში ამ საკითხზე კომენტარისგან ჯერ თავს იკავებენ. როგორც რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ დღეს გამოცემა SOVA-ს განუცხადა, ამ საკითხზე რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციას უნდა მიმართონ.
ცნობისთვის: აშშ-მა ფარცხალაძის წინააღმდეგ სანქციები 2023 წლის 14 სექტემბერს დააწესა. სახელმწიფო დეპარტამენტის მონაცემებით, "ოცნების" ხელისუფლების ყოფილი გენერალური პროკურორი (2013 წლის 7 ნოემბერი - 30 დეკემბერი) რუსეთის უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის აგენტია და დავალებული ჰქონდა, საქართველოში რუსეთის ინტერესებში ემუშავა. 17 ოქტომბერს საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ფარცხალაძეს საქართველოს მოქალაქეობა შეუწყვიტა. თავად "ოცნების" ხელისუფლებას არანაირი სამართლებრივი რეაგირება არ მოუხდია, არც არაფერი გამოუძიებია და ფარცხალაძეს ოჯახთან ერთად როგორც ქვეყნიდან დაუბრკოლებლად გასვლის შესაძლებლობა მისცა, ისე შემდგომში არაერთგზის უპრობლემოდ შემოსვლის.

Экс-генпрокурор Грузии Отар Парцхаладзе приглашен на Парад Победы в Москву
Бывший генеральный прокурор Грузии Отар Парцхаладзе приглашен на Парад Победы в Москву вместе с семьей, сообщил телекомпании Pirveli лидер пророссийской партии «Солидарность во имя мира» Мамука Пипия.
«Да, его пригласили в Москву. Параллельно нам нужно провести мероприятие в Тбилиси, поэтому мы не знаем, что делать сейчас – поехать, проводить его (мероприятие) в Тбилиси или быть в Москве 9 мая, мы сейчас это выясняем. Приглашен г-н Отар Парцхаладзе, Романов-Парцхаладзе со своей семьей. Конечно, он должен присутствовать», — говорит Мамука Пипия.
В Грузии также несколько дней распространяется информация о том, что президент Грузии Михаил Кавелашвили, чью легитимность не признают оппозиция и значительная часть общественности, приглашен на Красную площадь 9 мая.
Между тем, официальный представитель МИД России Мария Захарова не смогла ни подтвердить, ни опровергнуть эти слухи. Захарова переадресовала вопрос SOVA в администрацию президента РФ.
Напомним, 14 сентября 2023 года США ввели санкции против бывшего генпрокурора Грузии. По информации Госдепа США, Отар Парцхаладзе работал с ФСБ (Федеральная служба безопасности) РФ агентом с целью повлиять на грузинское общество и политику в пользу России.
17 октября президент Грузии лишила экс-чиновника гражданства Грузии. Сообщается также, что экс-генпрокурор сменил фамилию на Романов (Отар Романов — ред.).
В 2013 году в Грузии Отар Парцхаладзе занимал должность главного прокурора: его назначили на эту должность 7 ноября, а в отставку он подал 30 декабря того же года.
В сентябре 2023 года США ввели санкции против более чем 150 предприятий и частных лиц из России, Турции, Объединенных Арабских Эмиратов и Грузии.